GEOMETRİ PROFESÖRÜ ARI

Proje Tanıtımı: PROJE AMACI:
ARILAR ÜRETTİKLERİ BALLARINI NİÇİN DÜZGÜN ALTIGENLERLE ÖRÜLMÜŞ BİR ÇERÇEVENİN İÇİNE DEPOLARLAR.? BU ÇERÇEVE NEDEN EŞKENAR ÜÇGENLERDEN ,KARELERDEN VEYA HERHANGİ BİR GEOMETRİK ŞEKİLDEN OLUŞMUYOR? AMACIM BU SORUNUN CEVABINI BULMAYA ÇALIŞMAK.

PROJE HEDEFİ:
1) DÜZGÜN ALTIGENİN MÜKEMMELİĞİNE İNSNLARIN DİKKATİNİ ÇEKMEK 2) TABİATI YENİDEN KEŞFETMEK 3) HAYVANLAR ALEMİNE DİKKAT ÇEKMEK 4) MATEMATİK DERSİNDE ÖĞRENİLEN HİÇ BİR BİLGİNİN BOŞUNA OLMADIĞINI GÖSTERMEK. 5) MATEMATİKLE TABİATIN İÇ İÇE OLDUĞUNU GÖSTERMEK.

PROJE ÖZETİ:
BİR BAL ÇERÇEVESİNİN İÇİ EŞKENAR ÜÇGENLERLE ÖRÜLÜ OLSAYDI ACABA NE KADAR BALMUMU HARCANIRDI? BU ŞEKLİN ALANI NE OLURDU? AYNI ŞEKİLDE BAL ÇERÇEVESİ KARELERDEN OLUŞSAYDI NE KADAR BAL MUMU HARCANIRDI VE ALANI NE OLURDU? BU ŞEKİLDE DÜZGÜN BEŞGENİ DE YAPTIKTA SONRA DÜZGÜN ALTIGENİ DE HESAPLAYIP,BİR SONUÇ ÇIKARDIK.EN AZ BAL MUMUYLA EN FAZLA ALANA DÜZGÜN ALTIGENLERLE VARILABİLECEĞİNİ GÖRDÜK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
BU YIL MATEMATİK DERSİNDE ÇOKGENLER KONUSUNDA DÜZGÜN ALTIGEN VE ÖZELLİKLERİNİ ÖĞRENMİŞTİK.AKLIMA BABAMIN ALDIĞI BİR ÇERÇEVE BAL VE PETEKLERİNİN ALTIGEN OLDUĞU GELDİ.ACABA ARI NEDEN PETEKLERİNİ DÜZGÜN ALTIGENLERLE ÖRÜYORDU? BU SORUNUN CEVABINI ARAŞTIRDIM.SONUÇ İLGİNÇTİ.BİR BÜTÜNÜN İÇİNİ EN AZ EMEKLE AN ÇOK ALANA AYIRMAK İÇİN DÜZGÜN ALTIGEN KULLANMAK GEREKLİ BİLGİSİNE ULAŞTIM.VE BUNUN GEÇERLİLİĞİNİ BASİT BİR DÖRT İŞLEM PROBLEMİYLE MATEMATİK ÖĞRETMENİMİN DE YARDIMIYLA GÖSTERMEYE ÇALIŞTIM. ÖNCE MARANGOZA GİDİP BAL ÇERÇEVESİ ŞEKLİNDE DÖRT DİKDÖRTGEN LEVHA ÇAKTIRDIM.BU LEVHALARI RENKLİ KARTONLARLA KAPLADIM.ÇERÇEVENİN BİRİNİ EŞKENAR ÜÇGENLERLE (KENARI 5 CM) DOLDURMAYA ÇALIŞTIM.DİĞER ÇERÇEVELERE DE DÜZGÜN BEŞGEN ,KARE VE DÜZGÜN ALTIGENLERİ YERLEŞTİRMEYE ÇALIŞTIM.(KENAR UZUNLUKLARI 5 ER CM ) SONRA MATEMATİK ÖĞRETMENİMİN YARDIMIYLA 5 TANE KAREDEN OLUŞAN ŞEKİLLERİN ALANLARINI AYNI ŞEKİLDE 5 TANE EŞKENAR ÜÇGENDEN OLUŞAN ŞEKİLLERİN ALANLARINI VE DİĞERLERİNİN DE ALANLARIN HESAPLADIK.HER ŞEKLİN KENAR UZUNLUKLARINI TOPLADIK.VE ORANTI KURDUK.1 CM UZUNLUĞA NE KADAR ALAN DÜŞER DİYE.SONUÇ OLARAK DÜZGÜN ALTIGENLERDEN OLUŞAN ŞEKİLLERİN ALANI DAHA FAZLA ÇIKTI. MALİYET: MARANGOZ İÇİN 10 YTL,KARTONLAR İÇİN 5 YTL HARCANDI. KAYNAK: VİKİPEDİ ÖZGÜR ANSİKLOBEDİ