Gençlik Merkezleri Akademisi ” başlığı altında akademik

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olarak 81 ilde faaliyet gösteren yaklaşık 1 milyon 300 bin gencin üye olduğu Gençlik Merkezlerinde yeni bir dönem başlıyor. Yeni dönemle ilgili bilgi veren Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, ” Gençlerin daha aktif olduğu, üniversite kulüpleri mantığıyla hareket edeceğiz.Gelecek nesilleri bugünden eğitmeyi ve topluma faydalı nesiller olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz”dedi.

Gençlerin buluşma noktası haline gelen gençlik merkezlerinde, gençlik merkezleri akademisi başlığı altında başlatılan çalışmalarla yeni bir dönem başlıyor. Gençlerin odak noktada olduğu faaliyetler için 6 farklı tema belirlendi. Bu temalar;Değerler, dil eğitimleri, dini ilimler, inovasyon, sosyal bilimler ve kişisel gelişim atölyeleri’den oluşuyor.Atölyelerre faaliyetler belli bir müfredat programı çerçevesinde gerçekleştiriliyor.

Değerler atölyesi:

Değerler atölyesinde gençler manevi değerlerimizi gençlik merkezlerinde yaşayarak, gözleyerek ve hissederek öğrenme imkânı bulacaklar. Değerler atölyesinde, değerler eğitimi, İslam ve ahlak düşüncesi, İslamofobi, Türk-İslam bilginleri, medeniyetimizin mimarları, Anadolu’nun manevi kandilleri başlıkları altında faaliyetler yürütülüyor.

Dil Eğitimleri Atölyesi:

Dil eğitimleri atölyesinde ise geleceğin Türkiyesini inşa ederken daha donanımlı bireyler olmaları için gençlere İngilizce, Arapça yanı sıra onların geçmişimizle bağlarını daha da kuvvetlendirmek için Osmanlıca kursları düzenliyor.

Dini İlimler Atölyesi:

Dini İlimler Atölyesinde ise İslam dininin insanlığa sunduğu güzellikleri gençler, alanında ehil kişilerden öğreniyorlar. Atölyede, Kur’an-ı Kerim ve Meali, Resulullah’ın (SAS) Hayatı, Temel Dini Bilgiler, Nebiler Silsilesi, Temel İlmihal Bilgisi eğitimleri veriliyor.

İnovasyon Atölyesi:

Girişimci, yeniliğe açık, bilimsel gelişmeleri takip eden bir neslin yetişmesi için kurulan inovasyon atölyesinde gençlere yepyeni imkânlar sunuluyor; girişimcilik, inovasyon, sosyal medya, medya akademisi çalışmaları yapılıyor.

Sosyal Bilimler Atölyesi:

Sosyal bilimler atölyesinde farklı alanlarda ufuk açıcı eğitimler veriliyor. Yakın Tarih, Türk Edebiyatı, Dış Politika, Vatandaşlık Bilinci, Siyasal ve Sosyal Yapı, Gençlik ve Gençlik Katılımı, Şairler ve Yazarlar, Edebiyatımıza Yön Verenler, başlıklarında faaliyetler gerçekleştiriliyor.

Kişisel Gelişim Atölyesi:

Gençlik merkezlerine gelen gençler, kişisel gelişim atölyesinde kendilerini her alanda yetiştirerek bir adım öne geçiyorlar. Drama, İletişim, Diksiyon, Liderlik, Hitabet, Adab-ı Muaşeret eğitimleri alıyorlar.

Gençler salon programları ile sosyalleşiyor

Gençlik merkezlerinde atölyelerin dışında, salon programları da düzenleniyor. Bu kapsamda ‘’Güncel Okumalar ve Yazar Buluşmaları’’ adı altındaki etkinlikte Yazıları ve kişilikleriyle gençlere örnek olan yazarlar ile gençlerin gençlik merkezlerinde bulunan “Has Odalar” da buluşturması sağlanıyor. Gençlerimizin milli ve manevi gelişimlerine katkıda bulunuluyor. ”Bekir Develi ile Ünlü Mamüller”, ”Başarı Hikayeleri” ve yakın tarih konulu etkinlikler de yürütülen çalışmalardan bazıları.

“Gençlere rehberlik ve danışmanlık yapıyoruz”

Gençlik merkezlerindeki yeni yapılanmayı anlatan Bakan Çağatay Kılıç, ’Gençlik merkezlerinde yeni döneme,ilişkin değerlendirme yaparken ‘’Gençlik merkezleri aracılığıyla gelecek nesilleri bugünden eğitmeyi, topluma faydalı nesilleri yetiştirmeyi hedefledik.’Gençlik merkezlerinde gençlerin serbest zamanlarını değerlendirmelerine yardımcı oluyoruz. Gençleri zararlı alışkanlıklara karşı bilinçlendirmek amacıyla sanatsal, sosyal, kültürel ve eğitsel faaliyetler ile tarihi ve kültürel geziler, kamplar ve spor faaliyetleri düzenliyoruz. Aynı zamanda gençlerin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla gençlere rehberlik ve danışmanlık yapıyoruz’’ diye konuştu.Bakan Çağatay Kılıç şöyle devam etti:

”Gençlerin milli ve manevi değerlere sahip olmasını amaçlıyoruz”

‘’Yeni dönemde başlatılan gençlik merkezleri akademisi çalışması ile gençlerin milli ve manevi değerlere sahip olmasını amaçlıyoruz. Aynı zamanda gençlerin olaylara, çevreye ve diğer bireylere karşı olan tutum ve davranışlarda insani, ahlaki, kültürel ve toplumsal duyarlılığının arttırılmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz.Nicelikten önce niteliğe önem veriyoruz. Akademik temalar için alanında uzman zümre başkanları belirlendi. Yapılacak faaliyetler ve verilecek eğitimler artık bir müfredat kapsamında yürütülecek. Gençlerin daha aktif olduğu üniversite kulüpleri mantığıyla da yürütmeye çalışacağız.’’.