Gençlere Yönelik Kadrajımdan Fotoğraf Yarışması

Fotoğraf Yarışması

Türkiye’nin üreten gençlerinin, ulaşımın bağlayıcı ve kavuşturucu gücünü anlatan fotoğraflarla yarışma fırsatı bulacağı ve ödüller kazanacağı yarışmada; T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı projelerinin konu alındığı ve/veya ulaşıma dair yaratıcı bir teması olan fotoğraflar değerlendirmeye alınacaktır.

KATILIM ŞARTLARI
-18-30 yaş arasındaki tüm profesyonel ve amatör fotoğrafçılara açıktır.

-Yarışmaya katılım ücretsizdir.

-Her yarışmacı, en fazla 3 adet adet Renkli veya Siyah-Beyaz eserleriyle yarışmaya katılabilir.

-Fotoğrafların 1 Ocak 2020-20 Haziran 2021 tarihleri arasında Türkiye’de çekilmiş olması ve T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı projelerini konu alması gerekir.

-Yarışma tek kategorilidir: Sayısal (Dijital) / Renkli veya Siyah-Beyaz Fotoğraf dalındadır.

-Fotoğraflar Birlikte İleriye platformu üzerinden yüklenecek olup; mail veya posta yoluyla gönderilen fotoğraflar kabul edilmeyecektir.

-Siteye yüklenecek fotoğrafların boyutlandırma ve isimlendirme işlemleri önceden yapılarak dosyalar hazırda tutulmalı ve tek bir oturumda yüklenmelidir.

-Yüklenecek fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb. bilgiler bulunmamalıdır.

-Yarışmaya katılacak fotoğraflar, JPG/JPEG formatında, 150-300 dpi çözünürlükte, 8-12 sıkıştırma kalitesinde

kaydedilmeli ve dosyaların boyutları 1 Mb’den az olmamalı, 4 MB’yi de geçmemelidir.

Yarışmayla ilgili uyarılar:

– Daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül (derece, mansiyon, özel ödül) almış fotoğraflar ile bu fotoğrafların kadraj farklılığı içeren ve/veya bir kısmının kırpılmasıyla oluşturulan fotoğraflar ile renk değiştirme uygulanmış görüntüleri yarışmaya katılamaz. Aksine davranış kural ihlali sayılır.

– Gönderilen fotoğrafların daha önce bir sosyal medya ortamında yarışma organizasyonu dışında veya fotoğraf topluluğu/kulübü/derneği etkinliklerinde eğitim amaçlı paylaşılmış ve yayınlanmış olması katılıma engel değildir.

– Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları, kabul edilebilir oranda fotografik müdahalelere müsaade edilir. İstenen ölçülere uymak şartı ile yeni kadrajlama yapılabilir.

– Başkasına ait görüntüleri olduğu gibi veya kısmen kullanan; yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve seçici kurulu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

– Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasında fotoğrafçının izin aldığı kabul edilir.

– Yüksek çözünürlükte fotoğraf çekebilen cep telefonu ile çekilen fotoğraflar; HDR (High Dynamic Range) ve insanlı veya drone vb. insansız hava araçlarıyla çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilir.

ÖDÜLLER
1.’ye 5.000 TL.
2.’ye 3.500 TL.
3.’ye 2.000 TL.
Jüri Özel Ödülü

Son katılım tarihi: 20 Haziran
Jüri değerlendirme dönemi: 20 Haziran – 31 Haziran
Sonuçların açıklanması: 1 Temmuz

birlikte.ileriye@uab.gov.tr