Gençlerden Ecdada Mektup Yarışması 2015

YARIŞMA SONUCU AÇIKLANDI

Gençlerden Ecdada Mektup Yarışması, gençlerin milli ve manevi duygularını canlı tutarak, tarih şuurunun toplumda yerleşmesini sağlamak amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından bu yıl üçüncü kez düzendi. “Çanakkale ve Sarıkamış’ın 100. Yılında 100 Bin Mektup” sloganıyla başlatılan yarışmanın kazananları belli oldu.

27 Mart tarihi itibariyle sona eren yarışmada hedef 100.000 mektup olmasına rağmen yarışmaya 522.190 rekor başvuru yapıldı. Yarışmaya en fazla katılım Kayseri, Kilis, Kahramanmaraş, Iğdır ve Bursa’dan oldu.

Tek vatan, tek devlet, tek bayrak, tek millet inancı ve idealini kazandırmak, dili doğru, etkin bir şekilde kullanmasını teşvik ederek okuyan düşünen ve yazan gençliğin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla başlatılan yarışmada finale kalan mektuplar Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde kurulan komisyon tarafından değerlendirilerek nihai sonuçlar belirlendi.

Üç kategoriden oluşan yarışmanın sonucuna göre; 11-14 yaş kategorisinde Kırşehir’den Berfu Bahar birinci, Van’dan Bilgecan Numanoğlu ikinci ve Uşak’tan Latife Çakın üçüncü oldu.

15-18 yaş kategorisinde birinciliği Kocaeli’nden Eyşan Özecik elde ederken, yazdığı mektupla  Ahsen Kapucuoğlu Çanakkale’den ikinci ve Melike Şeyma Edirne’den üçüncülüğe yerleşti.

Son kategori olan 19-29 yaş kategorisinde ise Siirt’ten Kübra Ebrek’in mektubu birinci seçilirken, Amasya’dan Ümit Serhat Genç’in mektubu ikinci, Samsun’dan Ayşe Kılıç’ın mektubu üçüncü seçildi.

Yarışmada dereceye giren gençlere Ankara’da 15-19 Mayıs tarihlerinde Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası kutlamalarında ödülleri verilecek. Ayrıca 81 İl Temsilci Gençlerle birlikte devlet büyüklerine yapılacak ziyaretler de hazır bulunacak ve  yapılacak geziye de katılacaklar.

 

 

 

Amaç
Gençlerimizin milli ve manevi duygularını canlı tutarak; tek vatan, tek devlet, tek bayrak, tek millet inancı ve idealini kazandırmak,
Okuyan, düşünen ve yazan gençliğin ortaya çıkmasına katkıda bulunmak,
Nesiller arası köprülerin kurulmasını sağlamak,
Dilin doğru ve etkin biçimde kullanılmasını teşvik etmek,
Tarihi şuurunun toplumda yerleşmesi ve gelişmesini sağlamak.

Konu
Çanakkale Zaferi
Sarıkamış

Kategoriler
Gençlerden Ecdada Mektup Yarışması üç kategori halinde düzenlenecektir.

1. Kategori:
11-14 yaş

2. Kategori:
15-18 yaş

3. Kategori:
19-29 yaş

Katılım Şartları
1. Yarışmaya 11-29 yaş arasındaki bütün gençler katılabilir.
2. Yarışmaya girecek eserlerin daha önce yayınlanmamış, başka bir yarışmaya veya herhangi bir yayın grubuna gönderilmemiş olması gerekmektedir.
3. Yarışmaya bireysel olarak katılım sağlanacaktır.
4. Her bir katılımcı yarışmaya bir eser ile katılabilir.
5. Gençlik ve Spor Bakanlığı, ödül alan veya almayan bütün eserleri afiş, katalog, broşür, kitapçık vb. her türlü tanıtım malzemesi olarak kullanma hakkına ve bu eserlerin 5846 sayılı yasadan doğan tüm telif haklarına sahip olacaktır.
6. Yarışma sonucunda yayınlanmaya değer eserler kitap haline getirilecektir. Yayımlanacak eserlere ayrıca telif ücreti ödenmeyecektir.
7. Katılımcıların, yarışmaya gönderecekleri eserlerin alıntı veya kopya olmadığına, eserleri başka bir yarışmaya veya herhangi bir yayın grubuna göndermediklerine ilişkin doğruluk beyanını elektronik ortamda mutlaka onaylamış olmaları gerekmektedir. Doğruluk beyanını onaylamayan yarışmacının eseri yarışmaya alınmayacaktır.
8. Alıntı veya kopya olduğu, başka bir yarışmaya veya herhangi bir yayın grubuna gönderilmiş olduğu tespit edilen eserler ödül kazanmış olsalar dahi iptal edilecek ve eser sahibi hiçbir hak iddia edemeyecektir.
9. Yarışma sonuçları gsb.gov.tr web sitesinde açıklanacak olup, ödüller Gençlik Haftasında Ankara’da verilecektir.
10. Yarışma Seçici Kurul kararları kesindir ve itiraz edilemez.
11. Gençlik ve Spor Bakanlığı yarışma şartnamesiyle ilgili her türlü değişiklik yapma hakkına sahiptir.
12. Yarışmaya katılanlar, yukarıda yer alan şartların tamamını kabul etmiş sayılırlar.

Yarışma Seçici Kurulu
Kurul Bakanlığımız Gençlik ve Spor Uzman ve Uzman Yardımcılarından oluşturulacaktır. Alıntı veya kopya olduğu, başka bir yarışmaya veya herhangi bir yayın grubuna gönderilmiş olduğu tespit edilen eserler 5/12/1951 tarih ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince Yarışma Seçici Kurulu tarafından iptal edilir.

Ödüller

Üç kategoride dereceye girenler
Birinci: Ultrabook ile Bakanlık kitap seti
İkinci: Laptop ile Bakanlık kitap seti
Üçüncü: Akıllı Telefon ile Bakanlık kitap seti

Ayrıca ilk 100’e girecek katılımcılara
Bakanlığımızın projelerine katılımda öncelik imkanı
Dereceye girenler Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Gençlik Haftasında 81 il temsilcisiyle beraber Ankara’ya davet edilecek ve başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere devlet büyükleri tarafından kabul edilecektir.
Dereceye girenler temsilci gençlerle birlikte Çanakkale gezisine katılacaktır.

İletişim

0312 596 68 13
[email protected]

Ozan Uruç
Gençlik ve Spor Uzman Yardımcısı
0312 596 61 76

genclerdenecdadamektup.gsb.gov.tr

54 YORUMLAR

  • Merhaba , aşağıda sonuçları bulabilirsiniz.

   Üç kategoriden oluşan yarışmanın sonucuna göre; 11-14 yaş kategorisinde Kırşehir’den Berfu Bahar birinci, Van’dan Bilgecan Numanoğlu ikinci ve Uşak’tan Latife Çakın üçüncü oldu.

   15-18 yaş kategorisinde birinciliği Kocaeli’nden Eyşan Özecik elde ederken, yazdığı mektupla Ahsen Kapucuoğlu Çanakkale’den ikinci ve Melike Şeyma Edirne’den üçüncülüğe yerleşti.

   Son kategori olan 19-29 yaş kategorisinde ise Siirt’ten Kübra Ebrek’in mektubu birinci seçilirken, Amasya’dan Ümit Serhat Genç’in mektubu ikinci, Samsun’dan Ayşe Kılıç’ın mektubu üçüncü seçildi.

   Yarışmada dereceye giren gençlere Ankara’da 15-19 Mayıs tarihlerinde Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası kutlamalarında ödülleri verilecek. Ayrıca 81 İl Temsilci Gençlerle birlikte devlet büyüklerine yapılacak ziyaretler de hazır bulunacak ve yapılacak geziye de katılacaklar.

  • Merhaba,

   İlk yüz için lütfen yarışmayı düzenleyenlerle iletişimde bulununuz.

   Derecelerin dışındakileri açıklayacaklarını sanmıyoruz.

   İyi Günler

  • Merhaba,

   yarışma sonucu açıklandı. Yarışma sonucu için yukarıdaki bilgileri inceleyiniz.

   İyi Günler Dİleriz.

   Bİlim Şenliği

 1. ALLAHIM…Şu mübarek perşembe gecesinin yüzü suyu hürmetine mektubumun dereceye girmesini sağla.Emeklerimi boşa çıkarma.Duallarımı kabul et.AMİN

 2. MERHABA, benim adım Berika 7. sınıf öğrencisiyim.Ben bundan 2 ay önce ecdadadımıza bir mektup yazmıştım ve sonuçunun ne olduğunu çok merak ediyorum ne zaman açıklanır?İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. 🙂

  • Merhaba,

   Yarışma için başvuru formunda muhtemelen bir doğruluk beyanı uyarısı vardır onu tıklamanızı istiyor sanırım. Şuan yarışma sitesinde başvuru sayfayı yayında olmadığı için size daha fazla bilgi veremeyeceğim. Başvurular bitmiş. Siz başvuru yaparken muhtemelen o kısmı işaretlemişsinizdir.

   İyi Çalışmalar

  • Merhaba,
   Sonuçların ne zaman açıklanacağı konusunda herhangi bir bilgi mevcut değil.

   Sadece ” Yarışma sonuçları gsb.gov.tr web sitesinde açıklanacak olup, ödüller Gençlik Haftasında Ankara’da verilecektir. ” bu bilgi bulunmakta.

   İyi Günler

 3. dereceye girmek önemli değil, önemli olan katılım duygularımız ve gurur duyduğumuz kahramanlarımız… onlara bir mektup yetmez aslında bütün kağıtları bütün kalemleri kullansak anlatamayız onların yaptıklarını… hepsine minnettarız…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

five − 2 =