Gençler Arası Tiyatro Yarışması Başladı

GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI

Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

GENÇLER ARASI TİYATRO YARIŞMASI TALİMATI (Özet)

Yarışma Katılma Şartları

Yarışmaya 14-29 yaş aralığındaki tüm gençler en az 3, en fazla 15 oyuncudan oluşan ekipleriyle başvurabilir. Ekipler; yönetmen, oyuncular ve diğer sahne arkası görevlileriyle en fazla 20 kişi olmak zorundadır.

Yarışma Kategorileri

Yarışma “Değerler Eğitimi” ve “Gönüllülük” konularında “Komedi ve Dram” türlerinde düzenlenecektir. (yarışma tek kategoride düzenlenecek olup, komedi ve dram türü diye kategori ayrımı olmayacaktır)

Yarışma Takvimi ve Yarışmanın Duyurulması

Yarışma Başvuru Tarihleri: 15 Nisan-30 Haziran 2021, Türkiye Finalistlerinin Açıklanması: 21 Temmuz, 2021 Türkiye Finali: 10 Ağustos 2021

Yarışma Başvurusu

Yarışma başvuruları gencizbiz.gsb.gov.tr adresi üzerinden alınacak olup başvuru tamamlandıktan sonra herhangi bir güncelleme/değişiklik yapılamayacaktır.

Özel Esaslar

gencizbiz.gsb.gov.tr adresine linki yüklenecek videolar; mp4, mpeg, avi, mov formatlarında olacak ve dosya boyutu 2 GB’yi aşmayacaktır.
Performansların video formatında olması zorunlu olup ses kayıtları kabul edilmeyecektir.
Performanslara ait videoların ses ve görüntü kayıtları iyi, anlaşılabilir olacak ve sorunlu/kötü ses ve görüntü yapısına sahip videolar kabul edilmeyecektir.
* Kötü görüntü; dip netlik, netlik, beyaz ayarı, ışık düzenlemesi yapılmadan çekim yapılması, 480 P’den az çözünürlük olması ve performans sergileyen yarışmacıların görüntülenmemesi yada flu bir şekilde görüntülenmesini ifade eder. * Kötü ses; dip sesi (seste olmaması gereken gürültü, farklı sesler) ve abartılı ses efektleri olan, performans sergileyen yarışmacının sesinin net olarak algılanmadığı, ses kalitesinin 256 kbps’den az olduğu durumları ifade eder.

Yarışma kapsamında sahnelenecek eserlerin süresi en az 8, en fazla 15 dakika olmak zorundadır. Ana ve ara dekor taşımaları ile oyun sonrası yapılan selamlama süreye dâhil edilmez. Sürenin aşılması durumunda ise ilk 4 dakikada her bir dakika için 5’er puan kesme cezası uygulanır. Bu sürenin de aşılması durumunda ekip diskalifiye edilir.
Yarışma için çekilecek videolarda kurgu teknikleri serbest olup sahnelenen oyunun tek bir mekanda icra edilme zorunluluğu vardır.
Komedi: Kişilerin, olay ve adetlerin gülünç, eğlendirici yönlerini göstermek amacıyla ders vermeyi ve hoşça vakit geçirtmeyi amaç edinen tiyatro çeşididir. Dram: Günlük olayların ve/veya hayali durumların, öncelikle düşündürme aynı zamanda güldürü unsuru/unsurları içeren bir şekilde anlatan tiyatro çeşididir.
Jüri değerlendirmesi sonucunda en yüksek puanı alan 7 ekip Türkiye Finali’nde yarışmaya hak kazanacaktır.
Burada yer alan hükümler Gençler Arası Tiyatro Yarışması Talimatı’nın sadece bazı maddeleri olup, yarışmaya başvuran tüm katılımcılar Gençler Arası Tiyatro Yarışması Talimatı’nda yer alan tüm hükümleri kabul etmiş sayılacaktır. Söz konusu talimat gençlik merkezlerinden temin edilebilecektir.
Türkiye Finaline katılmaya hak kazananlar 22 Temmuz 2021 tarihinde Bakanlık resmi sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.

GENÇLER ARASI TİYATRO YARIŞMASI
Başvuru için tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin