Gençler Arası Öykü Yarışması 13-25 yaş

Öykü Yarışması
Öykü Yarışması

“Bir Asrın Öyküsü”Gençler Arası Öykü Yarışması başvurularınızı bekliyor.
Geleceğin yazarları, bu çağrıya kulak verin! Cumhuriyetimizin 100. yılı için yazacağınız öyküler, Türkiye’nin tarihine ve kültürüne ışık tutacak.

Hayal gücünüzü serbest bırakın ve Türkiye’nin bir yüzyıllık öyküsünü yazın!

Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılında, Türkiye’nin bir yüzyıllık tarihini, kültürünü, değerlerini ve insanlarını konu alan öyküler yazılacak. Bu öyküler, geçmişten günümüze Türkiye’nin değişim ve dönüşümünü gözler önüne serecek.

Yarışmaya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ortaokul ve lise öğrencileri katılabilecek.

Yarışma başvuruları, 02 Ekim 2023 tarihine kadar yarışmanın web sitesine yapılacaktır.

Yarışmanın amacı, genç yetenekleri keşfetmek ve Türkiye’nin edebiyata olan katkısını artırmaktır.

BİR ASRIN ÖYKÜSÜ IV. GENÇLER ARASI ÖYKÜ YARIŞMASI KATILIM ŞARTLARI

1) “IV. Gençler Arası Öykü Yarışması”na 13-25 yaş aralığındaki gençler katılabilecektir. Yarışma 13-17 ve 18-25 yaş aralıkları olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilecektir.

2) “Bir Asrın Öyküsü” sloganıyla gerçekleştirilecek “IV. Gençler Arası Öykü Yarışması” Cumhuriyetimizin 100. yılı anısına düzenlenmektedir. Yarışma kapsamında yazılacak eserlerde herhangi bir konu sınırlaması bulunmamaktadır.

3)Katılımcılar, gencizbiz.gsb.gov.tr adresi üzerinden www.turkiye.gov.tr (E-Devlet) aracılığıyla başvuru yapabilecektir.

4)18 yaşından küçük katılımcılar sadece velisi aracılığıyla başvuru yapabilecektir. Katılımcının velisi gencizbiz.gsb.gov.tr adresinden kendi E-Devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra “Velayeti Altındaki Kişi Adına” sekmesini işaretleyip gelen ekranda “Gençler Arası Öykü Yarışmaları” logosunu seçip daha sonra katılımcının bilgilerini girerek başvuru yapacaktır. İstenen bilgileri doldurduktan sonra eseri/dosyayı sisteme yükleyecektir.

5) 18 yaşından büyük katılımcılar kendilerine ait E-Devlet şifreleriyle yarışmaya başvuru yapabilecektir.

6) Eser/dosya gencizbiz.gsb.gov.tr adresine 02.10.2023 tarihlerine kadar yüklenebilecektir. (Sistem saat 18.00’de kapatılacak olup saat 18.00’den sonra başvuru alınmayacaktır.)

7) E-devlet şifresi olmayan veya E-devlet şifresi ile ilgili sorun yaşayan katılımcılar yarışmaya Bakanlığımıza bağlı Gençlik Merkezleri aracılığıyla elden başvuru yapabilecektir. Elden başvuru yapan katılımcılar Gençlik Merkezlerinden edinecekleri başvuru formunu ve taahhütname-muvafakatnameyi okuyacak ve imzalayacaktır.

8) Online başvuru yapan katılımcılar başvuru yaparken yarışma kurallarına ve yazdıkları eserden kaynaklanan telif haklarını (işletme, çoğaltma, yayma, temsil etme, işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakları) Bakanlık’a devrettiklerine dair taahhütname-muvafakatnameyi okuyacak ve onaylayacaktır.

9) Eserler her bir kenardan 2,5 cm boşluklu sayfa düzeninde, Times New Roman yazı karakterinde, 12 punto, 1,5 satır aralığı ile yazılacak olup sadece Pdf dosyası olarak yüklenecektir.

10) Eserler en az 3 (üç) en fazla 10 (on) sayfadan oluşacaktır. Eserler Türkçe yazılacaktır.

11) Yarışmacılar, yarışmaya sadece bir eserle bir defa katılabilir.

12) Yarışma başvurusu tamamlandıktan sonra yarışmacılar herhangi bir güncelleme yapamayacaktır.

13) Yarışma kapsamında başvurusu yapılan eserin alıntı veya kopya olduğunun, başka bir yarışma veya herhangi bir yayın gurubuna gönderildiğinin tespit edilmesi durumunda eserler, Seçici Kurula danışılarak Genel Müdürlük Düzenleme Kurulu üyeleri tarafından iptal edilir.

14) Yarışmaya gönderilen öykülerin hukuki ve bilimsel sorumluluğu yazarına aittir. Üçüncü kişilerin, öykünün telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda sorumluluk öykü sahibinindir.

15) “IV. Gençler Arası Öykü Yarışması”na gönderilen eserler alanında uzman seçici kurul tarafından değerlendirilecektir.

16) Eserler;

• Özgünlük (20 Puan),

• Olay Örgüsü/Kurgu (20 Puan),

• Çevre ve Karakter Betimlemesi (20 Puan),

• Üslup/Dil ve Anlatım (10 Puan),

• İmla, Noktalama ve Anlatım Bozuklukları (10 Puan),

• Sanatsal İfade Yoğunluğu (10 Puan),

• Kullanılan Kelime Dağarcığı (10 Puan),

kriterlerine göre değerlendirilecektir.

17) Yarışmaya katılanlar “IV. Gençler Arası Öykü Yarışması Uygulama Talimatı’nda belirtilen şartları kabul etmiş sayılır.

Yarışma Takvimi

Başvuru Tarihleri: 02 Mayıs 2023 – 02 Ekim 2023

Sonuçların Açıklanması: 31 Ekim 2023

Yarışma sonuçları gencizbiz.gsb.gov.tr adresinden ve Bakanlık resmi sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.

Ödüller

“IV. Gençler Arası Öykü Yarışması”nda her iki kategoride ayrı olmak üzere; Birinci olanlara Dizüstü Bilgisayar, İkinci olanlara Akıllı Telefon, Üçüncü olanlara Akıllı Saat ödülü verilecektir.

Her iki kategorisinde 4-20. sıradaki her yarışmacıya 500 TL değerinde kitap hediye kartı verilecektir.

İrtibat

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kurumsal İletişim Merkezi (GSB KİM) 444 0 472

İlgili Birim (Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Sosyal ve Kültürel Faaliyetler Dairesi)