Genç Yazarlar Hikâye Yarışması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., geleneksel hâle getirdiği “Çocuk Yazarlar Hikâye Yarışması”ndan sonra genç yazarlara da fırsat sunmak amacıyla bu yıl ilk kez “Genç Yazarlar Hikâye Yarışması” da düzenliyor. Yarışmaya, İstanbul genelindeki bütün devlet liseleri ve özel liselerin 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri katılabilecekler.

Müracaatları başlayan yarışmanın son müracaat tarihi, “Çocuk Yazarlar Hikâye Yarışması” için belirlenen tarihle aynı: 6 Şubat 2016.

***

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ile İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ile düzenlenen “Genç Yazarlar Hikâye Yarışması”nın birincisi için müracaatlar başladı.

Kültür A.Ş. Yayınları, çocukların yanı sıra gençleri de edebî değeri yüksek metinlerle, usta işi çizimlerle buluşturmak; çocukların yaşadıkları şehri tanımalarını, şehre karşı bir aidiyet duygusu taşıyarak şehri sahiplenmelerini ve bunu Türkçenin dil zenginliği içerisinde en güzel biçimde ifade edebilmelerini sağlamak amacıyla, İstanbul temalı yarışmalar düzenliyor. Yarışmanın bu yılki konusu “2071’de İstanbul” olarak belirlendi.

Müracaatlar, okul müdürlüklerine yapılacak. Okul müdürlükleri ise seçtikleri ilk 3 hikâyeyi İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerine gönderecekler. Yarışmaya son müracaat tarihi 6 Şubat 2017. Okullar ise seçtikleri ilk 3 hikâyeyi en son 17 Şubat 2017 günü bağlı bulundukları İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine teslim edecekler.

Yarışmanın ödül töreni Mayıs ayı içerisinde yapılacak. Dereceye giren öyküler, resimlenerek kitaplaştırılacak.

Yarışmaya 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri katılabilecekler. Yarışmacıların, İstanbul’da geçen fantastik bir hikâye yazmaları gerekiyor. Hikâyeler, Word belgesine “Times New Roman” fontu kullanılarak ve 12 punto ile yazılacak. Hikâyeler, en az 2 en fazla 3 A4 sayfası uzunluğunda olacak.

Ödüller:

ÖĞRENCİLERE:

• Birinciye: 5.000 TL ve Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 200 liralık kitap çeki.

• İkinciye: 4.000 TL ve Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 200 liralık kitap çeki.

• Üçüncüye: 3.000 TL ve Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 200 liralık kitap çeki.

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERİN ÖĞRETMENLERİNE:

• Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 250 liralık kitap çeki.

* Ayrıca yarışmalarda ödül alan tüm öğrencilere madalya, okullarına plaket verilecektir.

Detay sayfası için tıklayınız