Genç Yazarımız Türkiye İkincisi TRABZON

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen liselerarası AB Öykü Yarışması nda ulusal yarışma sonuçlandı Tevfik Serdar Anadolu Lisesi öğrencisi Dilara ŞENGÜL hazırladığı “Bir Kumaş Özgürlük” adlı öykü ile Avrupa öykü yarışmasında Türkiye ikincisi oldu. Öğrencimizin danışmanlığını aynı okuldan edebiyat öğretmenimiz Ahmet ÖMÜR yapmıştır. İstanbul da düzenlenen yarışma finaline 18 ilden, 800 okul, 2000 öğrenci öyküleri ile katılmıştır. Avrupa Öykü Yarışmasına katılan illerinden dereceye girerek gelen öğrenciler dizüstü bilgisayar ile ödüllendirilmiştir. Başarılarından ötürü kendilerinizi kutluyoruz.

Yarışmada “Diyeceğin Bir Şey Var Mı?” adlı öyküsüyle, İstanbul Vehbi Koç Vakfı Özel İlköğretim Okulu ve Lisesi nden Alper BAKIM birinci oldu. Ulusal jüri tarafından ikinci seçilen “Bir Kumaş Özgürlük” isimli öykü, Trabzon Tevfik Serdar Anadolu Lisesi nden Dilara ŞENGÜL e ait. Mersin İçel Anadolu Lisesi nden Batuhan MARAŞLI NIN yazdığı “Yüzleşme” ise yarışmada üçüncülük ödülünü aldı.

Bu yıl, Avrupa Birliği nin barış, birlik, eşitlik, güvenlik, dayanışma gibi temel değerlerinden biri olan “özgürlük” üzerine kaleme alınan kısa öyküler yarıştı. Öğrenciler yazdıkları öykülerde demokrasilerde özgürlüğün önemini vurgulayarak, bu değerin günlük yaşantıdaki anlamı üzerindeki düşüncelerini kağıda döktüler.

Türk yazarlar, AB Delegasyonu ve Milli Eğitim Bakanlığı temsilcilerinden oluşan jüri heyeti tarafından seçilen yarışmanın galipleri, Mart ayında çıkacakları Budapeşte ve Brüksel gezilerinde hem AB kurumlarını ziyaret edecek hem de Avrupalı genç yazarlarla tanışma imkanı bulacaklar.

Koordinasyon görevi, Türkiye çapında 18 merkezde yerleşik AB Bilgi Ağı tarafından üstlenilen Öykü Yarışması her yıl AB Delegasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde düzenleniyor.

Ödül Töreninden Resimler