Genç Türkiye Zirvesi

“Genç Türkiye Zirvesi ‘Türkiye’nin Geleceği, Bilgi Gençliği’ vizyonuyla 6 – 8 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde 4. Kez gerçekleştirilecektir. ”

Gençlerimiz ülkemiz için her zaman en değerli insan kaynağı olmuştur. Çağımızda insan kaynaklarının niteliği küresel rekabetin de odak noktası haline gelmiştir. Türkiye genç ve dinamik nüfus gücünü, kalkınmada itici bir güce dönüştürmek mecburiyetindedir. Türkiye’nin önündeki “zihinsel eşik” insan kaynağının niteliğini artırmak ve girişimcilik ekosistemi kurmak zorunluluğudur. Bu misyonun başarılması ile teknoloji refah ve medeniyet üreten bir Türkiye ortaya çıkacaktır. “Genç Türkiye Zirvesi” bu bağlamda Cumhuriyet tarihinin en dinamik gençlik projelerinden biri olarak ortaya konmaktadır.

Genç Türkiye Zirvesi 2016 yılında 4. kez düzenlenerek “Türkiye’nin Geleceği, Bilgi Gençliği” vizyonu ile ülkemizi zirveye taşıyacak Türkiye Gençliğinin bir araya geleceği, “Güçlü Yarınlar İçin Bilgi Toplumu”, “Bilgi Ekonomisi ve Bütünsel Kalkınma”, “Vasatlıktan Kurtulmanın Yolları: Bilgi Gençliği”, “Teknoloji ve İnovasyon Odaklı Yeni Nesil Üniversiteler”, gibi konu başlıklarında ortak akıl oluşturacak bir organizasyon olacaktır.

Ülkemizin toplumsal sorunlarına bilimsel açıdan yaklaşmanın ve çözüm üretmeye çalışmanın ülke kalkınmasına katkıda bulunacağına gönülden inanan Genç Türkiye Zirvesi Ekibi, evrensel değerlere bağlılığı, uluslararası standartlarda bilgi üretimi, gelişime ve değişime ayak uydurması, özgün araştırma ortamı, kaliteli eğitimi, dinamik kadrosu ile güçlü bir gelecek vizyonu için hazırlanmaktadır.

GTZ Akademi Ödülleri
GTZ Akademi Ödülleri; Hizmet ve eserleriyle, kültür, sanat, teknoloji, bilim, sanayi ve ekonomi hayatına önemli katkılarda bulunan, ülkemiz kültür ve sanatının yüceltilmesi için çalışan kişilerin veya kurumların başarılarını vurgulamak, onları motive etmek ve onurlandırmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Ödül kategorilerimizle kendi alanlarında unutulmaz izler bırakmış saygıdeğer şahsiyetleri anarak, bu ödülleri almaya hak kazanmış kişi veya kurumların emeklerinin, başarılarının ve öğretilerinin hatırlanması mümkün olmaktadır.

İlk kez Zirve’nin 2. Yılında verilmeye başlanan GTZ Akademi Ödülleri, 2015 yılında 11 farklı kategoride 17 bin 823 kişinin oylamasıyla sahiplerini bulduktan sonra ilgiyle takip edilmeye başlanmıştır.

GTZ Akademi Ödülleri 2016 yılında da aşağıda belirtilen 19 farklı kategoride 10’larca aday, 1000’lerce kişi tarafından oylanacak ve 7 Mayıs 2016 Cumartesi günü 17:00’da başlayacak özel bir tören ile sahiplerine ulaşacaktır.

Kategoriler:

Muhsin Ertuğrul Tiyatro Oyunu Ödülü
Müşfik Kenter Erkek Tiyatro Oyuncusu Ödülü
Bedia Muvahhit Kadın Tiyatro Oyuncusu Ödülü
Fuat Uzkınay Sinema Filmi Ödülü
Cahide Sonku Kadın Sinema Oyuncusu Ödülü
Kartal Tibet Erkek Sinema Oyuncusu Ödülü
Cemal Reşit Rey Erkek Müzisyen Ödülü
Müzeyyen Senar Kadın Müzisyen Ödülü
Vecihi Hürkuş İş Adamı Ödülü
Gül Esin Aydın İş Kadını Ödülü
Hezarfen Ahmet Çelebi Girişimcilik Ödülü
Cemil Meriç Yazar Ödülü
Biruni Bilim İnsanı Ödülü
İbrahim Müteferrika Yeni Nesil Endüstri Uygulaması Ödülü
Ali Kuşçu Yenilikçi Teknoloji Şirketi Ödülü
Mimar Sinan Kültürel Zenginlikleri Yaşatma Projesi Ödülü
Mevlana Sosyal Sorumluluk ve Farkındalık Projesi Ödülü
İbni Haldun Gençlik Politikalarına Katkı Projesi Ödülü
Nizamülmülk Bürokrat Ödülü

Muhsin Ertuğrul Tiyatro Oyunu Ödülü
Muhsin Ertuğrul; Tutkularının peşinden giderek Paris’te bir yılını geçirip, tiyatro ve sinema hakkında kendini geliştirip ülkesine dönen büyük emektar Ertuğrul, Türk tiyatrosunun Batılı anlamda kurucusu kabul edilmektedir. Aynı zamanda 1922-1939 yılları arasında sinema filmi yapan tek kişi olma ünvanına sahip Muhsin Ertuğrul, 1934 yılında Venedik Film Festivali’nde onur madalyasına layık görülmüştür.

Müşfik Kenter Erkek Tiyatro Oyuncusu Ödülü
Müşfik Kenter; Henüz çocuk yaşında tiyatroyla tanışıp ona bir ömür adayan değerli sanatçı Müşfik Kenter, ablası Yıldız Kenter gibi sayısız ödülle onurlandırılmış ve İngiliz Kültür Heyeti ve Rockefeller’den burslar alarak Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ta tiyatro araştırmaları yaparken Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Almanya, Yugoslavya, Kıbrıs gibi birçok ülkede oyunlar sergilemiştir.

Bedia Muvahhit Kadın Tiyatro Oyuncusu Ödülü
Bedia Muvahhit; Türkiye’nin ilk Müslüman kadın oyuncusu olan Bedia Muvahhit, sanat yaşamı boyunca 200’ün üzerinde oyunda ve sayısız sinema filminde rol alarak, 1987 yıında “Devlet Sanatçısı” ünvanına layık görülmüştür.

Fuat Uzkınay Sinema Filmi Ödülü
Fuat Uzkınay; Geçmişin gölgesinde kalmış olsa da Fuat Uzkınay’ın Mart 1914’te “Milli Sinema” adıyla açılmış olan ilk Türk sinemasına olan katkıları azımsanamaz. Kendisi aynı zamanda Ayestefanos’taki Rus Abidesi’nin yıkılışını 150 metrelik filme çekerek Türk sinemasında ilk kez film çeken kişi olma ünvanına da sahip olmuştur.

Cahide Sonku Kadın Sinema Oyuncusu Ödülü
Cahide Sonku; Asıl adı Cahide Serap. Türk sinemasının ilk kadın yönetmeni ve ilk kadın yıldızıdır. İstanbul Şehir Tiyatroları’nın Muhsin Ertuğrul’lu döneminin de gözde isimlerindendi. Ömrünün son yılları ne yazık ki sefalet içinde geçti. 1981’de vefat etti.

Kartal Tibet Erkek Sinema Oyuncusu Ödülü
Kartal Tibet; 1960’ların Karaoğlan’ı, 1970’lerin Tarkan’ı, genç-yaşlı demeden sayısız insanı ekran başına getirebilen saygıdeğer sanatçı Tibet’in oyunculuk kariyeri 10 yıl kadar sürdükten sonra ilk kez 1977’de Tosun Paşa filmiyle yönetmenliğe adım atmış, çoğunluğunda Kemal Sunal’ın rol aldığı 56 adet film yönetmiş ve TV döneminin de başlamasıyla tüm Türkiye’nin çok sevdiği Süper Baba, Bizim Aile gibi dizilerin de 200’den fazla bölümünü çekmiştir.

Cemal Reşit Rey Erkek Müzisyen Ödülü
Cemal Reşit Rey; Batılı yöntemlerin kullanıldığı çok sesli Türk Sanat Müziği’nin yaratılmasına büyük katkıları olmuş Cemal Reşit Rey’in müzik yeteneğinin henüz 6 yaşındayken fark edilmesi ve sonrasında aldığı eğitimler, kendisini bugünün en saygıdeğer bestecilerinden biri yapmıştır. 1982 yılında Devlet Sanatçısı ünvanına layık görülen Rey, aynı zamanda İstanbul Filarmoni Derneği’nin kurucu başkanıdır.

Müzeyyen Senar Kadın Müzisyen Ödülü
Müzeyyen Senar; Müzeyyen Senar’ın yeteneği, Cumhuriyet’in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de ilgisini çekmiş ve sanatçı birçok kez onun huzurunda şarkı okumuştur. Küçükken Mevlitlerde annesine eşlik ederken sesi keşfedilen Senar’ın, İstanbul radyolarında şarkı söylemeye başlamasıyla sahne kariyeri de başlamıştır ve sahneye çıkmak için getirmiş olduğu “solo” şartı ile de Türk gazino tarihinde solistlik müessesini başlatan ilk sanatçı olmuştur.

Vecihi Hürkuş İş Adamı Ödülü
Vecihi Hürkuş; Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden birisi olan mühendis ve pilot. I. Dünya Savaşı’nda ilk düşman uçağını düşüren Türk pilot olan Vecihi Hürkuş, kendi adını taşıyan uçakları üreterek ilk Türk uçak tasarımcısı ve yapımcısı olmuş, Türkiye’deki ilk uçuş okulunu kurmuş, ilk kadın pilotu eğitmiş ve de ilk Türk sivil havacılık okulunun kurucusu olmuştur.

Gül Esin Aydın İş Kadını Ödülü
Gül Esin Aydın; 1933 yılında Türkiye’nin ilk kadın muhtarı seçilen Gül Esin, Aydın’ın Çine İlçesi, Karpuzlu Bucağı’nın muhtarlığını yaptığı dönemde Atatürk tarafından ödüllendirilmiştir. Muhtar olmasının ardından kahvehanelerde kumar oynamayı yasaklayan Gül Esin, kız kaçırma olaylarını önlemiş ve nikah işlerini düzene sokarak da büyük başarı elde etmiştir.

Hezarfen Ahmet Çelebi Girişimcilik Ödülü
Hezarfen Ahmet Çelebi; 17. Yüzyılda Osmanlı’da yaşamış bir Türk bilgini olan Hezarfen Ahmet Çelebi, kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insandır. Hezârfen, kuşların uçuşunu inceleyerek tarihi uçuşundan önce hazırladığı kanatlarının dayanıklılık derecesini ölçmek için, Okmeydanı’nda deneyler yapmıştır. Ayrıca, Leonardo Da Vinci’nin uçma konusundaki çalışmalarından ve kendinden çok önce bu konuda deneyler yapan İsmail Cevheri’den ilham aldığı sanılmaktadır.

Cemil Meriç Yazar Ödülü
Cemil Meriç; Başta dil, tarih, edebiyat, felsefe ve sosyoloji olmak üzere sosyal bilimlerin birçok alanında araştırma yapmış ve yazılar kaleme almış bir düşünce adamıdır. Telif ettiği 12 eseri ve tercümeleriyle Türk edebiyatında önemli bir yeri olduğu kabul edilmektedir. Ayrıca; Görme yetisini yitirdikten sonra yazarlık hayatının en üretken çağı başladı. Çevresindekilere okuttuğu Fransızca ve İngilizce metinleri sözlü olarak çevirdi ve yardımcılarına yazdırdı.

Biruni Bilim İnsanı Ödülü
Biruni; Gökbilim, matematik, doğa bilimleri, coğrafya ve tarih alanındaki çalışmalarıyla tanınmakta olan Biruni, yaşadığı yüzyılın en büyük matematikçisi olarak farklı alanlarda yaklaşık 180 adet eser ortaya koymuştur. Astronom, Tarihçi, Botanikçi, Eczacılık uzmanı Jeolog, Şair, Mütefekkir, Matematikçi, Coğrafyacı ve Hümanist sıfatlarının tamamına layık görülen Biruni için UNESCO tarafından çıkarılan derginin özel bir sayısı hazırlanmıştır.

İbrahim Müteferrika Yeni Nesil Endüstri Uygulaması Ödülü
İbrahim Müteferrika; Tarihçi, Bilim Adamı, Matbaacı, yayımcı, yazar ve çevirmen olan Müteferrika, Osmanlı Devleti’nde yayın evi kurup Türkçe kitap yayımlayan ilk kişidir. Kurmuş olduğu matbaada ömrü boyunca 17 kitap basmış ve aynı zamanda Yalova’da kâğıt fabrikası kurma girişimlerinde de bulunmuş, Lehistan’dan ustalar getirtmiştir.

Ali Kuşçu Yenilikçi Teknoloji Şirketi Ödülü
Ali Kuşçu; Onbeşinci yüzyılda yaşamış olan önemli bir astronomi ve matematik bilgini olan Ali Kuşçu’nun astronomi ve matematik alanında yazmış olduğu iki önemli eseri vardır. Uluğ Bey Rasathanesi’nde Uluğ Bey’in ölümüne kadar görev yapmış Kuşçu, bir süre sonra kendisine Sultan Fatih tarafından yapılan teklifle İstanbul’a gelmiş ve medreselerde matematik ve astromomi dersleri vererek gençlere ilim heyecanı kazandırmıştır.

Mimar Sinan Kültürel Zenginlikleri Yaşatma Projesi Ödülü
Mimar Sinan; Elli yıla yakın süreyi kapsayan, Osmanlı Devleti’nde yaptığı mimarlık görevi boyunca, yapılarında gerçekleştirdiği deneyler ve getirdiği yeniliklerle, zirveye taşıdığı dönem mimarisini arayış aşamasından, klasik döneme geçirerek hem Doğu, hem Batı ile ilişki içinde olmayı başarmıştır. Anadolu ve Akdeniz kültürlerine sahip çıkan bir Osmanlı – Türk İslam mimarlık bileşimi ortaya çıkaran Mimar Sinan, birçoğu İstanbul’da olan üç yüz elliyi aşkın yapının baş mimarlığını üstlenmiştir.

Mevlana Sosyal Sorumluluk ve Farkındalık Projesi Ödülü
Mevlana; İslam ve tasavvuf şairi filozof, şair Mevlana Celaleddin-I Rumi yalnızca doğup öldüğü topraklardaki saygın insanlar tarafından değil, tüm dünya tarafından ender rastalanan dahilerden biri olarak görülmektedir. Tüm dünyada aşkın, sabrın ve hoşgörünün sembolü haline gelen Mevlana’nın 800.doğum yılı olan 2007 yılı Unesco tarafından “Dünya Mevlânâ Yılı” ilan edilmiştir.

İbni Haldun Gençlik Politikalarına Katkı Projesi Ödülü
İbni Haldun; Çeşitli yazarlar tarafından siyasal bilimlerin ve sosyolojinin kurucusu olarak gösterilmekte olan İbni Haldun’dan önceki tüm tarihçiler olayları tek tek ele alıp, hikâye gibi anlatıp, bir senteze gidemezlerken, Haldun tek tek fenomenlerden yola çıkarak ünlü tarih tezini öne sürmüş, böylelikle de sosyoloji adını verdiğimiz bilim dalı kendisiyle başlamıştır.

Nizamülmülk Bürokrat Ödülü
Nizamülmülk; Nizâmülmülk, vezir olduğu 1064’ten, şehit edildiği 1092 senesine kadar aralıksız yirmi dokuz sene Büyük Selçuklu Devletine, tam bir dirâyet ve adâletle hizmet etmiştir. Nizâmülmülk’ün Selçuklu Devletindeki bütün düzenleme ve değişiklikleri ciddî bir şekilde tetkik eden, devlet idâresinde kendi görüşlerini, icrâatını ve bunların gerekçelerini gelecek nesillere intikal ettirmek maksadıyla yazdığı Siyâsetnâme isimli eseri, bugün siyâset ilmiyle uğraşanların el kitapları arasında sayılmaktadır.

GTZ Gençlik Fuarı
Bu yıl 6-8 Mayıs 2016 tarihlerinde, ‘Türkiye’nin Geleceği, Bilgi Gençliği’ vizyonuyla Türkiye Gençliği’ni bir araya getirecek ve 4.sü gerçekleştirilecek olan Genç Türkiye Zirvesi’yle birlikte, ilk kez düzenlenecek olan GTZ Gençlik Fuarı, gençlere yönelik ürün, hizmet ve kariyer imkanı sunan tüm resmi kurumlar ve özel kuruluşları, Türkiye’nin gençleriyle buluşturmak için 6-7 Mayıs 2016 tarihlerinde kapılarını Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda açıyor.

Katılımcı Firma Profili
Teknoloji ve İnovasyon
Finans
Telekomünikasyon
Mobil
Yazılım
Hızlı Tüketim Ürünleri
Hobi ve Eğlence
Spor Ürünleri
Üniversiteler
Teknoparklar
Kuluçka Merkezleri
Şirket Akademileri
Yurt Dışı Eğitim ve Dil Okulları
Yayınevleri
Ziyaretçi Profili
Türkiye’nin 81 ilinden, Genç Türkiye Zirvesi için seçilmiş 18 -35 yaş arası lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki öğrenciler ve genç profesyoneller.
Fuar kapsamındaki şirket, ürün ve hizmetlere ilgi duyan farklı disiplinlerde öğrenim görmekte ve çalışmakta olan gençler.
İstanbul’da lise düzeyinde öğrenim gören gençler.
Teknopark temsilcileri
Teknopark firma temsilcileri
Kuluçka merkezi temsilcileri
Girişimciler
Melek Yatırımcılar
Neden Katılmalısınız?
Türkiye’nin her yerinden gençlerle buluşarak en yeni ürün ve hizmetlerinizi onlarla paylaşmak.
Kurumsal itibara ve yeni nesil gençler üzerindeki imajınıza katkı sağlamak.
Geleceğe yönelik projelerinizde gençlerin fikirlerini ve desteğini almak.
Gençlere yönelik hizmet ve kariyer imkanı sunan diğer firmaları somut verilerle değerlendirmek, fikir alışverişinde bulunmak.
Geleceğin tüketicileri olan gençlerle buluşarak uzun vadede pazar taleplerini analiz etme imkanı bulmak.
Bölgesel, ulusal ve uluslararası medyada yer almak.
Geniş kapsamlı, hedef odaklı bir pazarlama ve tanıtım kampanyası sayesinde azami teşhir ve tanıtım imkanı bulmak.
Neden Ziyaret Etmelisiniz?
Farklı sektörlerden onlarca firma temsilcisi ile bire bir görüşme fırsatı yakalamak.
Kariyer hedeflerinize yönelik açılımlar gerçekleştirmek üzere, Türkiye’nin her yerinden gençlerle tanışmak ve fikir paylaşımında bulunmak.
Genç Türkiye Zirvesi’ne konuşmacı olarak katılacak değerli liderlerin de ziyaret edeceği fuar alanında kendileriyle tanışma şansı bulmak.
Fuar Alanı
Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı / Rumeli Salonu – haritada göster
Ziyaret Saatleri
6 Mayıs 2016: 11.30 – 18.00 7 Mayıs 2016: 10.00 – 18.00

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

12 − five =