Genç Kâşifler COŞKUN ARAL İle Keşifte

İstanbul Üniversitesi ve Doğa Koleji işbirliği ile kurulan İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi, gençlerin keşif ve merak duygularını teşvik etmek için “Genç Kâşifler Programı” adında çok renkli ve az yaşanılır bir seyahat gerçekleştiriyor.

Programa katılacak lise öğrencileri seyyahlık kültürünün sürdürücüsü, büyük belgesel ve fotoğraf projelerine imza atmış Coşkun Aral’la birlikte, Hindistan ve Nepal’daki görmeye değer yerleri ziyaret edecekler. Hindistan’ın renkli bölgelerinden Ganj Nehri’ne, Rajastan Çölleri’nden Himalayalar’a kadar geniş bir coğrafyada yapılan bu keşif seyahati sonucunda da bir belgesel oluşturulacak.

Bu keşif gezisinin önemli bir boyutu da gençlerin, iki buçuk milyar budistin ruhani lideri olan Dalai Lama’nın son konuşmasına katılmaları olacak. Bu konuşmada, Brad Pitt, Angelina Jolie ve Richard Gere gibi dünyaca ünlü starların bulunduğu çok az sayıda seçkin davetlinin yanı sıra Coşkun Aral ile birlikte Türkiye’den gidecek genç kâşifler de yer alacak. Dünyanın çatısı olarak da tanımlanan Himalaya’larda yaşanan bu çok özel deneyim, gençlere büyük ufuklar açacak ve dönüşlerinde de çeşitli şekillerde bu deneyimlerini paylaşacaklar.

Keşfetme Bilimin İlk Adımı!

İstanbul Üniversitesi ve Doğa Koleji işbirliği ile 2010 Nisan ayında faaliyete geçen İ.Ü.Çocuk Üniversitesi Merkezi’nin temel amacı; çocuklara ve gençlere keşif duygusunu yaşatarak, bilimi sevdirmek.
2010 yazında Türkiye’nin en kapsamlı bilim yaz okullarını ve sömestr bilim kış okullarını düzenleyen merkez, Türkiye’nin dört bir tarafından özel yetenekli öğrenciler kabul ediyor.

Kasım 2010′da bu öğrenciler arasında bilime özel yeteneği olan on öğrenci seçildi ve fizik profesörleri eşliğinde Avrupa Parçacık Fiziği Merkezi’ne (CERN) kabul edildi. İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Merkezi Müdürü Doç. Dr. Gökhan Karabulut yaptığı açıklamada “Rönesans ve aydınlanma göstermiştir ki; bilimsel merakın başlangıcında keşfetme duygusu yatıyor. Ülkemiz, dünyaya hızla kapılarını açarken, gençlerin dünyayı keşfetmeye teşvik edilmesi bu nedenle çok önemli” dedi.

Belgesel ve Fotoğraf Şenliği

Bu keşif maratonunun ilk ayağı olan Hindistan ve Nepal keşif gezisi bir belgesel ile paylaşılacak.. Gezide gençlerin çektiği fotoğraflar dönüşte tüm gençlerin katılacağı bir sergi ile kutlama şenliğine dönüşecek. Bu heyecan verici yolculuğu ve belgesel programını, İ.Ü.Çocuk Üniversitesi’nin proje ortağı Doğa Koleji destekliyor. Türk Hava Yolları’nın da katkı verdiği projenin bir diğer ayağı 2011 sonbaharında Uzak Doğu’da gerçekleştirecek.

Doğa Koleji Genel Müdürü Uğur Gazanker gözleri dünyaya açık, keşfetmeye ve bilime meraklı gençleri teşvik etmenin önemini vurgularken, İstanbul Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttükleri Çocuk Üniversitesi projesinin, Türkiye’ye Nobel Ödülü getirecek ve kâşif ruhuna sahip gençlere açtığı bu yolu desteklemekten memnun olduklarını belirtti.

Türkiye’nin belgesel ve fotoğrafçılık alanındaki önemli ismi Coşkun Aral da, gençlerle birlikte çıkılacak bu keşif yolculuğunun kendisi için de çok heyecan verici olduğunu vurguladı.

Kaynak: www.haberler.com