GENÇ GİRİŞİMCİLERİN HAYALLERİ GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

İTÜ ve ARI TEKNOKENT Genç Girişimcilerin Hayallerini Gerçekleştiriyor

İstanbul Teknik Üniversitesi ve ARI Teknokent; çalışmalarını tamamladığı “ARI Çekirdek: İnovasyon Atölyesi”nde yer almak üzere, inovatif projelerini hayata geçirmek ve şirketlerini kurmak isteyen genç girişimcileri arıyor. Toplam 500 bin liralık çekirdek sermayenin sunulacağı proje kapsamında girişimcilere öncelikle; projeye özel olarak inşa edilen “Çekirdek MERKEZ” aracılığıyla araştırmalarını yapabilecekleri laboratuvar, ofis ve bilgisayar gibi fiziksel olanaklar sağlanacak.

 İTÜ ve ARI Teknokent’in, İstanbul Kalkınma Ajansı ve Elginkan Vakfı gibi birçok kurumun desteğiyle gerçekleştirdiği “ARI Çekirdek: İnovasyon Atölyesi”ne, lisans 3. sınıftan başlamak üzere tüm üniversite öğrencileri ve 40 yaşını doldurmamış üniversite mezunları başvurabilecek.  

“ARI Çekirdek”e katılma hakkı kazanan projelerin girişimcilerine öncelikle, ARI 3 binasında projeye özel olarak kurulan “Çekirdek MERKEZ” çatısı altında araştırmalarını yapabilecekleri laboratuvar, ofis ve bilgisayar gibi fiziksel olanaklar sunulacak. Fikirden projeye giden süreçte Çekirdek KAMP aracılığıyla; genç girişimcilere, kimi zaman başarılı birer mühendis, kimi zaman ise yetenekli birer iş adamı olmayı öğretmek amacıyla eğitim, öğrenim, danışmanlık ve koçluk imkânları sağlanacak.

Projelerini hayata geçirebilmek için genç girişimcilerin ihtiyacı olan finansal destekler ise, hem jürilerin hem de yatırımcıların hazır bulunduğu Çekirdek YARIŞMA proje sunum gününde sahiplerini bulacak. Çekirdek YARIŞMA kapsamında; Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü olarak belirlenen 100.000 TL, 2.’lik ödülü olan 50.000 TL, 3.’lük ödülü olan 25.000 TL, Akademi Özel Ödülü olan 10.000 TL, ARI Teknokent’te 1 yıl ücretsiz ofis imkânı ve daha birçok sürpriz başarılı girişimcilere verilecek.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, “ARI Çekirdek’i sadece kendi üniversitemizin öğrencilerine değil tüm üniversitelerin Türk öğrencilerine veya mezunlarına yönelik olarak kurduk. ARI Çekirdek bizim için bir girişimci geliştirme platformu ve inovatif projelerin atölyesi. ARI Çekirdek”, öğrencilerin eğitimleri boyunca edindikleri teorik bilgilerin pratik uygulamasını gerçekleştirebilecekleri bir ‘deneme-yanılma-deneme-başarma’ ortamı. “ARI Çekirdek” ile girişimcilere sınavlarda, projelerde veya mülakatlarda değil, ‘iş hayatında’ başarılı olmanın yollarını gösteriyoruz; tökezlediklerinde gerekirse ellerinden tutup yola devam etmelerini sağlıyoruz.” diye konuştu. 

“ARI Çekirdek”; tersine beyin göçünü destekleyerek, yurtdışında okuyan veya mezun genç Türk Vatandaşı girişimcilerin de, proje aracılığıyla Türkiye’ye dönmelerine ve kendi şirketlerini kurmalarına olanak sağlıyor. ARI Teknokent Genel Müdürü Nazire Peker; proje hakkında “ARI Çekirdek: İnovasyon Atölyesi’nde girişimciler gökte aradıklarını yerde bulacaklar. ARI Çekirdek ile bizler girişimcilerin ihtiyaçlarına o kadar odaklandık ki yarışmaya hazırlık döneminde kullanabilecekleri 100.000TL’lik Ar-Ge Fonu havuzunu oluşturduk. Yani girişimcilere ‘git, prototipinle gel’ demek yerine, ‘prototipin için neye ihtiyacın var?’ sorusunu sormayı tercih ediyoruz.” dedi.

Toplumsal sosyal sorumluluk projesi olarak hayat bulan “ARI Çekirdek”e katılmak isteyen girişimcilerin, 30 Ocak 2012 tarihine kadar www.aricekirdek.com.tr adresinden başvuru yapmaları yeterli. Başvuruyu takiben, katılım hakkı kazanan girişimciler, Mart – Nisan – Mayıs ayları içerisinde kamp sürecini tamamlayarak, Temmuz ayında jüri ve yatırımcılara projelerini sunacaklar. 

 

ARI ÇEKİRDEK İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Katılım şartları ve ayrıntılı bilgi için:  www.aricekirdek.com.tr

Telefon: 0212 290 38 40

Mail: info@aricekirdek.com.tr

Facebook: www.facebook.com/aricekirdek

Twitter:www.twitter.com/aricekirdek