Genç Fikirler, Güçlü Kadınlar Projesi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Intel ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği arasındaki işbirliği ile gerçekleştirilen ¨Genç Fikirler, Güçlü Kadınlar¨ projesi, 18 – 30 yaş arası gençler aracılığıyla ile özellikle kaynaklara erişimin sınırlı olduğu kesimlerde kadınların konumlarının güçlendirilmesi ve kadına karşı ayrımcılığın önlenmesine yönelik olarak teknoloji kullanımı ile yenilikçi çözüm önerileri ve/veya sosyal girişimcilik projeleri üretmeyi hedeflemektedir.
Program çıktıları olarak, bölgesel bazda kadınların birçok farklı alanda (eğitim, sağlık, çevre, yetki ve karar alma mekanizmalarındaki rolleri, ekonomi ve yoksulluk gibi alanlar) karşılaştıkları problemlere yeni yaklaşımlarla uygulanabilir çözüm önerileri geliştirilmesi hedeflenmektedir.
Bu amaçla oluşturulan projenin uzun soluklu olması planlanmaktadır. Böylece Türkiye’de kadınların konumlarının güçlendirilmesi ve bölgesel ekonomik kalkınmaya katılımlarına yönelik farkındalık ve fırsat yaratmak amaçlanmaktadır.
Ayrıca, kırsal alanda kadınların ekonomide üretken duruma geçmeleri, farklı sektörlerde sürdürülebilir gelire ulaşmaları amacıyla gelir getirici, sürdürülebilir ve yenilikçi çözüm önerileri oluşturmak hedeflenmektedir.
Proje 4 aşamadan oluşmaktadır.

1.Fikrin Oluşturulması: Kullanıcı durumunu keşfetmek ve problem alanlarını saptamak (Vaka analizleri)
2.Fikrin Onaylanması: 2 günlük Fikir Kampı ile fikirlerin doğrulanması
3.Fikrin Geliştirilmesi: Fikir Kampı sonrasında ortaya çıkan iş fikirlerinin ve planlarının geliştirilmesi için devam eğitimlerinin alınması, modelleme ve gruplara mentorlük yapılması
4.Fikrin Test Edilmesi: Kullanıcı grubunda çözümün uygulanması ve etkinin gösterilmesi
Bu site, Proje planı ve gelişmeler hakkında başta katılımcı kadınlar olmak üzere tüm kamuoyunu bilgilendirmek, Projeye katılan kadınlar arasında iletişimi ve paylaşımı güçlendirmek için hazırlanmıştır.

Proje hakkında daha fazla bilgi almak için:
Eposta: [email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin