Genç Etkinlik 6

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği tarafından 15 Nisan- 15 Mayıs 2013 tarihleri arasında düzenlenecek olan “Genç Etkinlik 6” için başvurular başladı.

Gençleri sanat ortamına kazandırma amacıyla yola çıkılan etkinlik bu sene UPSD Galerisi, Piramid Sanat ve Merhart Galeri olmak üzere üç mekanda aynı anda sergilenecek. Tüm plastik sanat disiplinlerinin katılabileceği yarışmanın seçici kurulu UPSD Başkanı Bedri Baykam, Yönetim Kurulu Üyesi Bahri Genç, Tijen Şikar, Turan Büyükkahraman, Ekin Onat von Merhart, Murat Havan ve Denizhan Özer, Sanat Tarihçisi, Sanatçı Tomur Atagök, Eleştirmen Evrim Altuğ, Kuratör Marcus Graf olacaktır.

Şartname
1.Adaylar, yarışmaya resim, heykel, fotoğraf, seramik, dijital sanat, video-art gibi çağdaş sanatın her alanında üretilmiş olan en fazla 3 yapıtla katılabilir. Her sanatçıdan seçilen bir yapıt sergiye dahil edilecektir. Yapıtlar daha önce sergilenmemiş ve yarışmalara katılmamış olmalıdır.
2.Kullanılan malzeme veya teknikler için sınırlama yoktur, eleme aşamasında değerlendirme dosya üzerinden yapılacaktır. Ancak yapıtın, sergilenme aşamasında kapalı bir mekânda yerleştirilebilecek ya da kapalı mekâna uygun olarak düzenlenebilecek boyutlarda olması gerekmektedir.
3.Yarışmaya Mayıs 2013 itibariyle 36 yaşını doldurmamış adaylar katılabilir.
4.Teslim edilecek dosyada adayın word dosyasında kayıtlı sanatsal ve mesleki deneyimlerini de içeren fotoğraflı özgeçmişi, adresi, telefon,e-postası bulunmalıdır. 100 kelimeyi aşmayacak şekilde hazırlanmış biyografi ve 30 kelime civarında sanatınızı anlattığınız yazıyı da dosyanıza eklemeniz gerekmektedir. Yarışmaya sunulacak işlerin görselleri 300dpi formatında, kısa kenarı 2000 piksel çözünürlükte olmalı ve CD‘de kayıtlı olarak, tüm bilgileriyle (teknik, boyut, sene vs) dosyaya eklenmelidir.
5.Mail yoluyla başvurmak isteyenler, [email protected] adresine, konu bölümüne “Genç Etkinlik 6 başvurusu” yazarak dosyalarını ve görsellerini gönderebilirler.
6.Elden veya Posta yoluyla yapılacak başvurular 19 Mart 2013 günü saat 17:00’a kadar Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nin Maçka Demokrasi Parkı Sanatçı İşlikleri Şişli / İstanbul adresine teslim edilmelidir. Bu tarihten sonra yapılacak başvurular dikkate alınmayacaktır.
7.Seçici Kurul, 20 Mart 2013 tarihinde değerlendirmesini tamamlayarak, mekan ve diğer kısıtlamaları göz önünde bulundurarak seçimlerini yaptıktan sonra, eserleri sergilenecek genç sanatçılara duyuruları yapılacaktır. Eserleri sergiye dahil edilen sanatçılardan eser teslimi sırasında 50 TL katılım bedeli alınacaktır. (Katılım bedeli ödemelerinizi İş Bankası İstanbul Kabataş Şubesi 1024 – 0152862 IBAN: TR56 0006 4000 0011 0240 1528 62 Plastik Sanatlar Derneği hesabına veya PTT 1603072 Numaralı posta çeki hesabına yapabilirsiniz.)
8.Video Art, dijital sanat eserleri ve tüm görseller CD olarak teslim edilmelidir.
9.Eseri seçici kurul tarafından onaylanan sanatçılar yapıtlarını en geç 10 Nisan 2012 günü saat 17:00’a kadar UPSD Binası’na ulaştırmalıdır. Bu tarihten sonra yapılacak teslimatlar kabul edilmeyecektir. Teslimatı kargo yoluyla yapılacak eserler katkı payları ödendiğinde sergilenecektir. Sergi bitiminde (15 Mayıs 2013)eserler UPSD Binası’ndan geri alınabilecektir.30 Mayıs 2013 saat 17:00’a kadar alınamayan yapıtlardan hiçbir şekilde sorumluluk kabul edilmeyecektir. Kargo ve tüm nakliye ücretleri sanatçıya aittir.
10.Yapıtların sergilenmesi ve taşınması sırasında gereken özen gösterilecekse de yapıtların malzemeleri nedeniyle doğabilecek hasardan Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği sorumlu değildir. Arzu edenler, eserlerinin değer bedeli üzerinden istedikleri özel sigorta şirketine sigorta ettirebilirler.

Saygılarımızla,

Bedri Baykam
UPSD
Başkan

Yönetim Kurulu
Bahri Genç
Tijen Şikar
Ekin Onat von Merhart
Denizhan Özer
Murat Havan
Turan Büyükkahraman

YOL – TÜNEL – IŞIK

Yol bitmez gibi görünse de, her birimiz biliyoruz. Bizler bu sahnede geçici aktörleriz, yani yolu geçici olarak işgal eden arabaların pilotlarıyız. Kadere ne kadar hakimiyetimiz var direksiyon başında?

Bilemiyorum… Orası tartışılır! Ama bırakın kendi kaderimizi, sanki ülkeyi ya da dünyayı yönetecekmiş gibi kaptırıyoruz kendimizi oyuna. Emperyalizm, emek, özgürlük, demokrasi, inadına mücadele…

Hepimiz yol sonsuza gidiyor inancıyla basıyoruz gazımıza, yapıyoruz hesaplarımızı-kitaplarımızı. Halbuki herkes kendi filminin baş aktörü. Evet, ama… Kimse o büyük filmin başını sonunu bilmiyor ve bilemeyecek. Bu “zilyar” adet yaşam, paralel otobanlarda koşulan yarışların parçası.

Çözdüğünüz her problem yenisini getirir. Gerçek, düz ufuk hiç yoktur ve olmayacaktır. Bağlayabildiğiniz her düğüm atılırken bir diğeri çözülür. Çıkabilecek her sorun çıkar. Kader insanların veya ülkelerin başına gelebilecek her türlü problemle ağlar örer. Bunlara takılır ya da bunları aşarsınız. Hatta belki o örümcek ağlarına yerleşir, yeni bir yaşam kurarsınız. Sorunlar irili ufaklı çıkar, büyür patlar balon gibi, midenize oturur. Karanlık ülkelerin, dönemlerin, kıtaların üstüne sinsi bir hayalet gibi çöker, şalteri indirir. Görüş sahası daralır. Gözbebekleriniz büyümeyi ve ortama alışmayı başarır ya da başaramaz. Umut içimizde ya vardır ya da yoktur. Belki başka birşeyler duyarsınız. Enkaz altında kalmış başka bir faninin çağrısı mıdır bu gaipten gelen, yoksa uzakta bir okul bahçesinde koşturan çocukların gürültüsü mü? Karanlıktaki kırılma, gözün artık pes edip, kendi hülyalarını devreye sokması mıdır, yoksa kocaman bir dış dünyanın göz kırpması mı? Bu hissettiklerimiz, sözde bir gerçek midir yoksa bir hayal veya halüsinasyon mu?

Sonuç her ne olursa olsun, yakalandığımız tünelde raylara bağlı da olsanız, takatiniz de tükense, sizin film de görülmeye değer. Hikayeleriniz de yaşamaya ve anlatılmaya değer. Işığı takip edenler en zor şartlarda da kendilerini çıkışta bulabilirler; ama tünelde devrik sal üzerinde akıntıya kürek çekerek, ama yolu kesen fareleri o anda bulunmuş yöntemlerle defederek.

Sanatçı ise bu hatları takip eder. Üzerine kurduğu dünyalarla hem kendi çevresine kalıcı mesajlar verir, hem de bir renk önerir. Tünelde göçük altında kalma riskini kabul ederek, ışığı belki yalnız kafasında yaşattığını düşünerek devam eder hayatına. Ama tünelin dibindeyken, o şartlarda bile meydan okur sanatçı!

İşte biz, o genç sanatçıları arıyoruz. Üçlü, dörtlü denklemlerin katmanlarından ürkmeyen, karanlığın üzerine cesaretle yürüyen…

Bedri Baykam – 2013

Anasayfa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin