GELİN, BARIŞ ELÇİSİ OLALIM

‘‘ GELİN, BARIŞ ELÇİSİ OLALIM. ’’

İstanbul il Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Muammer YILDIZ’ın katılımıyla, 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (YEKÜV), Boğaziçi Üniversitesi Barış Eğitimi Uygulama ve
Araştırma Merkezi (BEUAM) ve Hümanist Büro’ nun ortaklığıyla, Av.Betül Onursal’ın koordinatörlüğünde düzenlenen Barış Kültürü ve Eğitimi Çalıştayı sonucunda ortaya çıkan kitabımız, Türkiye’de bir ilke imza atıyor: Barışın erken yaşlarda kazanılan bir davranış biçimi olduğundan hareketle ilk ve ortaöğretim müfredatında “Barış Kültürü ve Eğitimi”nin seçmeli ders olarak yer almasını ve tüm eğitim sisteminin barış kültürü ilkeleri doğrultusunda geliştirilmesini öneriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ve STK’lar dışında birçok akademisyenin yorumlarının da yer aldığı kitap, Barış Kültürünün İlk ve Orta dereceli okulların müfredatında yer almasına katkı sunmayı amaçlamaktadır. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, eğitim alanında önemli yerleri olan üç kurumun yanı sıra Prof. Dr. Üstün ERGÜDER, Prof. Dr. Çiğdem KAĞITÇIBAŞI, Prof. Dr Fatoş ERKMAN gibi çok değerli hocalarımızın da katılımını umduğumuz toplantıda
Barış Eğitimi için farkındalığı ortaya koymayı amaçlıyoruz. Yazar Işın Özdemir tarafından yayına hazırlanan Barış Kültürü Ve Eğitimi Çalıştayı kitabı için Mardin Meydanbaşı Çatom hanımlarına destek amaçlı, onların işlediği sınırlı sayıda özel olarak yaptırılan, el emeği göz nuru zeytin dalı oya iğnesi yapılmıştır. Amacımızı ifade etmesini istediğimiz ve toplantıda sizlere sunulacak olan bu iğneler, Barış Elçisi olduğunuzun bir göstergesi olacak.

Her şey geleceğimiz olan çocuklarımız için.

Son zamanlarda neredeyse duymaya alıştığımız şiddet olaylarının önüne geçmemiz gerektiğini ve bir arada çalışmamızın önemini, bir kez daha vurgulamak istiyoruz.

‘Yapılacak çok şey var. Doğru şeyleri biliyoruz da yapmıyoruz. Söylemekle yapmak arasında kültürel bir şey var galiba.’ diyen Prof. Dr. Üstün ERGÜDER, çalıştayı çok güzel özetlemektedir. Farkındalık yaratmayı ve bunu barışla dile getirmeyi amaçlıyoruz. Farkındalığı da temelden yani çocuklarımızdan başlayarak ilerletmek istiyoruz. Bazen bir çocuk, sözüyle tabuları yıkabilir, bakış açısını değiştirebilir, barışı biz büyüklere anımsatabilir.

Çocuklarımız için attığımız bu adımda siz değerli basın mensubu arkadaşlarımızı da yanımızda görmekten büyük mutluluk duyarız, gelin “Barış Elçisi” olma yolunda attığımız adımda yanımızda olun, uzattığımız zeytin dalını kabul edin. Barış dolu bir gelecek, çocuklarımızın barışı içselleştirerek büyüdüğü bir gelecek adına yanımızda olun.

Toplantımız, 12 Mart Salı günü, saat 11.00’ de Taksim Elite World Otel’de Manolya salonu BR katında gerçekleşecektir.

İletişim
21. Yüzyıl Eğitim Ve Kültür Vakfı
Ortaklar cad. Bahçeler Sok. No:2/9 Mecidiyeköy, İstanbul.
www.yekuv.org
Telefon 444 28 39
0554 724 68 37

Kitapla ilgili görsel materyaller
Gerekli gördüğünüz takdirde ilgili kişilerle röportajlarımız hazır ve çözümlenmiştir, istenildiği zaman mail yolu ile gönderilebilir.
Gerekli görsel materyaller ektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin