Geleneksel Türkiye 25. Fotoğraf Yarışması Başvurusu Açıldı

28 yaşında olan yarışmamızın bu yıl ki konusunu “Geleneksel Türkiye” ana başlığı altında “İŞ BİRLİĞİ, YARDIMLAŞMA VE İMECE KÜLTÜRÜMÜZ” olarak belirledik. Daha önceki yarışmalarımızda da belirttiğimiz gibi kaybolmaya yüz tutan geleneklerimizi belgelemeyi, arşivlemeyi, yurtiçi ve yurtdışı sergilerle “geleneksel değerlerimizi” tanıtmayı amaçlıyoruz. Bu amaçla, halk bilimi, kültürel miras ve fotoğraf sanatı konularındaki kısa açıklamalar ile donatılmış albümler; araştırmacılara, sivil toplum kuruluşlarına, üniversitelere, kütüphanelere ve sanatçılara sunulmak üzere basılıp paylaşılmaktadır.

Ayrıca yarışmamız ve açılan sergilerle fotoğraf sanatının gelişmesine katkıda bulunmaktan mutluluk duymaktayız. Her yıl düzenlenmekte olan bu yarışma ve sergilerle siz değerli sanatçılarımızın göstereceği ilgi ve katılıma şimdiden teşekkür ediyor; Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

Katılımcı Şartları:
Yarışmaya seçici kurul, yarışma düzenleme kurulu üyeleri ve birinci derece yakınları dışında profesyonel ve amatör fotoğrafçılar katılabilir.
Yarışmada yaş sınırı yoktur, katılım ücretsizdir.
Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.
Yarışma tarihinden sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Eser Şartları:

Başvurular sadece gelenekselturkiye.org adresindeki başvuru formu üzerinden yapılacak olup sosyal medya kanallarından yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Başvurular sadece gelenekselturkiye.org adresindeki katılım şartlarına ve fotoğraf gönderme yönergesine uygun gerçekleştirilecektir.

Yarışma “Renkli” ve “Siyah-Beyaz” olmak üzere 2 (iki) kategoride düzenlenmektedir.

Her katılımcı koşullarına uyan kategorilerde en fazla 5 (beş) adet eserle yarışmaya katılabilir.
Fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb. bilgiler bulunmamalıdır.

Yarışmaya gönderilecek fotoğrafın yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar, photoshop gibi fotoğraf düzenleme programlarıyla başkalaştırılmış fotoğraflar, fotoğrafın orijinalinde olmayan herhangi bir objenin eklenmiş veya var olan objelerden herhangi birisinin çıkarıldığı fotoğraflar yarışmaya kabul edilmez.

Fotoğraflar jpeg formatta, 300 dpi çözünürlükte, 7-12 sıkıştırma kalitesinde kaydedilmeli ve dosyaların boyutları 2 Mb’den az, 4 Mb’den fazla olmamalı ve istendiğinde kendi orijinal boyutlarında gönderilmelidir.

Dereceye giren eserler sergileneceğinden, kaliteli ve büyük boyutlarda baskıya olanak tanıması için fotoğrafların; en az 50×70 cm’lik baskıya uygun şekilde gönderilmesi gerekmektedir. Eser Sahibi bu konuyu test ederek fotoğrafını göndermelidir. Yarışma sayısal ortamda olup, baskılar kabul edilmeyecektir. Gönderilen kayıtlardaki fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır.

NOT: Başvuru Formu’nda fotoğrafları yükledikten ve başvuruyu başarıyla tamamladıktan sonra 1 hafta içerisinde katılımcıya fotoğrafların ulaştığına ve başvurunun kabul edildiğine yönelik bir e-posta gönderilecektir. İlgili e-posta katılımcıya gelmemiş ise katılımcı durumu yarışma sekreterliğine bildirmelidir. Aksi halde yarışmaya katılamama durumundan Aktiffelsefe Kültür Derneği sorumlu tutulamaz.

ÖDÜLLER
Her dal için;

1.lik ödülü: Tarihi Eser Reprodüksiyon, 25.Yıl Fotoğraf Yarışması Albümü, 20 Yıllık Fotoğraf Yarışması Albümü, Kartpostal

2.lik ödülü: Tarihi Eser Reprodüksiyon, 25.Yıl Fotoğraf Yarışması Albümü, 20 Yıllık Fotoğraf Yarışması Albümü, Kartpostal

3.lük ödülü: Tarihi Eser Reprodüksiyon, 25.Yıl Fotoğraf Yarışması Albümü, 20 Yıllık Fotoğraf Yarışması Albümü, Kartpostal

Mansiyon: Tarihi Eser Reprodüksiyon, 25.Yıl Fotoğraf Yarışması Albümü, Kartpostal

Jüri Özel Ödülleri: Jüri tarafından verilecek ödüle ek olarak 25.Yıl Fotoğraf Yarışması Albümü ve Kartpostal

Sergileme Ödülleri: Kartpostal

Ödül alan eserlerden oluşan 25. Yıl Albümü, halk bilimi uzmanlarının katkılarıyla literatür haline getirilerek basılacaktır. Ödül sahipleri, hem bu kültürel değerlerin korunmasına katkı sağlamış olacak, hem de uluslararası literatüre katkı sağlamış olacaklardır.

Katılımcılar da aynı zamanda; her yıl farklı bir temayla zenginleşerek gelişen önemli bir görsel arşive ve değişik illerde tekrarlanan sergilere katkı sağlamış olacaklardır.

Not: Seçici Kurul gerekli gördüğü takdirde ödüllerin her birini en fazla 3(üç) kişiye bölüştürebilir veya ödüle değer eser bulunmaması halinde ödül vermeyebilir veya yarışma anında özendirme ödülleri verebilir.

Not: Kartpostallar 3(üç) farklı boyutta en az 5(beş) adet olacak şekilde bastırılacaktır. Sergileme alanların kartpostalları istemeleri durumunda basılacaktır. Yarışma kurulu gerekli gördüğü takdirde boyutları ve adetleri değiştirebilir.

Son Katılım Tarihi : 21 Şubat 2020