‘’Geleneksel Peker Sanat Ödülleri II‘’ Sahiplerini Buldu

Farklı sektörlerde gösterdiği etkinliklerin yanı sıra, sanata ve sanatçıya destek olmak amacıyla, sosyal sorumluluk projesi kapsamında ödüllü yarışma açan Peker Grup’un 2014 yılı ‘’Peker Sanat Ödülleri II’’ sahiplerini buldu.

Sanat eleştirmeni Doğan Hızlan, Prof. Ergin İnan, Yalçın Gökeçebağ, Habip Aydoğdu, Peker Grup sahibi Erhan Peker ve sanat eleştirmeni İbrahim Karaoğlu’ndan oluşan seçici kurul, yarışmaya 34 ilden 157 sanatçının katıldığı yapıtlar arasında yaptığı değerlendirmede 3 sanatçının yapıtlarını ‘’Başarı Ödülü’’ ne değer görerek her birini 5.000 TL  ile, 5 sanatçının yapıtını ise ‘’Mansiyon Ödülü’’ne değer görerek her birini 2.500 TL ile  ödüllendirdi. Jüri ayrıca 2 sanatçının yapıtını da ‘’Erhan Peker Teşvik Ödülü’’ adı altında değerlendirmeye alarak 1.500 TL ile ödüllendirdi. Yarışmaya katılan diğer yapıtlar arasından 24 eser de sergilenmeye değer görüldü.

Resim alanında yaratımda bulunan genç sanatçıları tanıtmak, çalışmalarını desteklemek, yapıtlarını sergilemek ve sanat dünyasına kalıcı değerler kazandırmak amacıyla her yıl verilen ‘’Başarı Ödülü’’ ne; Cem Köse, Feyzi Çelikten ve Şahin Demir adlı sanatçılar, ‘’Mansiyon Ödülü’’ne  Didem Eğlenen, Hasan Aktaş, Kerim Oğuz Kaleli, Mehmet Babat, Mustafa Sönmez adlı sanatçılar, ‘’Erhan Peker Teşvik Ödülü’’ne ise Hadice Elgün, Yasemin Külahlıoğlu adlı sanatçılar değer görüldü.

Doğan Hızlan, Prof. Ergin İnan, Yalçın Gökeçebağ, Habip Aydoğdu, Peker Grup sahibi Erhan Peker ve sanat eleştirmeni İbrahim Karaoğlu’ndan oluşan Onur Ödülü jüri üyeleri yaratıcı duyarlılığını özgün bir biçemle yansıtarak, üretim sürecinde aşamalar sağlamış yetkin sanatçıları onurlandırmak amacıyla, her yıl verilen ‘’Onur Ödülü‘’ ne ressam Turan Erol’u değer gördü.

 

 

 

ESERLERİ SERGİLEMEYE HAK KAZANAN SANATÇILAR
AĞIT UĞUR ULUDAĞ
AHMET ALBAYRAK
BATURAL CIRIK
BEDİA EKİZ
BURAK YİĞİT
DEMET YAZICI
DERYA SAMUR
FİLİZ YAKAR
HAKAN ADA
HÜSEYİN ARICI
KADİR AKYOL
MAHMUT ÖZDEMİR
MEHMET AKSOY
MURAT SÖNMEZ
MUSTAFA MUTLU
NACİYE KERVAN
ÖZLEM KALMAZ
PINAR CEYLAN
RUGÜL SERBEST
SEDAT GÖKÇE
TANSU AKMANSOY
TAYFUN DİLSİZ
UTKU ÖKSÜZ
YUNUS YANIK