“Geleneksel Dokumalar, Zamansız Tasarımlar” Moda Tasarım Yarışması

Tasarım Yarışması
Moda Tasarım Yarışması

“Geleneksel Dokumalar, Zamansız Tasarımlar” temalı moda tasarım yarışmamızda yeteneğinizi ortaya koymak için hazır mısınız?

“Geleneğin Derinliğinde Anadolu” sloganıyla, Olgunlaşma Enstitüleri İzmir Moda Tasarım Yarışması başvuru süreci başlıyor..

Enstitümüz ve İzmir Kalkınma Ajansı işbirliği ile düzenlenen günümüzde unutulmaya yüz tutmuş ve zamana direnen Ege Bölgesi geleneksel dokumaları ve el sanatlarının yaşatılması, tanıtılması ve toplumsal farkındalık oluşturulması amacıyla yola çıktığımız yarışmada, siz de tasarım becerilerinizi sergileyebilirsiniz.!

Geleneksel dokumalarımız ve motiflerimizden aldığınız ilhamı, yenilikçi, modern ve zamansız tasarımlarımlarla buluşturarak hayallerinizi gerçekleştirebilmeniz için başvurularınızı bekliyoruz..

Son başvuru tarihi 5 Şubat 2021.

Geleneksel Türk El Sanatları; Anadolu’nun binlerce yıllık tarihinden gelen çeşitlİ uygarlıkların kültür mirasıyla, kendi öz değerlerini birleştirerek zengin bir mozaik oluşturmuştur. Büyük bir kültürel mirasa sahip olan Ege Bölgesinde de geçmişten bugüne devam eden geleneksel dokuma kültürü, Denizli’nin Buldan, Kızılcabölük ve Babadağ ilçelerinde, İzmir’in Tire ve Ödemiş ilçelerinde, Muğla’nın Yeşilyurt ve Fethiye (Üzümlü Köyü) ilçelerinde ve pek çok yörede varlıklarını sürdürmeye çalışmaktadır. Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş ve zamana direnen Ege Bölgesi geleneksel dokumaları ile İzmir-Ödemiş yöresine özgü geleneksel kumaş dokumalarının ve el sanatlarının yaşatılması, tanıtılması ve toplumsal farkındalık oluşturulması amacıyla “Geleneksel Dokumalar, Zamansız Tasarımlar” temalı Moda Tasarım Yarışması düzenlenmiştir. Ege Bölgesinin yüzyıllar boyunca sahip olduğu kültürüne ve geçmişine sahip çıkmak, Ege Bölgesi geleneksel kumaş dokumacılığı ile İzmir-Ödemiş yöresi geleneksel kumaş dokumalarını, el sanatlarını tanıtmak, (yöreye özgü etnografik özellik taşıyan geleneksel giyimkuşam, nakış, işleme, oya, motif vb) yaşatmak ve gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlamak, doğal kumaşların sağlıklı yapısı ve günlük kullanılabilirliği konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak; İzmir Olgunlaşma Enstitüsü tarafından düzenlenen Moda Tasarım Yarışmasının özel hedefleri olarak sıralanmaktadır.

YARIŞMANIN GENEL AMACI : Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş ve zamana direnen Ege Bölgesi geleneksel dokumaları ile İzmir-Ödemiş yöresine özgü geleneksel kumaş dokumalarının ve el sanatlarının yaşatılması, tanıtılması ve toplumsal farkındalık oluşturulmasıdır.

YARIŞMA TEMASI: “GELENEKSEL DOKUMALAR, ZAMANSIZ TASARIMLAR”

YARIŞMANIN SLOGANI: “GELENEĞİN DERİNLİĞİNDEN ANADOLU”

BAŞVURU: Başvuru için yarışma sunum dosyası ile tam ve eksiksiz olarak doldurulan başvuru formu ve taahhütname 11 Aralık 2020 – 05 Şubat 2021 tarihleri arasında İzmir Olgunlaşma Enstitüsü’ne elden veya iadeli taahhütlü posta ile Kültür Mah. Şevket Özçelik Sok. No:24 35220 Alsancak/Konak İZMİR adresine teslim edilecektir.

Başvuru http://izmirolgunlasma.meb.k12.tr adresinden yayınlanan başvuru formu ile yapılacaktır.

MODA TASARIM YARIŞMASI FAALİYET TAKVİMİ

BAŞVURU SÜRESİ : 11 Aralık 2020 – 05 Şubat 2021

ÖN DEĞERLENDİRME SÜRECİ : 08 – 10 Şubat 2021

ÖN DEĞERLENDİRME SONUÇLARININ İLAN EDİLMESİ : 10 – 15 Şubat 2021

ÖN DEĞERLENDİRME SONUCU BAŞARILI BULUNAN TASARIMLARIN ÜRETİM VE DİKİM SÜRECİ : 15 Şubat 2021 – 07 Nisan 2021

TASARIMLARIN SUNUMU VE FİNALİSTLERİN İLANI : 09-10 Nisan 2021

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

1 × 2 =