“Geleneğimde Oyun Var” diyerek oynuyoruz.

Samsun ili Havza ilçesinde bulunan İlk Kıvılcım Anaokulunda görev yapan Derya AYDIN ın ortaklarından olduğu “Geleneğimde Oyun Var” eTwinning projesi ile okul öncesi öğrencileri bir çok keyifli oyun oynuyor.

Körebe, Mendil Kapmaca, Yağ Satarım Bal Satarım gibi oyunların mendillerini tasarlayarak, Kurt Baba oyunu için kostüm ve maske tasarlayarak, Seksek gibi taş ile oynanan oyunların taşlarını boyayıp özgünleştirerek oynanan bu oyunlarla çocukları çok eğleniyorlar. Ayrıca misket, istop,ip atlama gibi birçok oyun daha bu projeye dahil edilerek eskiden yeniye çocukların meraklarını uyandıran farklı etkinlikler de yapılıyor.

Azerbaycan(3) ve Türkiye(10)  ortağın dahil olduğu bu proje kapsamında onlarca öğrenci aynı süreçte bu oyunları oynayarak birbirleriyle iletişim kurarak işbirliği içinde unutulmaya yüz tutmuş bazı geleneksel çocuk oyunlarımız tekrar gün yüzüne çıkarılıyor. 21. yy becerilerinden dijital yeterliliği de çeşitli web 2.0 araçları ile etkinliklere entegre ederek önemli ortak kültür değerlerden biri olan oyunlarımızın kuşaktan kuşağa aktarılmasına yönelik çalışmalara rehberlik ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

sixteen + ten =