Gelecek Problemleri Çözme Koçluk Programı

ULUSLARARASI GELECEK PROBLEMLERİ ÇÖZME (FPS )
FUTURE PROBLEM SOLVING KOÇLUK EĞİTİMİ

BÜYÜK BAŞARI

2013 YILI ULUSLAR ARASI GELECEK PROBLEMLERİ ÇÖZME YARIŞMASINA KATILAN
YARIŞMACILARIN HEPSİNİN ÖDÜL ALDIĞI İLK VE TEK ÜLKE TÜRKİYE OLDU

fps1
fps3
fps2
fps4

Üstün zekâlılar eğitimi ve yaratıcılık alanlarında uluslar arası kabul gören etkinlik ve programları ülkemize de getirmeyi amaçlayan Üstün Zekalılar Enstitüsü, dünyada bir çok ülkenin katıldığı Uluslararası Gelecek Problemleri Çözme Programı koçluk eğitimini ülkemizde 3.yılında vermeye devam ediyor.2 günlük programa katılan eğitimciler veya idareciler programın sonunda Gelecek Problemleri Çözme Uluslar arası koçluk sertifikasına sahip olacak ve programı bulundukları kurumda başlatabileceklerdir.

Eğitmenler : Deb Woythal, FPS Program Eğitim Direktörü
Tom Woythal, FPS Program Eğitim Direktörü

Eğitim Süreci

1.gün : Çocuklara ne düşüneceğini değil nasıl düşüneceğini öğretmek
Gelecek Problemleri Çözme Programına Genel Bakış

Geleceğe Yönelik Problem Çözmeye Giriş (FPS)

◦ Amaç
◦ Bileşenleri
◦ Yararları

2.gün Toplumsal Problem Çözme, Senaryo Yazma ( Ayrıntılı bilgi aşağıdadır )

Tarihler : 26-27 Ekim 2013 İstanbul

Hedef Kitle : Özel veya Devlet Okullarında Çalışan Öğretmenler, İdareciler, Psikolog veya Danışmanlar
Eğitim Saatleri : 10.00-17.00 arası
Eğitim Süresi : 2 gün
Eğitim Ücreti : 290 TL+KDV
Erken Ödeme : 30 Ağustosa kadar ödenmesi halinde 240 TL+KDV
Kredi Kartı Ödeme : 12 Taksit seçeneği için TIKLAYINIZ
Banka : Garanti Bankası
Hesap adı : Üstün Zekalılar Eğitim Ticaret Limited Şirketi
IBAN NO : TR 66 0001 0006 7957 9420 7750 01
İletişim : Bağdat Caddesi Mustafa Mazharbey sokak No:2 Daire 8 Selamiçeşme Kadıköy
Mail : info@fpsturkiye.org
Tel : 0 216 408 12 12
Fax : 0 216 408 12 13
Cep : 0 507 668 80 80

GELECEK PROBLEMLERİ ÇÖZME PROGRAMI (FPSPI)

Yaratıcılığın öncüsü Dr. E. Paul Torrance tarafından kurulan Uluslar arası Gelecek Problemleri Çözme Programı (FPSPI), öğrencilerin eleştirel ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirir. Program öğrencilerin gelecek için vizyon belirlemesine katkı sağlar ve öğrencileri geleceğin liderleri olarak hazırlar. Gelecek problemleri çözme programı müfredat içinde öğrencilerin ilgisini çeken ve rekabete dayalı yaratıcı problem çözme fırsatları sunar. Uluslararası Gelecek Problemleri Çözme Programına her yıl Avustralya, Kanada, İngiltere, Hong Kong, Japonya, Kore, Malezya, Yeni Zelanda, Portekiz, Rusya, Singapur ve Amerika Birleşik Devletleri gibi birçok ülkeden 250.000 civarında öğrenci katılmaktadır.
Programın Misyonu: Eleştirel ve yaratıcı düşünme becerilerini kullanarak çocukların ve gençlerin pozitif bir gelecek tasarlama ve planlama becerilerini geliştirmektir.

Toplumsal Problem Çözme

Öğrencilerin araştırmak için kendi toplumlarındaki (okul, yerel, bölge, Küresel) seçtikleri bir problem durumunu gerçek araştırma etkinliğine katılmasıdır. Yaratıcı problem çözme sürecini kullanarak durumu analiz edip bir plan geliştirme ve problem için en iyi çözümü uygulamadır. Dünya genelindeki öğrenciler çevre kirliliğinin temizlenmesinden sokak hayvanlarına yuva bulmaya kadar birçok konuda kendi aksiyon planlarını uygularlar.
Aksiyon temelli otantik öğrenme, öğrencilerin tüm disiplinler için eldeki bilgileri kullanma ve eğitimlerine aktif bir şekilde katılmayı desteklemektedir. Öğrenciler toplumlarında pozitif bir farklılık yaratmak için birlikte çalışarak engelleri öğrenir, tanır ve üstesinden gelir.
Küresel Konularda Problem Çözme

Bazı küresel konular üzerinde çalışmayla öğrencilerin küresel farkındalıkları artmakta ve belli branşlardaki içerik temelli başlıkları keşfetmektedirler: iş dünyası ekonomi, bilim ve teknoloji, toplum ve politika. Verilen bir konu üzerinde titiz bir çalışma sonrasında öğrenciler bir sayfalık gelecek sahnesi analiz eder. bu sahne normal olarak gelecekteki 40 yıl içinde geniş bir konu başlığındaki özel bir konudan gelen bir durumu anlatır. Daha sonra öğrenciler özel proforma kitapçıkları kullanarak 6 basamaklı analizlerini yazarlar
Senaryo Yazımı

Öğrenciler 1500 kelimeye kadar oluşturacakları yazıyı sunarlar. Bu “senaryolar” kısa hikaye formatında, araştırmaya dayalı, belirlenen konu başlıklarından birisini seçerek en az gelecekteki 20 yıl içinde olacak şekilde yazılır. Süreç sayesinde öğrencilerin geleceğe bakışları daha netleşir, genişler ve zenginleşir.

Kategoriler

Gelecek Problemleri Çözme Programı, üç kategoride yapılmaktadır.

İlk: 4-6. Sınıf
Orta: 7-9 Sınıf
İleri:10-12. Sınıf
Problem Seviyeleri
FPSPI’de üç problem seviyesi bulunmaktadır. Tüm yarışma türleri için bu seviyeler kullanılmaktadır.

Yeterlilik Problemi (Aynı zamanda bölgesel yarışma olarak da bilinir)Kabul Düzeyi (aynı zamanda Ulusal Finaller olarak da bilinir)Uluslararası Konferans
Uluslararası Konferans

Uluslararası Konferansa, uluslararası düzeyde yarışacak kişiler davet edilir. (Genellikle Ulusal Finallerde en iyi olan öğrencilerden seçilir). Mayıs sonları ya da Haziran başında yapılır.Konferans yeri her iki yılda bir seçilir. 2012-2013 yarışmalarında yer olarak Indiana Üniversitesi seçilmiştir.

Yarışma Konuları

Konular her yıl okul dönemi başında seçilir. Konu listesi FPSPI öğrenci ve koçların oylamasına göre belirlenir.Gelecek Problemleri Çözme Programında birkaç farklı türde yarışma bulunmaktadır. Takım olarak Küresel Sorunlar Çözme Yarışması en popüler olanıdır.

1- Küresel Sorunlar Çözme -Takım halinde
2- Küresel Sorunlar Çözme -Bireysel
3- Küresel Sorunlar Çözme-Değişimli
4- Eylem Planı Tanıtımı
5- Yetişkinler Yarışması
6- Senaryo Yazma
7- Senaryo Yazma-Yerinde
8- Toplumsal Problem Çözme
9- Toplumsal Problem Çözme-bireysel