GELECEĞİN TEKNOLOJİSİ ROBOTİK SİSTEMLER

Meryem Demircan

GELECEĞİN TEKNOLOJİSİ ROBOTİK SİSTEMLER

7-8 Kasım tarihlerinde yapılmış olan Bilişim Zirvesi 2017‘de robotik sistemlerle ilgili yapılan ve üzerinde çalışılmaya devam edilen ürünleri Türkiye’de ve dünya çapında önde gelen şirket yöneticilerinden dinleme fırsatı buldum ve birkaç yıl içinde gelecek olan robotik sistemleri heyecanla bekliyorum.

 

Neler mi geliyor?

-Görme engellilerimize göz olacak etrafı algılayıp kişiye çevreyi yorumlayacak gözlükler
-Planlarımızı yapıp,yorumlayabilen gerektiğinde seçenekler arasında değişim yapabilen sanal asistanlar
-Çevirilerin konuşma diline uygun hata payı minimum olan ileri düzey uygulamaları
-Birçok çalışanın yapmış olduğu çok zaman alan ve enerjiyi düşüren işleri yapan yardımcı yapay zekalar ve bunların insanların kaybolan enerjisini tekrar geri getirmesi(telefon görüşmeleri,bankacılık işlemleri,evrak yorumlama ve analizi vb.)
-Canlı ve cansız birçok şeyin nerede olduğunu güvenlik açısından rahatça görebileceğimiz robotik sistemler(Evcil hayvanımız kaybolduğunda internet üzerinden nerede olduğunu görebileceğiz)
-Deterjanı bittiğinde bunu önceden düşünüp internete bağlanıp sipariş veren makineler
-Konuşan ve yönlendirmeler yapabilen ocaklar (Japonya’da kullanılan konuşan ocakların daha ileri versiyonları)
-İçerisinde olan meyve ve sebzeleri görebilen,yorumlayabilen bu sebzelerle yapılabilecek yemekleri söyleyebilen eksik varsa sipariş verebilen buzdolapları.
 Ve daha ne ürünler…
Artık robotik sistemler hayatın her yerinde olmaya başlayacak. Birçok şey zamanla internete bağlanacak. Bu biraz garip gelebiliyor ama çoğunun çalışmaları tamamlanmış durumda. İlerleyen zamanlarda hep beraber sahalarda bu ürünleri görmeye başlayacağız. Özellikle güvenliğimiz ve engellilerimiz için yapılmış olanlar beni çok heyecanlandırıyor.
Sabırsızlıkla bu ürünleri görmeyi bekliyorum.
Girişimci ruha sahip,farklı düşünen,sorgulamalar yapabilen çocuklarımızı gelecekte daha güzel işlerin de ortaya çıkmaya devam edebilmesi için destekleyelim.
Nice güzel teknolojilere…
 Meryem Demircan
Profesyonel Eğitim Koçu
Profesyonel Eğitim Koçu,Matematik Öğretmeni,Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmeni.İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü mezunudur yine aynı üniversitede Pedagojik Formasyon Eğitimini almıştır.Kadir Has Üniversitesi Profesyonel Koçluk ve Gelişim Üniversitesi Akıl ve Zeka Oyunları Sertifika Programlarını tamamlamıştır.Şu an Yıldız Teknik Üniversitesinde Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bölümünde Yüksek Lisans yapmaktadır.Bugüne kadar birçok köklü kurumda öğretmenlik ve yayıncılık yapmıştır.Hürriyet Tv'de Teog denemeleri yayınları gerçekleştirmiştir.Şu an Özel Gökkuşağı Ortaokulunda Matematik Öğretmenliği,Olimpiyat Öğretmenliği ve Akıl&Zeka Oyunları Eğitmenliği yapmaktadır.Boğaziçi Eğitimde ise Profesyonel Eğitim Koçluğu görevini sürdürmektedir.

1 Yorum

  1. bu teknolojik gelişmelerden sadece birkaçı faydalı. genel olarak düşünürsek ozaman bize ne gerek var? yani biz deterjanımızın bittiğini bile kontrol edemeyen, düşünemeyen bir nesil haline geleceksek, bizim yerimize düşünen yapay zekalar olacaksa bize ne gerek var?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.