Geleceğin Bilim İnsanlarının Projeleri Ankara’da Sergilenecek

TÜBİTAK’ın ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlediği 44. Araştırma Projeleri Yarışması’nda finale kalan eserler Ankara’da sergilenecek. 20 Mayıs 2013’de ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda açılacak final sergisinde birbirinden ilginç 202 proje arasından en iyileri seçilecek.

Öğrencilerin temel ve sosyal bilim alanlarında araştırmaya teşvik etmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından 1969 yılından bu yana “Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” düzenleniyor. Bu yıl 44.’sü düzenlenen yarışmaya Türkiye’nin 81 ilinden 12 bin 580 öğrenci toplam 7 bin 401 proje ile başvurdu. 12 merkezde düzenlenen bölge yarışmalarında birinci olan 202 proje, Ankara’daki final yarışmasında sergilenmeye hak kazandı.

Birbirinden ilginç ve sıra dışı projelerin yer alacağı final sergisi, 20-22 Mayıs 2013 tarihleri arasında Congresium Ankara ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek. Sergide jüri tarafından yapılacak değerlendirmede Bilgisayar, Biyoloji, Coğrafya, Temel Fizik, Uygulamalı Fizik, Kimya, Matematik, Sosyoloji, Tarih ve bu yıl eklenen Psikoloji olmak üzere toplam 10 dalda ödüle layık görülen eserler belirlenecek. Kazanan projeler, 24 Mayıs’ta MEB Şura Salonunda düzenlenecek törenle ödüllendirilecek.

Dereceye Giren Öğrenciler YGS’de Ek Puan Alacak

Ödül alan öğrencilere ve öğretmenlerine para ödülü ile Başarı Belgesi verilecek. Ayrıca birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülü alan öğrenciler YGS’ye girdikleri yıl, bir kereye mahsus olmak üzere derece aldıkları alanla ilgili bir bölümü seçmeleri durumunda yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlanacak.

Yarışma Başvurusunda Rekor Artış

Yarışmaya bu yıl 81 ilden 12 bin 580 öğrenci toplam 7 bin 401 proje ile başvurdu. Projelerden bin 234’ü ilk aşamada değerlendirilerek 12 merkezlerdeki bölge yarışmalarında sergilendi. Bölgelerde birinci olan 202 proje Ankara’daki final yarışmasında sergilenmeye değer bulundu. Geçen yıl yarışmaya 5 bin 571 başvuru gelmişti. Bu yıl başvuru sayısında yaklaşık yüzde 33 oranında artış gözlendi.

TÜBİTAK