Geleceğin Bilim İnsanları 25. Defa MEF Okullarında Buluşacak!

MEF Üniversitesi ve MEF Okulları tarafından düzenlenen ve bilimsel araştırmaların geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlayan “25. Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”, 10-13 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen söz konusu yarışmaya aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30′ dan fazla ülkenin katılımı bekleniyor.

Fen bilimleri alanındaki yetenekli öğrencileri bilimsel araştırmalara yönlendirmek ve onların “Geleceğin Bilim İnsanları” olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen “MEF Eğitim Kurumları Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması” gençlerin önünü açmaya devam ediyor. 10-13 Mayıs 2016 tarihleri arasında 25.si gerçekleştirilecek olan Uluslararası düzeyde yapılacak olan yarışmada; fizik, kimya ve biyoloji alanlarında geliştirilen projeler yarışacak.
MEF Eğitim Kurumları’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve artık uluslararası bir bilim zirvesi haline gelen yarışmaya her yıl olduğu gibi geçen yıl da, Türkiye’den ve dünyadan yoğun katılım oldu. Arnavutluk, Azerbaycan, Belarus, Bosna Hersek, Brunei Sultanlığı, Bulgaristan, Dubai, Etiyopya, Gürcistan, Hırvatistan, İsveç, İtalya, Kanada, Katar, K.K.T.C., Kırgızistan, Kosova, Letonya, Macaristan, Macau-Çin, Makedonya, Malezya, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovenya, Türkmenistan, Ukrayna ve Yunanistan olmak üzere toplam 30 ülkeden 31 projenin katıldı. Türkiye’ye gelerek ülkelerini temsil etme onurunu yaşayan genç mucitler, bilimin birleştirici ortamında Türkiye’nin dört bir yanından seçilen öğrencilerle buluşarak, günümüzün ve geleceğin sorunlarına çözüm ürettikleri birbirinden ilginç projelerini sergilediler.
Fizik, kimya ve biyoloji alanlarında hazırlanmış olan projelerin katılacağı yarışmada, bilim dünyasının tanınmış isimlerinden oluşan jüri tarafından yapılacak titiz değerlendirmenin sonucunda, dereceye girecek olan öğrenciler ve rehber öğretmenleri ödüllendirilecek.
Yurt içi ve yurt dışından yarışmaya katılan öğrencilerin farklı kategorilerde değerlendirildikleri etkinlikte tüm finansman, Arıkanlı Holding ve bağlı şirketlerince karşılanıyor.