GELECEĞİ ŞEKİLLENDİR

Işıkkent Eğitim Kampüsü’ nde her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Proje Şenliği” bu sene “Geleceği Şekillendir” sloganı ile 22 Mart 2011 Salı günü keyifli bir şekilde gerçekleştirildi. Geleceğin dünyasında söz sahibi olabilmenin en önemli adımlarından biri de bugünü anlayıp gelişim ve değişim olanaklarını belirleyerek yarınlara sahip çıkacak projeler ortaya koymaktır.

Bunu gerçekleştirebilmek için dört temel yetiye ihtiyacımız var.

-Merak

-Sorgulama

-Araştırma ve

-Yaratıcılık

Proje Şenliğimiz, öğrencilerimize bu yetilere sahip olup süreçte ürünü ortaya koymaları adına bir araçtır.

Anaokulundan 12.sınıfa kadar öğrencilerimiz geleceği şekillendirme yolunda attıkları küçük adımlar ile kendi geleceklerini şekillendiriyorlar.

Açılış konuğumuz Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Direktörü olarak görev yapan  İhsan Elgin, deneyimlerini ve fikirlerini bizlerle paylaştı. Girişimci  ruhuyla ve dinamizmi ile öğrencilerimizin  gözünde yeni ufuklar açılmasını sağladı. Hayal etmekten hiçbir zaman vazgeçmediğini belirten Elgin, “ Hayal ettikten sonra o hayale ulaşmak kesinlikle imkansız değildir. Tabiiki hayatta zorluklarla da karşılaşacaksınız, ancak o zorluklar sizi yıldırmamalıdır. Karşılaşılan olumsuzluklar yaratıcılığı besler, düşünmenizi sağlar. Kendinize hedef belirleyin ve bu hedefler doğrultusunda ilerleyin”dedi.

Bu yıl proje şenliğimize  anaokulu ve 1,2,3. sınıf öğrencilerimiz sınıfça belirledikleri temalar doğrultusunda hazırladıkları sınıf  projeleri,  4-11. sınıf öğrencileri ise 138 adet bireysel veya grup projesini sergileyerek yarışmaya katıldılar. Dokuz Eylül Üniversitesi son sınıf ve yüksek lisans öğrencilerinden oluşan 88 kişilik jüri ekibi, proje komitesi tarafından belirlenmiş değerlendirme ölçütlerine göre projeleri değerlendirdiler. 4-5.sınıf seviyelerinde “İleri” düzey, 6-11.sınıflarda “İleri” ve “Örnek” düzeyler ödül almaya hak kazandılar.

Bizler proje şenliğini bir yarışmadan öte, öğrencilerimiz için uzun bir süreç sonunda iyiye , doğruya ve güzele ulaşma adına gösterdikleri tüm gayretlerin ürünlerini sergilemekle kalmayıp sunup yaptıklarını önemli ve değerli bir deneyim olarak görmekteyiz.