Geleceğe Enerjin Kalsın

MEB ve Enerji Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen “Geleceğe Enerjin Kalsın” projesi kapsamında Ankara’da bulunan 20 okul projeye verdiklerini destek ve katkılarından dolayı bayrak ve plaketle ödüllendirildi.

Proje çerçevesinde yarışmaya katılan yaklaşık 160 okul arasından yapılan elemeden 57’si finale kaldı. 57 okul arasından dereceye giren 20 okul ödüllendirildi. Proje sorumlusu Dilek Sarıgüney, katıldıkları projeyle ilgili şunları söyledi. Projeye tasarruflu ampul, su vanalarında düzenleme, musluk güçlendirme gibi çalışmalar hakkında bilgi verdi.

GÜNEY, “BİLGİLİ NESİLLER YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Dilek Sarıgüney proje hakkında şunları söyledi “Amacımız çocuklara  öğretimden önce eğitim  vermek. Çünkü eğitim bir insanın tabiatında kalıcıdır. Güvenli ve bilgili insanlar yetiştirmek istiyoruz.

Geleceğimizi garanti altına almak için enerjimizi savurgan değil düzenli ve tutumlu kullanmak için bu projeye katıldık. Geçen yıldan beri şöyle bir çalışma yaptık. Çocuklarımıza kullandıkları suyun ihtiyacından fazla harcamanın bize zarar getireceğini anlattık ve bilinçli birer birey olmalarına yardım ettik. Öğrencilerimizde bu önerileri dikkate alarak daha bilinçli ve dikkatli davranmaya özen gösterdiler.

Bu açıdan lavabolarda gereksiz su tüketiminin önüne geçmeye çalıştık. Broşürler hazırladık. Muslukları açık bırakmamaları ve lavaboları temiz tutmaları için onlara tavsiyelerde bulunduk.

 Muslukların üzerine kullanmadığınız zaman kapatmalısınız gibi broşürler hazırladık. Öğrencilerimizde bu konuda bize yardım etti onlarda çalışmalar yaptı ve bu çalışmalarını panolara astık. Velilerimizde bize bu konuda yardımlarda bulundu kendi hazırladıkları broşürleri tanıttılar.

Kışı daha sıcak geçirmek için tasarruflu yakıt kullanımdan bahsedildi. Öğrencilerimize broşürler dağıttık ve bu konuda yaptığımız çalışmaları öğrencilere dağıttık ve onların bu konuda bilinçlenmelerine önayak olduk.

Elektriği çok tüketen  ampuller yerine tasarruflu ampuller takarak elektrik tüketimini en az seviyeye indirdik, okulumuzda kullanılan musluklara yeni bir aparat takarak onları daha kullanılır hale getirdik.

Bu musluklarımızın en önemli özelliği ise suyu açtığınız zaman su fazla akıyor gibi gözüküyor ama az su akıyor. Okulumuzda gözle görülecek her yere broşürler astık. Bu işi başarı bir şekilde sürürdük ve ödül aldık ama asıl ödül belki de bizim şimdi değil de gelecekte göreceğimiz daha büyük ödüller olarak okulumuza geri dönecek.”

Sarıgüney, bu aparatları taktıktan sonra yaptıkları ölçümlerde %30 kadar su tasarrufu yaptıklarını sözlerine ekledi.

ÖZER, “EV VE İŞYERLERİNE BROŞÜRLER DAĞITTIK”

Proje sorumlularından Can Özer de konuşmasında bu proje kapsamında Yeni Turan İlköğretim Okulu öğrencileri arasında bir yarışma düzenlediklerini söyledi. Özer yarışmanın amacını şöyle açıkladı. “Öğrencilerden 3 ay içinde kullandıkları elektriklerin faturalarını getirmelerini istedik bu 3 aylık dilimde en fazla tasarruf yapan öğrencimize ödül vereceğiz. Bizim amacımız ödülden ziyade bu konuda öğrencilerimizi bilinçlendirmek ve onlara tasarrufun önemini anlatmak” dedi.</p>

Özer, bir başka çalışma daha yaptıklarını belirterek çevrede bulunan işyeri ve konutların ana giriş kapılarına değişik sloganlar içeren broşürler yapıştırdıklarını da sözlerine ekledi.

Bu broşürlerden en ilginç ve çarpıcı olanı “ Kapınızı açık tutmayın. Isınızı yel Paranızı el almasın” sloganıydı. Özer, böylece amaçlarının öğrencileri tasarrufa özendirmekle beraber ilk amaçlarının kendi okullarında tasarruf sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.

Öğrencilerimiz gelecekte bu projeler sayesinde ülkemize ve milletimize daha faydalı ve  güzel işler yapacaktır diye umut ediyoruz.