Geleceğe Dair Bazı Sorular ve Cevapları

blog yazarı
Orkun TEKE

1- Uzay Çalışmalarının Geleceği Nasıl Olacak?
2- Yapay Zeka Kendini Nereye Kadar Geliştirebilir?
3- Türkiye’ nin Enerji Politikalarında Yönü Neresi Olmalı?
4- Yenilenebilir Enerjinin Geleceği?
5- Big Data ve Data Mining Neden Önemli?

 

Uzay Geleceği
Uzay Çalışmalarının Geleceği

1- Uzay çalışmaları gelecekte de mutlaka hızına hız katarak ve yeni keşiflerle devam edecek. Özellikle Astro Madencilik Faaliyetleri ve gezegenlerde planlanan konaklamalı ulaşım gibi hedefler mutlaka yeni teknolojilerin kapılarını aralayacaktır. Geçmişte olduğu gibi, uzay çalışmaları yeni teknolojilerin babası olmaya devam edecektir.

2- Yapay Zeka ezber yapmaya başladığı yere kadar öğrenmeye devam eder. Yapay Zeka veri arttıkça bu veri içerisinde algoritmasına bağlı olarak hedef öğrenme süreçlerini geliştirmeye devam eder. Tabi burada zekanızı sürekli test etmeniz ve ezber yapıp yapmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bilgi sonsuzdur. Sonsuz öğrenme diye de bir şey yoktur :)( Tabi bu çok daha derin bir konu)

3- Mutlaka Yenilenebilir Potansiyel ön plana çıkarılmalı. Çatı üzeri güneş uygulamaları, atıl jeotermal potansiyel mutlak suret ile üretime kazandırılmalı. Türkiye’ nin arz güvenliği de dışa bağımlılık yüzünden sürekli olarak tehdit altındadır. Yerel kaynakların ve özellikle sürdürülebilir kaynakların kullanımı ile bu tehlike minimum seviyelere çekilebilir. Doğu’ da dönen petrol ile ilgili efsaneler ile insanların birbirini avutması, Lozan 2023′ te bitiyor saçmalıkları ile vakit kaybedileceğine bir an önce YEKA ihalelerinin (Ülkenin Mali Durumu İle Orantılı) ülke geneline yayılması gerekmektedir. Tabi bu konunun farklı yardımcı konuları da var onlara da girersek iş uzar.

4- Geleceğin enerjisi bence “Enerji Verimliliği” olacak. Çünkü ürettiğiniz enerjiyi verimli kullanamıyor iseniz, nasıl ürettiğiniz de görece olarak çok önemli değil. Yenilenebilir teknolojilere geçiş mutlaka çevresel değişimler için şart olarak ortada görünse de mevcut dünya ekonomik düzeninde son yıllarda “Yenilenebilir ve farklı enerji yatırımlarının, enerji verimliliği yatırımlarına” kaydığı görülebilmektedir. Yeni ve modern dünyada artık fosil yakıtlara rağbet git gide düşecek. Fakat fosil yakıtlar her daim kendine yer bulacak. Çünkü 3. Dünya ülkeleri var olmaya devam edecek. Bunu ben değil Kapitalist düzen söylüyor.

5- Veri çok önemli çünkü. 2016 yılı boyunca 16 zettabytes veri üretildi. Büyük veri işler için verimlilikteki son adım. Büyük veri elinizdeki kaynaktan maksimum şekilde yararlanmanıza yardım edecek teknolojileri içermektedir. Data mining ise gereksiz veri kümelerinin içinden işinize yarayacak olanı bulma sanatıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

2 × two =