GEDİZ FEN LİSESİ BİLİM ŞENLİĞİ 2011

I.BİLİM ŞENLİĞİMİZi GERÇEKLEŞTİRDİK

   27 Mayıs 2011 Cuma günü okulumuzun bahçesinde düzenlenen bilim şenliğine ilgi büyüktü. Öğrencilerimizin projelerini ve yaptıkları çeşitli bilimsel çalışmaları sergiledikleri etkinlik, bir şenlik havasındaydı. Bilimsel serginin yanında öğrencilerimiz, sanatsal çalışmalarını dans ve müzik yeteneklerini de sergilediler.
   Kütahya Milletvekili Sayın Dr.Soner AKSOY’un ve Eşinin de katılımıyla yapılan açılış törenine Gediz Kaymakamı İsmail ÇORUMLUOĞLU, Belediye Başkanı Mehmet Ali SARAOĞLU, Belediye Başkanı Yardımcısı Hakan ARPACI, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail AKSOY, Şube Müdürleri, Daire Amirleri, Okul Müdürleri ve öğrenci velileri de katıldılar.

    Okul Müdürümüz Ramazan BALCAN, günün anlamını belirten konuşmasında Bilim Şenliğini geleneksel hale getirmeyi umut ettiklerini söyledi. Öğrencilerimizin projelendirdikleri fikirlerini, hayal dünyalarını somutlaştırarak ortaya koydukları eserlerini sergileme fırsatı vermek ve bunu toplumla paylaşmak maksadıyla bir şenlik tadında güzel bir gelenek başlatmış bulunuyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi.
Kütahya Milletvekili Soner Aksoy da, bilime gönül verenler ve gelecekte bilim hayatına katkı sağlayacak olan öğrencilerle birlikte olmaktan son derece memnun olduğunu söyledi. Fen Liselerini, ülkede bilim adamı yetiştirmenin ilk adımı olarak tanımlayan Milletvekili Aksoy, “Bilim, geçmişte olduğu gibi bugünün ve geleceğin gücüdür. Güçlü olmak istiyorsak bilim adamları yetiştirmek zorundayız. Gelişmiş bir ülke olma yolunda ilerlemek için bilim ve teknolojide belli bir mesafeye ulaşmak gerekmektedir. Bu bakımdan bu yolda eğitim alan siz değerli öğrencilerimiz bizler için çok önemlisiniz. Sizler bizlerin ve bu ülkenin geleceğisiniz. Hepinize şimdiden başarılar diler, yarınların sizlerle daha güzel olacağını bilmenizi isterim” dedi. Serginin açılışını yapan Soner Aksoy öğrencilerin yapmış olduğu projeleri inceledi yapılan bilimsel çalışmaları detaylı bir biçimde değerlendirdi ve öğrencilere önerilerde bulundu. Özellikle enerji verimliliğiyle ilgili geliştirilen projelere ilgi gösterdi.Bunun ülkenin enerji verimliliği açısından çok önemli olduğunu, bu konuda yapılan her türlü çalışmayı önemsediklerini söyledi. İdareci, öğretmen ve öğrencilerle sıcak sohbetlerin ardından okuldan ayrıldı.

    İlçe Kaymakamımız Sayın İsmail ÇORUMLUOĞLU da sergimizi titizlikle inceledi ve “Fen Lisesi demek ki böyle bir şey, doğru yoldasınız; belki de buradan Türkiye adına önemli buluşlar ve projeler çıkacak, çalışmalarınıza bu doğrultuda devam edin.” dedi.
   Belediye Başkanı Mehmet Ali SARAOĞLU da bu tür çalışmaların her zaman arkasında olduklarını Fen Lisesine bu güne kadar olan desteklerinin bundan sonra da devam edeceğini söyledi. Önümüzdeki yıl bu şenliği Belediyenin Desteğiyle ilçe Merkezinde halkla iç içe gerçekleştirilmesinin, halkın katılımının sağlanmasının önemli olduğunu söyledi.

   Şenliğe İlköğretim okulu 6.7.8. sınıf öğrencilerinin yoğun ilgisi vardı. Fizik, kimya, biyoloji, matematik alanlarında yapılan çalışmalar ilköğretim öğrencileri tarafından ilgiyle izlendi. İlgi çekici deneyler, elektro mikroskoplar, kan tahlili standı, kripto şifrelemesi, yanardağ gösterisi öğrencilerin ve diğer misafirlerin en çok ilgisini çeken bölümlerdendi.
   Fen Lisesi öğrencilerinin kurduğu müzik grubu  gelen öğrencilerin ilgi odağı haline geldi. Mustafa KAPLAN’ın dans gösterisi de şenliğin en renkli anlarından biriydi. Okul Müdürümüz Ramazan BALCAN, ünlü bilim adamı Einstein’in “Hayal bilimden daha önemlidir. Çünkü bilim sınırlıdır.” sözünü hatırlatarak, öğrencilerin okulda çok yönlü yetiştirildiklerini hatta Sosyal Bilimler alanında yaptıkları projeyle bronz madalya kazandıklarını da hatırlattı.
    Fen Lisesinin ilçemizde olması ve böyle büyük bir çalışmaya ilk yılında imza atması Gediz’deki eğitimin geleceği adına bizi umutlandırdı. Bilim ve aklın aydınlığında nice şenliklere diyoruz ve okulumuzun başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.