Geçmişte Günümüze Malatyalı Alimler Sempozyumu

Malatyalı Alimler
Malatyalı Alimler

Geçmişte Günümüze Malatyalı Alimler Sempozyumu

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ VE MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

ULUSLARARASI SEMPOZYUM
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE
MALATYALI İLİM VE FİKİR İNSANLARI

17-19 Kasım 2017, MALATYA

Sempozyumun Önemi ve Amacı
Malatya, medeniyet havzalarını birleştiren yolların kesişme noktasında antik çağlardan itibaren kurulmuş ve varlığını sürdürmüş bir şehirdir. Bu özelliği ile antik çağlarda askeri ve ticari bir merkez olmuştur. İslami dönemde ise bu vasfına, başta Selçuklular olmak üzere, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde, büyük ilim ve fikir insanlarının yetiştiği önemli bir ilim merkezi olmayı da katmıştır.

İnsanlar şehirleri ile tanındığı gibi şehirler de yetiştirdiği insanlarla bilinir. İklimi, coğrafyası ve kültür havzasıyla şehir insanına rengini verir, insan da şehrinin kimliğini inşa eder. İnsan ile şehir arasındaki ilişkiyi en iyi nehirler anlatır. Nehir, şehrin sırtını dayadığı dağlardan doğarak önce şehre can verir, sonra her bir molekülüne sinen şehrin rengini ve kokusunu alarak diyar diyar dağıtır. Bunun gibi, bir şehirde yetişen ilim insanları önce bu şehrin ilim hayatına can verirler. Daha sonra her nereye giderlerse gitsinler bu şehrin güzelliklerini beraberlerinde taşırlar. Tarihten günümüze ilim nehrinin coşkun havzalarından biri olan Malatya’nın yetiştirdiği birçok ilim ve fikir insanı, dünyanın birçok yerini gezerek önemli ilim merkezlerinde kök salmıştır. Bu ilim insanları bazen “Mısrî”, bazen “Arabî”, bazen de “Konevî” olmuş ama “Malâtî” vasıfları hiç kaybetmemişlerdir.

Bir şehrin en büyük değeri yetiştirdiği ilim, fikir ve sanat insanlarıdır. Bu bakımdan “Geçmişten Günümüze Malatyalı İlim ve Fikir insanları Sempozyumu” Malatya’nın yetiştirdiği ilim, fikir ve sanat insanlarını gün yüzüne çıkarmayı ve akademik açıdan farklı yönlerden değerlendirerek sonuçlarını toplumumuzun istifadesine sunmayı amaçlanmaktadır. Bu çerçevede, Malatya’nın her disiplinden ilim, fikir ve sanat insanlarının biyografilerini, düşüncelerini ve eserlerini gün yüzüne çıkarmayı amaçlamaktadır. İlim ve fikir insanlarının bir kaynaktan beslendiklerini dikkate alan sempozyum, Malatya’nın özgün ilim kurumları, ilim ve fikir hareketleri üzerinde yapılacak çalışmalara da kapı aralamayı ümit etmektedir. Bu bakımdan sempozyum, amacını gerçekleştirmeye katkı sağlayacak bütün bilimsel tebliğlere açıktır.

Sempozyum Konu Başlıkları

1.Malatyalı Bilim İnsanları (Temel Alanlar)
İlahiyat
Felsefe
Tarih
Coğrafya
Edebiyat
Hukuk
Tıp
Arkeoloji
Diğer

2.Malatyalı Fikir İnsanları

3.​Malatya’da kurulmuş özgün eğitim kurumları
Selçuklu ve ilk dönem Osmanlı Medreseleri Malatya Örneklemi

4.Malatya’ya özgü ilim ve fikir hareketleri

Ulaşım
İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Merkez Kampüs, Battalgazi / MALATYA

İletişim
Tel: +90 422 341 00 71
E-mail: [email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

1 × four =