GECELERI YOLLARDA BOŞUNA YANAN IŞIKLARA SON

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: GECELERI OTOBAN VEYA CADDELERDE HERHANGI BIR CANLI YA DA ARABA GEÇMEDIKÇE IŞIKLARIN BOŞUNA KULLANILMASINI ÖNLEMEK.

PROJE HEDEFİ: 1.SOKAK LAMBALARININ GEREKLI OLMADIĞI DURUMLARDA KULLANILMASINI ÖNLEYECEK MEKANIZMA TASARLANMASI. 2.BU MEKANIZMAYA UYGUN SISTEMLERIN YAPILARAK CADDELERDE,SOKAKLARDA,OTOBANLARDA VE EVLERDE ELEKTRIK KULLANIMININ AZALTILMASI.

PROJE ÖZETİ: BU PROJEYLE AĞIRLIĞA VE HAREKETE DUYARLI SENSÖR SISTEMI SAYESINDE SOKAKLARDA, CADDELERDE, YOLLARDA VE EVLERDE KIMSE OLMADIĞI ZAMAN BOŞUNA ELEKTRIK HARCANMASININ ÖNÜNE GEÇILMIŞTIR.BU SISTEM ÜLKEMIZDE VE DÜNYADA UYGULAMAYA GEÇILDIĞINDE ELEKTRIK TÜKETIMINDEN BÜYÜK TASARRUF EDILMESINI SAĞLAYACAKTIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: PROBLEM : AILECE ARABAYLA GECE YOLCULUK YAPARKEN YOLLARDA ARABALAR OLMAMASINA RAĞMEN BOŞUNA YANA LAMBALAR VAR BOŞUNA ELEKTRIK HARCANIYOR.BU PROBLEMI NASIL ÇÖZEBILIRIM? HİPOTEZ : EĞER LAMBALARIN KULLANILMADIĞI ZAMAN KENDILIĞINDEN KAPANMASINI SAĞLAYAN SENSÖR SISTEMI YERLEŞTIRIRSEK ELEKTRIKTEN BÜYÜK TASARRUF SAĞLAYABILIRIZ. VERİLER:PROJE TEST EDILDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER: 1.AHŞAP MALZEMEDEN YOL MAKETI HAZIRLANDI. 2.YOLUN ALTINA YAYLAR YERLEŞTIRILDI. 3.YOLUN ALTINA HAREKETE VE AĞIRLIĞA DUYARLI SENSÖRLER YERLEŞTIRILDI. 4.SENSÖRLERLE BAĞLANTILI SOKAK LAMBALARI YERLEŞTIRILDI. 5.YOLA ARABA ÇIKTIĞI AN SENSÖRLER ÇALIŞMAKTA VE AMPÜLLER YOLU AYDINLATMAKTADIR.

ULAŞILAN SONUÇLAR: VERILERDEN ULAŞILAN SONUÇ, MAKETTE YOL BOŞKEN LAMBALARIN YANMAMA ÖZELLIĞIDIR.SADECE HAREKET EDEN VE BELLI AĞIRLIĞIN ÜSTÜNDEKI CANLI YA DA ARABA GEÇTIĞI ZAMAN SENSÖR SISTEMI DEVREYE GIRMEKTE VE IŞIKLAR YOLLARI AYDINLATMAKTADIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: YAY SISTEMI SAYESINDE BELLI BIR AĞIRLIĞIN ALTINDAKI CANLILAR YOLDAN GEÇTIĞI ZAMAN SENSÖR SISTEMI DEVREYE GIRMEYECEKTIR.BU SISTEM HARCANAN ELEKTRIKTEN TASARRUF SAĞLAMAKTADIR.

PROJENİN TAKVİMİ: 2-20 EKIM : PROBLEM TESPITI, LITERATÜR TARAMASI 22 EKIM -12 KASIM: MALZEMELERIN TEMINI 15 KASIM-10 ARALIK : PROJE MAKETININ YAPILMASI 12 ARALIK -23ARALIK: MAKETIN TEST EDILMESI

PROJE BÜTÇESİ: 90 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: BÜLENT HASGÜVENÇ – ELEKTRIK USTASI

3 YORUMLAR

  1. Herkesin aklından bir kere de olsa geçirdiği biri proje, yapmanız hoş lakin sokak aydınlatmalarının özellikle de şehirlerarası yollardakilerin “civalı” ampul olması onları sensör ile çalışma konusunda kullanışsız yapmakta. Floresan ampuller zaten sensör uyumsuz, araç geçtikçe yanacak diye yeni ampul maliyeti, takma işçiliği, takılan ampülün elektrik sarfiyat durumunu göze alınca kaç yılda amortisman sağlanacağı da hesaplanır ise belediyelerde ve karayollarında görüşülmesi sağlanabilir. “Fikrim var” demek tabi ki güzel ama daha güzeli “Gerçekleştirilebilecek fikrim var” olursa daha makbul olur.

    Saygılarımla,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin