Gaziosmanpaşa Üniversitesi Çocuk Üniversitesinin İlk Mezunları

Tokat Valiliği ve Üniversitemizin işbirliği protokolü çerçevesinde gerçekleşen “Çocuk Üniversitesi Eğitim ve Uygulama” kapanış programı, Üniversitemiz Taşlıçiftlik Yerleşkesi Konferans Salonunda yapıldı. Kapanış Programına Valimiz Mustafa Taşkesen, Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğ. Gen. Hacı İlbaş, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Baloğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Jandarma Komutanı Jan. Alb. Z. Yusuf Cavlak, Rektör Yardımcılarımız, Dekanlarımız, Genel Sekreterimiz, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İl Protokolü, akademik ve idari personelimiz, aileler ve öğrenciler katıldı.

Sekiz hafta süren “Çocuk Üniversitesi Eğitim ve Uygulama” programında, ilköğretim dönemi çocuklarının keşfetme mutluluğunu yaşamalarını teşvik etmek, bilime ve çevreye olan merak ve ilgilerini artırmak, üst düzey düşünme becerilerini geliştirmek ve uygun eğitim ortamları ile çocukların bilimi erken yaşta içselleştirmelerini, böylece kalıcı öğrenmelerini sağlamak amaçlandı. Bu amaç doğrultusunda çocuklara “fen bilimleri, sosyal bilimler ve güzel sanatlar” alanlarından seçilen bilim, doğa, tarih, kültür, spor ve sanat etkinlikleri sunuldu.
Kapanış Programında, Eğitim Fakültemizin Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Görevlileri tarafından sunulan müzik dinletisinin ardından mezun olan öğrenciler adına Sevimnur Tekin, İrem Nur Alegöz, Muhammed Berat Hızarcıoğlu ve Ferhan Gül birer konuşma yaptılar. Sonrasında Çocuk Üniversitesi Eğitim ve Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Sönmez yaptığı konuşmada, günümüzde artık “bizim zamanımızda” ile başlayan cümlelerin yeri olmadığını belirterek, çağımızın gerektirdiği bilim ve teknolojiyi, çocuklarımıza sunmaya çalıştıklarını söyledi. Üreten ve mücadele eden gençliğin yetişmesinin ancak erken yaşlarda bilimle tanışmasıyla mümkün olduğunu vurgulayan Sönmez, projeye destek veren herkese teşekkür etti. Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Şahin yaptığı konuşmada, “Bugüne kadar belki Üniversiteyle halk ayrı gayrı idi. Biz Üniversitemizin sahip olduğu imkânları, halkımızla paylaşmak istiyoruz ve bunu her fırsatta gerçekleştiriyoruz.” dedi. Rektörümüz konuşmasına “Her çocuk keşfedilmeyi bekliyor. Herkesin farklı yetenekleri olabilir. Sanat, kültür, spor gibi alanlarda yeteneği olan çocuklarımızın yeteneklerini geliştirmeliyiz. Bu yaşta üniversiteyi tanımalarının da kendi geleceklerini plânlamaları adına büyük faydası olduğu düşüncesindeyim. Bu bir başlangıçtı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diyerek son verdi.
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Baloğlu ise yaptığı konuşmada, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir kitle eğitime katılmaktadır. Yeni eğitim-öğretim yılı başlıyor. Herkese kolaylıklar diliyorum. Ülkemizde 200’e yakın üniversite olduğunu düşünürsek sizin yaptığınız bu işi yapan yalnız 5-10 üniversite var. Bu da Üniversitemizin eğitimde ne kadar büyük bir iş başardığının göstergesidir.” dedi.
Tokat Valimiz Mustafa Taşkesen ise, yaptıkları konuşmalarında “İlimizde ilk defa, Üniversitemizle yaptığımız protokol ile bu projeyi gerçekleştirdik. İyi ki de yapmışız. Önümüzdeki senelerde yapacağımız çalışmalarla daha çok öğrenci kitlesine hitap edeceğiz. Çocuklarımız belki tatil planlarından vazgeçtiler. Fedakârlık yaptılar. Geleceğe dair burada öğrendikleri, onlara ışık tutacaktır.” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından öğrencilere belgeleri takdim edildi ve kep atma töreni ile program sona erdi.