GAP Çalıştayı

12-16 Kasım GAP Çalıştayı

Gazi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi (SANTUM) ile T.C. Kalkınma Bakanlığı Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenecek olan Tasarım Bölümleri Ürün Çalıştayı GAP 2012, dört tema üzerinden [Tarıma Dayalı Sanayi-Sürdürülebilir/Yenilenebilir Enerji-Turizm ve Kent Kimliği, Halk Kültürü] 12-16 Kasım 2012 tarihleri arasında Şanlıurfa, Mardin, Adıyaman ve Gaziantep’te yürütülecektir. Çalıştaya 10 üniversitenin endüstri ürünleri tasarımı bölümünden 60 öğrenci ve 10 profesyonel tasarımcı katılacaktır.

GAP 2012 ÇALIŞTAYI No: 01

BAZI SAĞLIK HUSUSLARI HAKKINDA

Değerli Çalıştay Katılımcıları,

Çalıştayımızın süresi uzun ve gidilecek bölge çoğu katılımcı için alışılmadık lezzetler de barındıracağından bazı hususlar konusunda dikkatinizi çekmek isteriz.

Çalıştay müddetince kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri organizasyon tarafından sağlanacaktır. Bunun haricinde yemek ihtiyaçlarınız için güvenilir r…estoranları tercih ediniz. Restoran tavsiyeleri için organizasyon ekibine danışınız. Sokakta satılan yiyecek ve içecekleri yemeyiniz. Bölgede her yerde olabileceği gibi su ve yiyecek hijyenine yönelik kolera, tifo, bulaşıcı sarılık, kimi ishal ve dizanteri ihtimali bulunmaktadır.
Yemeklerden önce ve sık sık elinizi sabunlu (antibakteriyel) su ile yıkayınız. Su ve sabun bulunmaması halinde alkollü el antiseptiği ile ellerinizi temizleyiniz.
Kesinlikle açıkta (sürahi vb. dahil) su içmeyiniz. Suyun kapalı ambalajda olmasına dikkat ediniz. Musluk suyu , doğal kaynak suyu ve hangi suyla yapıldığını bilmediğiniz ayran gibi içecekleri içmeyiniz. Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerini tüketmeyiniz
Çiğ sebzelere dikkat ediniz. Meyveleri soyarak tüketiniz.
Ne kadar şirin olurlarsa olsunlar sokak hayvanlarınızdan uzak durunuz.
İshal ve mide bozulmaları ve ağrılar için ilaç bulundurunuz.
Reçeteli tüm ilaçlarınız ve reçeteleri bulundurunuz.
Bazı hastalıkların kuluçka süresi bulunabilir. Çalıştay sonrası rahtsızlık olursa doktorunuza bölgede bulunduğunuzu söyleyiniz.
Kronik bir rahatsızlığınız var ise çalıştaydan önce bize haber veriniz.
Saygılarımızla,

SANTUM EKİBİ

GAP 2012 ÇALIŞTAYI No: 02

BAZI HUSUSLAR HAKKINDA

Değerli Katılımcılar,
Çalıştayımız geniş bir coğrafyayı kapsadığından ve birçok seyehat barındırdığından aşağıda hususlar konusunda dikkatinizi çekmek isteriz. Bilindiği üzere, seyahat esnasında insanlar, para, kıymetli eşyalarını da birlikte taşırlar. Bu nedenle kişi, yolculuk esnasında da tehlikelere açıktır. Yolculuk yapanlar, çevre ve güvenlik…hususunda bilgi sahibi olmadıkları mekânlarda dolaşırlarken, sıklıkla yönlerini şaşırmaları vb. sebeplerle daha korunaksız konumdadırlar.
• Öncelikle ailenize ve çevrenize çalıştaya katıldığınız için bilgi veriniz. Detayları (tarih ve lokasyon vb. ) aktarınız. Planlarınızı değiştirmeniz durumunda da mutlaka bu kişilere haber verin
• Lütfen isimlerinizin yazılı olduğu isimlik askılarınızı takınız. İsimlik askılarınızın arkasında acil durumlarda arayacağınız telefon numarları vardır.
• Yanınızda bir miktar (en azından seyahat masraflarınızı karşılayacak kadar) para bulundurunuz. Bu parayı çantanızda değil başka bir yerde taşıyınız. Dışarı çıkmaya hazırlanırken çantanızdaki tüm bölmelerin kapalı olmasına dikkat edin. Cüzdanınızı ön cepte veya kıyafetinizin içinde bulundurun. Sadece ihtiyacınız kadar olan parayı parçalar halinde taşıyın.
• Kimliklerinizi yanınızda bulundurunuz. Her hangi bir güvenlik noktasında kontrol olursa güvenlik birimlerine yardımcı olunuz. Her hangi bir sorun olduğunda Çalıştay Organizasyonunu haberdar ediniz.
• Cep telefonunuzu yanınızda bulundurunuz. Şarjının tam olmasına dikkat ediniz.
• Grup halinde yapılan ziyaretlerde gruptan mümkün mertebe ayrılmayınız. Zaruri ayrılıklar için grubun geri kalanını bilgilendiriniz. Ziyaretin ritimini bozacak şekilde duraklamalar yapmayınız, gruptan kopuşlar ve kaybolmalar en çok bu şekilde olmaktadır.
• Size takdim edilecek dosyalarda her ilin haritası bulunmaktadır. Bu haritaları inceleyerek ziyaret edilecek şehir hakkında temel görsel hafızanızı geliştiriniz.
• Bölge haklı içten ve yardımseverdir. Ancak tanımadığınız kişilerin yardım taleplerini kabul etmeyiniz.
• Serbest gezi zamanı verilir ise zaman limitlerine uyunuz. Grup sayısı tamamlanmadan seyahat kesinlikle devam etmeyecektir ancak bu durumu suistimal etmeyiniz.
• Kasım ayı bölgede ortalama ısı 12 ila 18 derece arasındadır. Çantanızda yağmurluk veya polar bulundurunuz.
Saygılarımızla,
SANTUM Ekibi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin