FUTBOLDA KARTAL GÖZÜ

PROJE AMACI:
Futboldaki hakem hatalarını yok edip bu hatalar sonucu ortaya çıkan haksız rekabet ile kavgalara varan tartışmaları elimine ederek, hem futbolun daha keyifli, hem de insanların daha huzurlu olmasını sağlamaktır.

PROJE HEDEFİ:
HAKEM HATALARINI, TARTIŞMALARI, KAVGALARI, ARGO VE KÜFÜRLEŞMELERİ, HAKSIZ REKABETİ, ŞİKE TARTIŞMALARINI, TARAFTARLARDAKİ GÜVENSİZLİĞİ, HAKEMLER ÜZERİNDEKİ ÖNYARGIYI, TOPLUMUN SİNİRLERİNİ GEREN TV?LERDEKİ FUTBOL TARTIŞMA PROGRAMLARINI YOK EDİP TARAFTARLAR ARASINDA HUZUR VE BARIŞ ORTAMI SAĞLAMAK VE TOPLUMDA HUZUR VE BARIŞ ORTAMINI GÜÇLENDİRMEKTİR.

PROJE ÖZETİ:
Hakem hatalarından kaynaklanan birçok haksızlık ve tartışmayı yok etme amacıyla mevcut sahalara adapte edilecek bir elektronik donanımla, kararlarda insan kaynaklı tüm işlemleri yok edip, tüm kararların bilgisayarlar tarafından alınmasını sağlayacak bir sistemdir.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Bu amaç doğrultusunda oluşturulan projemize göre mevcut sahalar aşağıda listesi verilen elektronik ekipmanla donatılacaktır. Sonrasında bütün elektronik aygıtlardan alınan veriler satranç oynayan bilgisayar örneklerinde olduğu gibi, içerisinde futbolla ilgili bir yazılım bulunan bir bilgisayarda işlenerek tüm kararlar insan müdahalesi olmadan bu bilgisayar tarafından alınacak ve kararlar veya düdükler hem sesli hem de görsel olarak tüm stadyum izleyicilerine duyurulacaktır. Listeye gelince: 1.Kaleler için manyetik detektör (gol veya tespiti için) 2.Deri altında ince metal sarımlı top (metal detektörler için) 3.Çim altında basınç algılayıcı zemin (futbolcuların pozisyonlarını belirlemek için) 4.Ayakkabılarda pozisyon ve basınç gönderen verici ( offsightlar ve kartlar için) 5.saha çizgilerinde metal ve basınç detektörü (tac, aut, korner kararları için) 6.Stadyum çatılarında 3d kamera takip sistemi(TV seyircileri için) 7.Futbolcular üzerinde ayakkabı, şort, eldiven, şapka vb. giysilerde basınç veri aktarıcı (offsigt belirleme için) 8.Kablosuz network ağı. 9.Bilgisayar ve futbol programı 10.Kalelerde hız algılayıcı sistem ( topun hızını belirlemek için) 11.4 dev ekran ve ses sistemi Buna göre sahada olan biten her şey alıcılar tarafından kablosuz ağ ile bilgisayara iletilecek ve kararları, gelen verilere göre, futbol programı belirleyip elektronik ekranlara ve ses sitemine iletecektir. Taç, penaltı, faul, gol, offsight, kırmızı kart, vb. tüm kararlar sahadaki futbolcudaki ve toptaki alıcı verici sistem sayesinde bilgisayara aktarılıp bilgisayar tarafından belirlenecektir. Örneğin ceza sahasında futbolcunun eli topa değdi ise eldivendeki alıcı sistem bunu bilgisayara bildirecek ve bilgisayar penaltı kararı alıp bunu ekranlara gönderecektir.Veya top kale çizgisinden geri çevrildi ise toptaki alüminyum folyo sayesinde kale direklerindeki manyetik dedektör topun kaç milim kaleye girdiğini belirleyerek gol mü değil mi anında kararı verecektir.

Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri