Fulbright Akademik Araştırma Bursu Başvurusu

Araştırma Bursu
Akademik Araştırma Bursu

Doktora derecelerini 5 yıldan önce almış ve alanları ile ilgili A.B.D. üniversiteleri ya da araştırma merkezlerinde 3-9 ay araştırma yapmak isteyen deneyimli akademisyenlere yönelik Akademik Araştırma Bursu Programımız başvurulara açılmıştır. Son başvuru tarihi 4 Ekim 2023 olan program ile ilgili detaylı bilgi için yazıyı okuyunuz.

Fulbright Akademik Araştırma Bursu

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından 2024-2025 akademik yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversitelerde ve araştırma merkezlerinde alanları ile ilgili araştırma yapmak isteyen akademisyenlere araştırma bursu sağlanacaktır.

Fulbright Akademik Araştırma Bursu, ABD’deki burs süresince yaşam masrafları, profesyonel gelişim katkısı, sağlık sigortası (Accident and Sickness Program for Exchanges) ve hem bursiyerin kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu bir kişi (dependent) için seyahat desteğini kapsamaktadır.

Fulbright Akademik Araştırma Bursuna seçilen kişiler, ABD’deki araştırma faaliyetlerine, 2024-2025 akademik yılı içerisinde başlarlar. Araştırmanın belirtilen akademik yıl içinde yapılması zorunludur ve en erken 1 Ağustos 2024, en geç 1 Şubat 2025′te bursun kullanılmaya başlanması gerekmektedir. Programa daha erken veya daha geç başlamak mümkün değildir.

Fulbright Akademik Araştırma Bursu, verildiği akademik yıl için geçerlidir. Bursun başka bir akademik yıla ertelenmesi mümkün değildir.

Fulbright Akademik Araştırma Bursu, en az 3 en fazla 9 aya kadar olan bir süre için verilir. Sunulan projenin kapsamı ve programın finansal durumu göz önüne alınarak bursun ne kadar süre için verileceğine karar verilecektir.

Burs kapsamında yapılan araştırmaların sonucunda yayınlanacak basılı eserlerin birer kopyasının Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’na verilmesi ve yayınların Fulbright Akademik Araştırma Bursu sonucunda hazırlandığının belirtilmesi araştırmacıdan beklenir.

Fulbright Akademik Araştırma Bursu karşılığında zorunlu hizmet yoktur, ancak bursiyerlerin ABD’deki programlarını tamamladıktan sonra, ABD J-1 vizesi kuralı gereği, Türkiye’ye dönmeleri gerekmektedir.

Akademik Dürüstlük

Adaylar, olgunluk, güvenilirlik, dürüstlük ve profesyonellik sergilemekle yükümlüdür. Başvuru ya da burs süresince tespit edilen intihal (“aşırma”) vakaları, adaylıktan çıkarılma ya da bursun sonlandırılması ile sonuçlanacaktır.

BAŞVURU KOŞULLARI

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şarttır. Amerikan hükümeti tarafından verilen “Green Card” sahibi ya da Amerikan vatandaşlığı olan adaylar bursa başvuramazlar.

Son başvuru tarihinde en az beş yıllık doktor unvanına sahip olmak gereklidir.

Başvuru yapabilmek için üst yaş sınırı yoktur.

ABD’deki üniversitelerde veya araştırma merkezlerinde bilimsel araştırma yapmaya ve diğer eğitim ve kültür faaliyetlerine katılmaya yetecek derecede İngilizce bilmek ve bunu belgelendirmek gereklidir. İngilizce dil sınavı puanı şartı için lütfen “Nasıl Başvurabilirim?” sekmesinde yer alan 7. maddeye bakınız.

Adayların bir proje önerisi tasarlamaları gerekmektedir. Projenin Fulbright Akademik Araştırma Bursu ile desteklenebilmesi için; Türkiye’ye katkıda bulunacak akademik bir çalışma olması, araştırma tamamlandığında elde edilecek sonuçların alanınıza katkıda bulunacak nitelikte görülmesi ve projenin tamamlanması için uygun araştırma ortamının yalnızca ABD’de bulunduğunun belirlenmesi gereklidir.
Başvuru döneminde ABD’de ikamet eden ya da başvuru sonrasında ABD’de ikamet etmek/araştırma yapmak üzere gidecek olan kişiler bursa başvuramazlar.

Bursiyerlerin ABD’deki çalışmalarına Fulbright Bursu ile başlamaları gerekmektedir.
Bursa başvuru tarihine kadar son 5 sene içerisinde, öğrenim, araştırma ve çalışma amacıyla ABD’de bir akademik yıl (9 ay) veya daha fazla süreyle kalanların başvuruları öncelikli olarak değerlendirilmez.
Bursa başvuru tarihinden önceki son altı yıl içerisinde, beş yıl veya daha fazla süreyle ABD’de ikamet etmiş olanlar bursa başvuramaz (Bir takvim yılı içinde 9 ay veya daha uzun süre ABD’de yaşayanlar, o yıl ABD’de ikamet etmiş sayılırlar).

Fulbright Akademik Araştırma Bursu için her alandan başvuru kabul edilmektedir. Yalnız; Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik ve Psikoloji alanlarının hasta ile birebir teması gerektiren klinik alt dallarında araştırma yapmak isteyenler bursa başvuramazlar. Bu alanların klinik olmayan diğer alt dallarından başvuru kabul edilmektedir.

Tıp doktorları, uzmanlıklarını bitirdikleri 5. yıl ve sonrasında bursa başvurabilirler.

Fulbright Akademik Araştırma Bursu Detay:
https://fulbright.org.tr/burs/4/Fulbright-Akademik-Ara%C5%9Ft%C4%B1rma-Bursu

Son Başvuru Tarihi: 2024-2025 akademik yılı Fulbright Akademik Araştırma Burs Programı için adayların “Başvuru Paketi” oluşturmaları ve bu paketi Komisyonumuzun Ankara Merkez Ofisi’ne ulaştırmaları gerekmektedir.

Elden ulaştıracaklar: En geç 4 Ekim 2023 Çarşamba günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine saat 17:00’ye kadar elden teslim edilmesi gerekmektedir.

Posta ile ulaştıracaklar: En geç 6 Ekim 2023 Cuma günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine ulaşacak şekilde 4 Ekim 2023 tarihinde kargoya verilmiş olması gerekmektedir.

Başvuru Paketinizi göndermek için özel kargo şirketi tercih etmenizi tavsiye ederiz. 6 Ekim 2023 tarihinden sonra elimize ulaşan başvurular kabul edilmeyecektir.

Gerekli tüm belgeleri, Başvuru Paketinizin içinde tek seferde gönderiniz. Başvuru Paketinize eklenmek üzere sonradan gönderilen belgeler kabul edilmeyecektir.