Frontiers of Fundamental Physics

Fundamental Physics
Frontiers of Fundamental Physics

Sevgili Fizikçiler,
Dünyanın en önemli ve en prestijli fizik toplantısı 23-26 Mayıs 2022 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.

Nobelliler toplantısı olarak bilinen bu toplantı ilk kez 1987 yılında Hindistan’da düzenlenmiştir. 2004 yılından beri İtalya, Fransa, Avusturalya, Kanada başta olmak üzere çeşitli ülkelerde gerçekleştirilmiştir.

Yıllar içerisinde çok sayıda önemli fizikçi toplantıya katılmış ve önemli dersleri bu toplantıda vermişlerdir. Bunlar içerisinde Nobel ödüllü Gerard’t Hoft, Steven Chu, Charles Townes, Klaus von Klitzing, Pierre de Gennes, Douglas D. Osheroff, Harry Kroto, Claude Cohen-Tannoudji ve Tony Leggett gibi isimler ile Yuval Ne’eman, J. Pati ve Ashoke Sen gibi önde gelen fizikçiler yer almıştır.
Ayrıca bu toplantı serisinde konuşma verenlerden, uluslararası düzenleme komitesinde yer alanlardan bazıları daha sonraki yıllar da Nobel Fizik Ödülleri, Dirac Ödülleri veya diğer saygın ödüller ile onurlandırılmışlardır.

Düzenleme Komitesinde Nobel Fizik Ödüllü iki fizikçinin de yer aldığı bu toplantıya Nobel Fizik Ödüllü Fizikçiler, Fields Madalyalı Fizikçiler (Matematiğin Nobeli), Nobel Fizik Ödülüne Aday Gösterilen Fizikçiler, Dirac Madalyalı Fizikçiler, Fizikte çok önemli teoriler ileri süren fizikçiler, çok saygın Fizik Dergilerin Şef Editörleri ve Önemli Araştırma Merkezlerinin yöneticileri gibi çok sayıda seçkin fizikçi konuşmacı olarak katılacaklardır.

Geçmiş toplantı konuşmaları University Press (Orient Longman), Kluwer Academic, Springer ve American Institute of Physics gibi önde gelen yayıncılar tarafından yayınlanmıştır. Düzenleyeceğimiz bu toplantının konuşmaları ise Springer tarafından kitap olarak yayınlanacaktır.

Parçacık fiziğinden kozmolojiye, bilgi teorisinden kompleks sistemlere, felsefeden fizik eğitimine kadar pek çok alanda temel fizik problemlerinin tartışılacağı bu fizik festivalinde sizleri görmekten mutluluk duyarız.

Toplantıya dinleyici olarak kayıt olmak ve toplantı hakkında bilgilere ulaşmak için lütfen web sayfasını ziyaret ediniz.

En içten dileklerimle…

Ekrem Aydıner

Uluslararası Düzenleme Komitesi Başkanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

sixteen − 15 =