“FROM NATURE TO MY CLASS” ETWİNNİNG PROJESİ

“FROM NATURE TO MY CLASS” projesinin amacı çocukların keşfetmek ve öğrenmek için doğal olan eğilimlerini desteklemek ve zengin uyarıcı bir çevre sunmaktır. Çocukların doğayla olan bağlarının güçlendirilmesi, yaşadıkları doğal çevreyi yakından tanıtmak, Dünyanın sürdürülebilir bir yaşam alanı olması için doğa sevgisini aşılamak, ,Yakın çevresindeki güzellikleri keşfederek doğayı koruma bilinci kazandırmak, Merak-keşfetme isteklerini güçlendirmek ,Çocukların matematik konusunda öğrendiklerini doğa ile entegre etmesini sağlamak, Çocuğun yaratıcı düşünmesini sağlamak ve düşündüğünü tasarlayabilmesine rehberlik etmek, Dünyayı canlı cansız diğer varlıklarla paylaştığımız bilincini oluşturmak ,Dünyanın sadece insana ait olmadığı bilinci ile hayvan sevgisini aşılamak, Öğrencilerin deneme yapma, tahmin etme, gözlem yapma, merak, soru sorma, araştırma ve inceleme yapma fırsatları sunmak ve Farklı okullarla yapılan çalışmaları yakından takip ederek, işbirliği içinde farklı uygulamalar öğrenmektir.

Şubat ayında eTwinning buluşturur diyerek başlayan projeye Türkiye den 9 Romanya dan 2 ortak olmak üzere 11 farklı  okul katılmıştır. Amaçlarını gerçekleştirmek için etkinlikleri 3 tema altında toplayan projede   NATURE IS MY MATH/Doğa Benim Matematiğimdir (Örüntü, eşleştirme, sudoku, natürel abaküs..vs.) NATURE IS MY ART/Doğa Benim Sanatımdır (Özgün etkinlikler, kompost gübre yapımı..vs.) ve MY FRİENDS İN NATURE/Doğadaki dostlarım (Kıtalara özgü hayvanlarla ilgili etkinlikler  ve online oyun tasarımları.. vs.)  diyerek doğayı korumanın herkesin görevi olduğu bilincini yerleştirmeye çalışırken hem de eğlenerek öğrenmelerine ortam sağlıyor. Bunların yanı sıra daha bir çok Web 2.0. araçları kullanılarak oluşturulan etkinlikler ve belirli gün kutlamalarıyla farklı illerde farklı okullarda bulunan çocuklar birbirleriyle işbirliği içinde ortak ürünler ortaya çıkarıyorlar.

Çocukları heyecanlandıran en önemli etkinliklerden biri ise şüphesiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında çocukların birbirleriyle mektuplaşmasıydı. Minik hediyeler ve yaptıkları resimlerle çocuklar birbirleriyle duygu alışverişinde bulunarak aralarındaki etkileşimi arttırmış oldular.

“Doğa herşeye yeter”  sloganıyla yola çıkılan “FROM NATURE TO MY CLASS “ eTwinning projesi hala eğlenerek öğretmeye devam ediyor ve hedeflerine tek tek ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

sixteen − two =