FPV Drone Yarışı

Yarışma; Izmir Maker Faire, Gestalt Zone ve hobicim.com tarafından organize edilecek olup afişte bulunan sponsorlar desteğiyle yapılmaktadır.

• Yarışmacıların; afişte belirtilen yarışma saatinden önce alanda bulunulması gerekir. Yarışmacıların kayıtları alınacak, yarışma kuralları ve etaplar ile ilgili bilgilendirilecektir.
• Yarışma parkuru; daha önce kimsenin antrenman yapamaması ve yarışmanın adil olabilmesi adına yarışma günü hazırlanacaktır.

İzmir Fuar Kültürpark
28 Ağustos Pazar 16:00 – 20:00

• Yarışma Kuralları:
Yarışma; 5 ayrı etaptan oluşmaktadır. Toplamda 5 kez Start / Finish görülecek olup etapların sonunda en başarılı 3 yarışmacı ödüllendirilecektir.
• Yarışmaya girecek hava araçlarının kol ve motor sayısına ve voltaj gücüne bakılmayacak; ancak 320mm çapının üzerinde olan ve Sivil Havacılık tarafından İHA-1 kapsamında uçuş iznine tabi olan cihazlar, yarışmaya dahil edilmeyecektir.
• Yarışacak araçların yarışmacının; multikopter üzerindeki kameradan, gözlüğüne ya da ekranına aldığı görüntüye bağlı kalarak cihazını uçurduğu, FPV kategorisinde olması gerekmektedir.
• Yarışmacıların multikopterlerinin üzerindeki görüntü aktarıcılarının 5.8GHz frekansında olması ve değişebilir frekansta olması gerekmektedir. Frekans çakışmasından; organizasyon yönetimi sorumlu değildir.
• Görüntü aktarıcıların birbiri üzerinde olumsuz etki yaratmaması açısından çıkış gücü 200mw üzerinde olan FPV sistemler yarışmaya dahil edilmeyecektir.
• Kontrol kumandalarının verici modülleri; 2.4GHz frekansında olacak olup çıkış gücü sınırlaması yoktur.
• Yarışmacıların olası kazalarında yarışma durdurulmayacak ve kaza sonucu oluşabilecek sorunun giderilmesi tamamen yarışmacının sorumluluğundadır. Bu sürede kaybedilen zamanla ilgili herhangi bir telafi durumu söz konusu değildir.
• Olası kazalarda; yarışmacının aracının tekrar parkura düzgün bir şekilde konulması, teşrifatçının (Marshal) sorumluluğundadır. Parkura tekrar konulan multikopter; eğer ki sağlıklı bir şekilde çalışmaz ise, teşrifatçı tarafından parkurdan alınıp yarışmacının bulunduğu PIT ZONE bölgesine konulacaktır.
• Yarışmacılar; kendileri için tahsis edilmiş olan güvenli bölge (RedBull çadırı) içerisinde yarışabilir ve her ne olursa olsun, yarışma sırasında parkurun içerisine girmemelidir.
• Organizasyon yönetimi veya hakemler tarafından yarışmaya uygun görülmeyen cihazlar, sebep belirtilerek yarışmadan diskalifiye edilebilir.

Etaplar ve derecelendirme:
1. Etap (Zamana karşı): Bu etapta; her yarışmacının hava aracı yalnızca 1 kere parkura çıkacak ve 2 tur sonunda parkuru en hızlı bitirmeye çalışacaktır.
2. Etap (Eleme Turu): Bu etapta tüm yarışmacılar zamana karşı etabında aldıkları puana göre 4′erli gruplara yerleştirilecektir. Aynı anda fakat arka arkaya pozisyon alarak yarışa başlayacaklardır. 5 turun sonunda parkuru sırasıyla en hızlı bitiren yarışmacı, bir önceki turdaki gruplandırma gibi çeyrek final etabı gruplarında yer almaya hak kazanacaktır.
Gruplandırma: Zamana karşı etabında en iyi dereceleri alan yarışmacılar sırasıyla gruplarında seri başı olacaklardır. Gruplardaki diğer yarışmacılar ise zamana karşı etabındaki sürelerine göre sondan başlayarak yerleştirilecektir
Örnek: Yarışmaya katılan 40 kişi olduğunu düşünürsek;

A GRUBU
Zamana Karşı Etabı 1. en iyi derece yapan
Zamana Karşı Etabı 39. en iyi derece yapan
Zamana Karşı Etabı 40. en iyi derece yapan
B GRUBU
Zamana Karşı Etabı 2. en iyi derece yapan
Zamana Karşı Etabı 36. en iyi derece yapan
Zamana Karşı Etabı 37. en iyi derece yapan

3.Etap (Çeyrek Final): Bu etapta, bir önceki etapta yarışan ve grupta 1. ve 2. olma başarısını yakalayanlar yarışma şansını yakalayacaklardır. Yalnızca A grubunun 1. yarışmacısı doğrudan finalist olma şansını elde edecektir. Diğer gruplarda yarışmayı grup içerisinde 1. ve 2. Olarak tamamlayan yarışmacılar ise bir sonraki etap olan yarı final etabına çıkmaya hak kazanacaktır. Her grubun yarışmacıları parkurda 5 tur üzerinden yarışacaklardır.
4.etap (Yarı Final): Bu etapta finale direk çıkan yarışmacı dışında kalanlar, tekrardan gruplandırma yapılarak 3’er kişilik gruplar halinde yarışacaklardır. Bu etabın yalnızca grup 1.leri finale çıkmaya ve doğrudan finalist olan yarışmacıyla yarışmaya hak kazanacaklardır.
5.Etap (Final): Final etabında çeyrek finalin A grubundan doğrudan gelen yarışmacı ve yarı final etabındaki grup 1.leri yarışacaklardır. Toplamda 4 kişi olacak finalistler, doğrudan finalist olan yarışmacının arkasında aynı sırada ve aynı anda yarışmaya başlayacaklar. 10 turun sonunda bitiş çizgisini ilk geçen 3 kişi sırayla 1.lik, 2.lik ve 3.lük ödüllerini almaya hak kazanacaktır.

• Müsabaka esnasında tek yetkili; yarışmanın resmi hakemi/hakemleridir.
• Yarışmalardan önce veya sonra, rakiplerini, hakemleri ve görevlileri aşağılayıcı hareketlerde bulundukları tespit edilen yarışmacılar ve danışmanları katıldıkları tüm kategorilerdeki yarışmalardan elenirler.
• Pistlerin konumu, ışık seviyesi ve duyurularla ilgili konulardaki itirazlar değerlendirilmeye alınmayacaktır.
• Hakemlerin yarışma çağrısından sonra belirtilen süreler içerisinde yarışma alanına giriş yapmayan yarışmacılar diskalifiye edilecektir.
• Jüri üyeleri, hakemler ve teknik danışmanlar yarışmacı ekip üyesi olarak görev alamazlar.
• Multikopterlerin; yarışma öncesi veya yarışma esnasında görebilecekleri zararlardan yarışmacı ekipler sorumludurlar.
• Organizasyon esnasında kaybolan ya da zarar gören herhangi bir eşyadan organizasyon ve fuar yönetimi sorumlu tutulamaz.
• Izmir Maker Faire ve hobicim.com görevlileri; organizasyon sırasında etik ve ahlaki kurallara uymayan, düzeni bozacak şekilde davranış sergileyen herhangi bir yarışmacıyı diskalifiye etme hakkına sahiptir.
• Drone Racing’de yarışacak kişiler; yarışma alanında kendilerine tahsis edilmiş güvenli bölgelerde bulunmanın dışında, şahsi güvenlik önlemlerini kendileri almakla sorumludur.
• Yarışmacılar; yarışma kategorilerine uygun kullanacakları güvenlik ekipmanlarını kendileri temin edeceklerdir. Güvenlik önlemleri olmayan kişiler, organizasyon yönetimi tarafından diskalifiye edilebilir.
• Drone yarışında yarışacak yarışmacılar, kendilerinden kaynaklanan kazalardan sorumludurlar. Kazalar hakemler tarafından incelenecektir.
• Katılımcıların reklam içerikli ticari tanıtım yapmaları yasaktır.

Not: Izmir Maker Faire ekibi; kurallarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.