Formula SAE-Student

Uludağ Üniversitesi Türkiye’yi temsil Edecek

            1981 yılından beri öğrencilerin Formula tipi yarış araçları tasarlayıp üreterek katıldıkları uluslararası bir mühendislik yarışması olan ve Amerika Otomotiv Mühendisleri Birliği (SAE) tarafından organize edilen Proje kapsamında Uludağ Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin yürüteceği bir proje olan ‘‘Formula SAE-Student’’ için bir grup öğrenci USİGEM Başkanı Prof.Dr. Sedat Ülkü başkanlığında Bursa Valisi Şahabettin Harput’u ziyaret ederek proje hakkında geniş bilgi verdiler.
             Dünya çapında 400’den fazla üniversitenin katılımıyla gerçekleştirilen yarışmalara, Türkiye’yi temsilen Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin katılacağı Proje kapsamında Formula tipi yarış aracını tasarlayıp imalatını gerçekleştirecek olan öğrenciler; iş planı, aracın imalat süreci, kullanılacak malzeme çeşidi, güvenlik önlemleri, yaklaşık maliyetler hakkında edindikleri bilgileri ve yarışmaya katılabilmek için sağlanması gereken asgari koşulları  aktardılar. Sonuç olarak; üniversitemizin, ülkemizin ve otomotiv kenti olan Bursa’mızın tanıtımına katkıda bulunacak bu projenin sonunda üretilecek araçla 14-17 Temmuz 2011 tarihleri arasında İngiltere’nin ünlü Silverstone pistinde gerçekleştirilecek olan yarışmaya katılmak istediklerini ve değerli Bursa Sanayicilerinin maddi-manevi desteğine ihtiyaç duyduklarını ifade ettiler.
           Bursa Valisi Şahabettin Harput ziyaret sırasında yaptığı konuşmada; “Türkiye’de ve yurt dışında değişik alanlardaki gelişmeler konusunda gençlerimizin yaptıkları başarılı çalışmalar bizleri gerçekten gururlandırıyor, mutlu ediyor gelecek adına bize umut veriyor. Gençlerimize imkan verilince neleri başara bileceklerinin en güzel örneklerini Ülkemizde pek çok defa gördük ama Bursa gibi otomotovin ve makinenin başkenti diyebileceğimiz bir şehirde sanayi ile Üniversitenin işbirliği yapması ile çok daha önemli büyük başarılara ulaşılacağına inanıyorum. Değerli hocalarımızın öncülüğünde yürütülen bu çalışmaları takdirle izliyorum. Bu çalışmalara her türlü desteği vermekten büyük mutluluk duyarız. Bu çalışmalarından dolayı ben başta değerli hocamız  Sedat beye ve öğrencilerine bu genç arkadaşlarımıza teşekkürlerimi ve takdirlerimi iletiyorum” dedi.
          Profosör Doktor Sedat Ülkü ise yaptığı konuşmada “ Öncelikle bize zaman ayırıp çalışmalarımıza destek olduklarından dolayı sayın Valimize çok teşekkür ediyoruz. Bu gençlerimiz bu proje için canla başla çalışıyorlar. Önemli olan yarışmanın sonucu değil. Ekip çalışmasının nasıl olduğunu öğrenmek, diyalog içerisinde olmak onlara katkı sağlıyor ve bilgi görgülerini artırıyor. Ayrıca diğer üniversitelerle bir araya gelmek onlara ayrı bir motivasyon sağlıyor” dedi.