Ana SayfaÖzel Ders BlogFormal ve İnformal Eğitim Nedir?

Formal ve İnformal Eğitim Nedir?

Formal eğitim, belirli bir müfredatın ve ders planının olduğu, genellikle öğrencilerin sınıflarda dersler alarak, öğretmenler tarafından verilen öğretim sürecidir. Bu eğitim sistemi, resmi kurumlar tarafından belirlenen eğitim standartlarına göre yapılır ve belli bir sınav ve belgeleme sistemine dayanır. Örneğin, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerdeki dersler, sınavlar, notlar ve dereceler formal eğitimin bir parçasıdır.

İnformal eğitim, resmi bir müfredatın olmadığı ve öğrenmenin doğal yollarla gerçekleştiği bir eğitim türüdür. İnformal eğitim, sosyal etkileşim, kişisel deneyimler, iş yerinde öğrenme, hobiler ve faaliyetler gibi çeşitli şekillerde gerçekleşebilir. Bu tür eğitim, genellikle yaşam boyu öğrenme olarak da adlandırılır ve insanların ömür boyu öğrenme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Formal eğitim, belirli bir program ve müfredat sağlayarak öğrencilere belirli bir düzeyde bilgi ve beceri kazandırmayı amaçlar. İnformal eğitim ise, öğrenmenin doğal yollarını kullanarak insanların hayat boyu öğrenmelerini sağlamayı amaçlar. İkisi birbirinin tamamlayıcısıdır ve insanların bireysel ve mesleki gelişimlerini desteklemek için birlikte kullanılabilir.

Deniz Eren SAVAŞ
Deniz Eren SAVAŞhttps://ozelders.bilimsenligi.com/
Online ve Yüzyüze Özel Ders Öğretmenlerinin Buluştuğu HUB. Özel ders taleplerini için öğretmen profillerini inceleyiniz.