FİZİK PROJESİ – OFİS ENGELLİ ARACI

FİZİK PROJESİ – OFİS ENGELLİ ARACI

Amaç:
Proje fikri engelli çalışanların sayılarının artmasından doğmuştur. Bu konu bizim de dikkatimizi çekti. Ofis ortamında kullanılabilecek engelli aracının topluma yarar sağlayacağını düşündük ve araştırmalara başladık.

-Engelli araçlarının boyutlarının büyük olması, ofis ortamında engelli çalışanların zorluk çekmesine neden olmaktadır. Daha küçük boyutlarda, ofis ortamlarına uygun, kullanımı basit bir engelli aracı engelli çalışanların daha rahat etmesine ortam hazırlayacaktır.

Yöntem ve İşlemler:
-Araştırmaya daha küçük boyutlarda bir engelli aracını yapabilme düşüncesiyle başladık. Bölümümüzde bulunan anzalı engelli araçlarını inceledik. Boyutlarını en fazla ne kadar düşürebileceğimizi tartıştık. Bunun yanında bölümümüzde geçen senelerde yapılan, merdiven çıkma özelliğine sahip engelli aracı bölümümüze bir deneyim kazandırmıştı. Engelli araçları hakkında bir bilgiye sahiptik. Boyutları küçültme araştırmalarından sonra ofis ortamında çalışanlara yarar sağlayacak bazı donanımları araç üzerine uyarlama aşamasına geçtik. Bu aşamaya yönelik bir araştırma içine girdik.

Gözlemler/Veriler/Bulgular:
-Projede kullanacağımız motor önemliydi. Bölümümüzde mevcut bazı motorlar vardı. En uygun olanını aracımıza uyarlamaya çalıştık. Kullanacağımız tekerlekler aracın küçük olması sebebiyle önemliydi. Elimizde mevcut olan tekerleri kullanmaya, yoksa temin etmeye çalıştık. Koltuğun yükselip alçalması için bir tasarım yaptık. Yaptığımız mekanizmayı aracımıza uyarladığımızda çok fazla kuvvet gerektirdiğini gördük. Bu fazla kuvvet için koltuğu kaldıracak motorları da çok büyük ölçüde arttırmamız gerekliydi. Böyle bir motorun pahalı olacağını düşündük. Bu konuya yönelik araştırmaya başladık.

Sonuçlar:
-Karşılaştığımız sorunlara yönelik araştırma ve çalışmalar projemizi daha iyi hale getirdi. Bir sorunun çözümü bizi başka fikirlere yönlendirdi. Bu fikirleri aracımıza uygulamaya çalıştık. Düşüncelerimizi ifade etmede bu proje gerekli özelliklere sahiptir. Böyle bir ofis aracının olabileceğini göstermiş bulunmaktayız.

MERSİN TARSUS TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: FEHMİ TEPEDEN

Ali Çağatay DESTELİ
İsmail BOZKIR