FİZİK PROJESİ – HIZIR SERVİS

FİZİK PROJESİ – HIZIR SERVİS

Acil geçiş üstünlüğüne sahip araçların (Ambulans, itfaiye gibi) olay yerine intikalleri sırasında trafikte geçen zaman kaybını en aza indirebilmek için ışıklı kavşakların bu araçlara duyarlı hale getirilebilmesi gerekir böylece can ve mal kaybı en aza indirilmiş olur. Ayrıca bu kavşaklara yaklaşan ambulans ve itfaiye araçlarının sirenlerini duyan araç sürücüleri oldukça zor anlar yaşamakta ve kavşaklarda birçok kazalara neden olmaktadırlar, hatta çoğu kez sürücüler bu araçların siren seslerini duyamamakta ve yollarına çıkarak acil geçiş araçlarına çarpmaktadırlar. Böylece önlenmesi mümkün olmayan yeni yaralanmalara ve ölümlere neden olmaktadırlar. Günümüzde trafikte geçirilen süre, hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır Trafikte geçen bu zaman kaybını önlemeye yönelik birçok çalışma ve düzenleme yapılmaktadır. Özellikle de zaman kaybına neden olan yerler ışıklı kavşaklardır.

Işıklı kavşaklar acil geçiş araçlarına hiçbir üstünlük sağlamamaktadır. Bu zaman kaybı acil durumlarda can ve mal kaybına neden olmaktadır. Bu düşüncelerden hareket ederek ışıklı kavşaklarımızı acil geçiş araçlarına duyarlı hale getirmeyi planladım. Böyle bir çalışma sisteminin uygulanabilir . ekonomik ve tüm ışıklı kavşaklara uyumlu olmasının yanı sıra şu anda kavşaklarda kullanılan işletim sistemine de kolay entegre edilebilir olması gerekirdi.

Bu amaçla’ Hızır servis’ adını koyduğum projem için önce araştırma yaparak ilimizdeki trafik sinyalizasyonunu düzenleyen birimlerle görüştüm trafik ışıklarına yönetimim okulumdaki derslerimden biliyordum. Acil geçiş araçlarının trafikte geçen sürelerinden dolayı ortalama ne kadar olay gerçekleştiğini haberler ve internet yardımıyla araştırdım, öğretmenimin de yardımıyla küçük bir maket hazırladım. Üzerine kavşak yerleştirdim ve trafik lambaları ekledim. Kavşağa istenilen uzaklıkta sinyal alıcı yerleştirdim. Kavşak sinyalizasyon ışıklarının, sinyal algılayıcıdan aldığı sinyallere uygun çalışabilmesi için plc’ ye okuldaki derslerimde öğrendiğim gibi bilgisayar yardımıyla program yükledim. Acil geçiş araçlarının zaman kaybetmeden ışıklı kavşaktan geçişini sağladım. Böylece zaman kaybına bağlı can ve mal kaybını en aza indirmiş oldum.

ANAHTAR KELİMELER: PLC. KAVŞAK, SİNYALİZASYON. ACİL GEÇİŞ ARACI.

SAMSUN ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: ORHAN TEKİN

ÖĞRENCİ: OKTAY ŞAHİNKAYA