First Step To Nobel Prize In Physics

“Solar born sustainable hybrid energy generator – heat traps” adlı projesiyle bu yıl katıldığı TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışmasında finalist olan, ardından ABD’de yapılan Genius Olympiad’dan onur ödülü alan Özel VKV. Koç Lisesi öğrencisi Ceri Franko, bir ödül de Polonya Bilimler Akademisinin düzenlediği “First Step To Nobel Prize In Physics” yarışmasından aldı.

Dünya’nın en prestijli fizik proje yarışması kabul edilen “First Step To Nobel Prize In Physics” yarışmasına bu yıl 77 ülkeden bilimsel makale formatında yazılan 5000’in üzerinde başvuru oldu. Bu projeler fizik profesörleri tarafından detaylı olarak değerlendirildi ve 4 farklı kategoride toplam 51 proje ödüle layık görüldü. Ceri Franko “instrument” kategorisinde “Onur Mansiyonu” aldı.
Üniversite eğitimini ABD’de sürdürmeyi hedefleyen Ceri Franko katıldığı yarışmalarda kazandığı başarıların üniversiteye kabul sırasında çok önemli katkılarının olduğunu söyledi.
Proje danışmanı Talha Kılıç, “bilimsel proje yarışmalarında ödül kazanan öğrencilerimin üniversite ve iş yaşamında önemli başarılara imza atacaklarına inanıyorum.” dedi.