First Robotics Competition İstanbul Regional

Robotics Competition

First Robotics Competition İstanbul Regional

Fikret Yüksel Foundation Türkiye Temsilciliğinin; Türkiye geneli resmi/özel tüm lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik, öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgilerini arttırmak amacıyla “First Robotics Yarışması” düzenlemektedir.

AMAÇ:
Öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgisinin artması, STEM alanlarında aktif çalışma yapmalarına olanak sağlamak.
Öğrencilerin bilim, teknoloji ve sosyal sorumluk projeleri ile topluma fayda sağlamaları.
Eğitim kurumları ile sektörler arası ilişkilerin gelişmesi.
Öğrencilerin teknolojik gelişmeleri takip ederek yerli tasarım ve üretim kabiliyetlerini arttırması.

2019 FIRST Robotics Competition İstanbul Regional Katılım Şartnamesi

Türkiye’de düzenlenecek uluslararası 2019 FIRST Robotics Competition İstanbul Regional tüm izleyiciler için ücretsiz olup etkinik boyunca izleyici katılımı serbesttir.

Uluslararası FIRST Robotics Competition ‘ın Türkiye organizatörü Fikret Yüksel Vakfıdır.

Etkinik ile ilgili detaylı bilgi ve katılımcı kriterleri aşağıda belirtilmiştir.

Farklı yaş grupları için dört farklı program sunan FIRST®’Türkiye , lise grubu için düzenlediği FRC’ye 26 farklı ülkeden, yaklaşık 3500 takım katılmaktadır. FRC Dünya’nın her yerinde sponsorlar ve gönüllülerin desteği ile yürütülmektedir. Takımlar, lise öğrencileri ve mentorlardan oluşmaktadır. Organizasyon kapsamında takımlar sadece robot yapmayı değil, sosyal ilişkilerini geliştirerek diğer takımlarla yardımlaşmayı, sponsor bağlantıları kurmayı da deneyimleme imkanı bulurlar. Takımlardan bu süreçte, stant ve görsel hazırlıklarını yapmanın yanı sıra yaptıkları işten aldıkları ders ile çevrelerine ilham vermeleri de beklenmektedir.

 

Tüm takımlar [email protected] adresi üzerinden takım destek ekibimiz ile iletişime geçip detaylı bilgi talep edebilirler. Bunun yanında http://frcturkey.com adresinden teknik, yarışma kuralları v.b. konularda detaylı bilgi edinebilirler.

 

SEZON TAKVİMİ
20 Eylül- 1 Kasım 2018 Yeni başlayan takımların FIRST tarafından verilen Rookie hibesi (ilk yıl 4000$, ikinci yıl 2000$) için başvurması
20-27 Eylül 2018 Tüm Dünya takımlarının katılmak istedikleri etkinliği seçebilecekleri ilk tercih haftası- Takımlar istediği ülkedeki etkinliğe başvurabilir.
9 Ekim 2018 Takımlar robot kitlerini teslim almak istediği yerel etkinliği (Kickoff) seçer
11-18 Ekim 2018 ilk etkinlik tercihine yerleşemeyen takımlarının katılmak istedikleri etkinliği seçebilecekleri ikinci tercih haftası- Takımlar istediği Ülkedeki etkinliğe başvurabilir.
1 Kasım 2018 Tercih yapamamış takımlar için tüm etkinliklerdeki kontenjanların açılması
9 Kasım 2018 Rookie Hibesi kazanan takımların açıklanması
19 Kasım 2018 Takımlar için Kickoff tercihlerinin kapanması- Takım kayıtlarının tamamlanması ve kapanması
5 Ocak 2019 Kickoff: Dünya’nın her yerinde aynı anda 2018 oyunun açıklanması ve takımların robot kitlerini teslim alarak robot yapıma başlaması
16 Şubat 2019 Uluslararası turnuvaların başlaması*Takımlar kayıt oldukları Ülke’nin etkinliğinde yarışır.
19 Şubat 2019 Robot yapımının sona ermesi Bag & Tag (Paketleme ve Etiketleme)
1-4 Mart 2019 2019 FIRST Robotics Competition İstanbul Regional Yer: Ülker Sport ve Etkinlik Salonu
13 Nisan 2019 Uuslararası turnuvaların sona ermesi
17-20 Nisan 2019 Dünya Şampiyonası Yer: Houston, TX Amerika

Katılım Kriterleri ve Kayıt:
FIRST Robotics Competition’a yarışmacı olarak yer alacak okulların robot takımları aşağıdaki kriterleri sağlamalıdır.

• FIRST Kayıt Sistemi üzerinden kayıtlarını tamalaması.
• Takımların lise 9-12. Sınıf öğrencilerinden en az 10 kişi ve en az 2 yetişkin mentordan oluşması.
• FIRST tarafından belirlenen takım kurma ve robot yapma kurallarına uyulması.

FIRST Uluslararası bir turnuva olduğu için tüm takımlar www.firstinspires.org adresinden kayıt yaptırmaktadır. Tüm ülkelerdeki takımlar FIRST sisteminde bulunan istedikleri ülkenin turnuvasına katılmakta serbesttir.

İstanbul Regional’da yarışmak isteyen takımlar FIRST sistemi üzerinden İstanbul Regional’ı seçmektedir.

Takımlar etkinliklerdeki kontenjanlar dolana kadar belirtilen süreler içinide istedikleri etkinliğe kayıt yapabilir. Etkinlik kontenjanları ve katılım durumları FIRST kayıt sisteminden tamamlanmaktadır.

Her takımın eşit şartlar altında hazırlanması esas kurallardan biridir.

Tüm takımlar sezon oyununu aynı anda Kickoff’da (kit dağıtımı ve oyun duyurusu) öğrenir. Katılımcı takımların tümünün Kickoff’a katılmasını öneririz.

Oyun ve robot yapımı ile ilgili tüm kurallar Kickoffda açıklanacak ve FIRST sistemi üzerinden kayıtlarını tamamlayan takımların kitleri teslim edilecektir.

Takımlar Kickoff sonrasında oyunla ilgili tüm bilgi ve kuralları içeren “Oyun Kılavuzu”na www.firstinspires.org adresinden ulaşabilir.

1-4 Mart 2019’da düzenlenecek İstanbul Regional’da ödül kazanan belirli takımlar 17-20 Nisan 2019’da Houston,TX Amerika’da düzenlenecek Dünya Şampiyonasına katılmaya hak kazanacaktır.

Katılım ve Kit Kullanımı:
Turnuvaya gönüllü olarak katılmak isteyen tüm katılımcılar FIRST sistemi üzerinden kayıt yaptırmalıdır. Tüm ülkelerdeki takımlar FIRST tarafından belirlenen kiti kullanmak zorundadır.

Kurallara uydukları sürece takımlar ek malzeme kullanabilirler.

Turnuvaya katılan takımlar FIRST sisteminde (www.firstinspires.org) kayıt esnasında belirltilen ‘Katılım Şartnamesi’ni ve turnuva için yayınlanan Oyun ve Kural klavuzunu okumuş ve Kabul etmiş sayılır. Takımlar kayıtlarını tamamladıktan sonra uluslararası turnuva ile ilgili tüm bilgilendirmeleri takip etmekle sorumludur.

Ulaşım ve Konaklama
Etkinliğe katılım sağlamak isteyen tüm katılımcı ve izleyiciler kendi ulaşım ve konaklamasından sorumludur. Takımlar ihtiyaçları için sponsor bulabilirler.

İletişim:
Ayşe SELÇOK
[email protected] org
Tel: 0541 807 98 48

ADRES:
Fikret Yüksel Foundation Türkiye Temsilciliği Halil Rıfat Paşa Mah. Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat:2 No:58 Okmeydanı Şişli İstanbul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin