FIND THE BLUE / TRANSFORM YOUR SCHOOL & CITY PROJESİ

 

Kadirli Şehit Mehmet Acar İmam Hatip Ortaokulu Matematik Öğretmeni Nurcan Büyükbayram(proje kurucusu)  ve İngilizce öğretmeni Hanım Dal rehberliğinde  yürütülen  “FIND THE BLUE / TRANSFORM YOUR SCHOOL & CITY” e Twinning projesi Avrupa Mavi Okul Ağı ile ortaklaşa yapılan  Türkiye , Romanya ,İtalya ,Portekiz ve İspanya  ülkelerinden öğrencilerle yürütülen bir İşbirlikçi ve Oyun Tabanlı Öğrenme ile yapılandırılmış STE(A)M projesidir.

Mavi bir gezegende yaşıyoruz. Gezegenimizin bir okyanusu var, onsuz, bildiğimiz şekliyle hayat var olamazdı.
Geniş bir kıyı şeridini ve denizcilik tarihini paylaşmasına rağmen, birçok Avrupa vatandaşı okyanusun önemini ve fırsatlarını görmüyor; İklimi nasıl düzenlediğinden, soluduğumuz oksijeni nasıl ürettiğinden ve yediğimiz yiyecekleri, insan yaşamını ve refahını nasıl desteklediğinin farkında değil. Toplumu yeniden yönlendirmek için bir paradigma değişikliğine ihtiyaç var. Mavi Ekonomi ve hepimiz için sağlıklı bir okyanus Eğitim, okyanusun zenginliklerine değer vermede ve yaşamı sürdürmede önemli bir unsurdur. Okullarımız ayrıca okyanus okuryazarlığını teşvik etmeye kararlıdır. Projemiz aracılığıyla, okyanusu sınıflarına alarak ve nerede olursa olsun herkesin bilgilendirilmesine yardımcı olarak okyanus okuryazarlığını teşvik etme çabasına öğrencilerimizle bizlerde katıldık.

EU4Ocean Koalisyonu, DG MARE’nin desteğiyle,organizasyonları, projeleri ve bireyleri bir araya getirirerek  Avrupa’da okyanus okuryazarlığını teşvik etmek için öğretmenleri desteklemek amacıyla  bir Avrupa Mavi Okul Ağı kuruluyor.

Kadirli Şehit Mehmet Acar İmam Hatip Ortaokulu olarak yaptığımız çalışmalarla öğrencilerimizle bu keşif yolculuğunda denizden uzakta yaşayan insanların kirlilik, sahil çöpü ve iklim değişikliğinin okyanus üzerindeki etkilerini görmelerini amaçladık. Nerede yaşarsak yaşayalım, nehirleri temiz tutarak, çöplerimizi atmayarak, kanalizasyona kimyasal koymayarak, bahçenizdeki pestisitleri azaltarak, sürdürülebilir balık yiyerek veya seyahat için toplu taşıma araçlarını kullanarak  veya bisiklete binerek her zaman okyanusu koruyabiliriz. Okul ister deniz kenarında isterse yüzlerce kilometre içeride olsun, öğrencilerimiz  her zaman maviyi bulabilir, okyanus veya denizle bir bağlantı kurabilir diyerek projemizi hayata geçirdik.