FILOZOF ÇOCUKLAR ETWINNING PROJESİ İLE DÜŞÜNMEK NE GÜZEL!..

P4C bir insanın tüm yaşamı ve eğitim hayatı boyunca ihtiyaç duyacağı, eleştirel ve yaratıcı düşünme yetisini geliştirir. Çocuklar onlarla paylaşılan bir hikaye, film ya da resim üzerinde birlikte sohbet ederek sorularına cevaplar bulmaya ya da yeni sorular sormaya, fikirlerini özgürce paylaşmaya, arkadaşlarını dinlemeye, onların düşüncelerine itiraz ederken özenli olmaya ya da aynı düşünceye katılarak o düşünceyi işbirliği içinde geliştirmeyi öğrenir.

Düşünce tarihinin en önemli filozoflarından Sokrates tüm hayatını insanların ‘kendilerini bilme’ edimini gerçekleştirmesine adamıştır. Kendini bilme manayı, anlamı kavrama yolunda atılabilecek en önemli adımdır. Hayat Yürüyüşünün ilk adımı da son adımı da kendini tanıma, bilme edimi üzerine kurulmuştur. İşte tam da bu noktada yakalanılan farkındalık bizi derinleştirerek kendimizi bulmamızı sağlar. P4C bize bu yolculuğun kapılarını açar ve bu yolculukta P4C, bize dost (kolaylaştırıcı) olur. (alıntı)

Çocuklarla felsefe yaklaşımı çocukların kavramları yapılandırma, akıl yürütme, sorgulama, yorumlama, anlam çıkarma ve anlamlar arası ilişki kurma becerilerini geliştirmektedir (Fisher, 2005). Özellikle okul öncesi dönemdeki çocukların felsefi sorgulama yoluyla, dikkat, akıl yürütme, empati kurma, aktif dinleme ve becerilerinin, mantıksal argümantasyon kullanımlarının, bütün parça ilişkilerini ayırt etme performanslarının olumlu etkilendiği bilinmektedir (McCall, 2013). Bu verilerden yola çıkılarak projenin amacı, okul öncesi dönemdeki çocuklara uygulanan ‘çocuklarla felsefe’ öğretim programının sorgulama süreçlerinde çocukların oluşturdukları soruların düzeyi ve verdikleri cevapların niteliği üzerindeki farklılığı ortaya çıkarmak olarak belirlenmiştir.

Bir proje dönemi boyunca birbirinden güzel hikayelerle, farklı düşünmeyi, sormayı, sorgulamayı, empatiyi öğrendik. Birçok eğlenceli etkinlikle zevk alarak çalıştık. Ayrıca yeni tasarımlarla, özgün eserlerle, sanatla, şiirle, resimle çok yönlü ve multidisipliner tarzımızı koruyarak bu güzel projenin sonuna geldik.

Başta emektar:)  çalışkan çocuklarımız ve proje partnerlerimiz olmak üzere projede emeği olan herkese teşekkür ediyoruz. Ellerinize, emeklerinize sağlık.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

17 + 13 =