Fikri Mülkiyet ve Girisimcilik

Herkes için Bilim Konuşmaları: Fikri Mülkiyet ve Girişimcilik – 1 Aralık 2015 Saat: 18.00 – Ankara CerModern

Fikri Mülkiyet ve Girişimcilik

Herkes için fikirlerini korumak önemlidir. Girişimciler içinse, bu yatırımı korumak esastır.

Fikri Mülkiyet (FM) sistemleri, yeni girişimlerin piyasa değeri ve rekabet içine getirecekleri yeniliğin dönüştürülmesine yardımcı olmada önem teşkil edebilir.

Fikri mülkiyet hakları (FMH) teknolojiyi, marka adını, tasarımı ve konseptin arkasındaki yaratıcılığı korumak için kullanılabilir. Bu, bir ev veya araba gibi fiziksel bir mülkiyete sahip olmaya benzer şekilde kavramı oluşturan kişiye konseptin tek mülkiyetini verir. Sahipleri maddi kazanç sağlamak için fikri mülkiyetlerinin kullanımını kontrol edebilirler.

Bu konuşmada, girişimciler ve yatırımcılar için fikri mülkiyeti korumanın önemini tartışacağız.

Önerilen tartışma konuları:

IP Sistemi nedir?
Girişimciler fikirlerini nasıl korur?
IP Koruma’nın çeşitleri nelerdir?
Hangi politikalar IP sistemi ve yenilikçi girişimcilik ile ilişkilidir?
KONUŞMACI HAKKINDA

Profesör Emerita Ruth Soetendorp

Fikri Mülkiyet Politikası ve Yönetim Merkezi Genel Müdür Yardımcısı, Bournemouth Üniversitesi

Misafir Öğretim Üyesi, CASS İşletme Fakültesi, City Üniversitesi, Londra

ÖZGEÇMİŞ

Fikri Mülkiyet (FM) eğitimcisi ve araştırmacısı. İngiltere Yükseköğretim Ulusal Öğretim Üyesi (2001). Fikri Mülkiyet Farkındalık Ağı Başkanı ve IPAN Eğitim Grubu Sorumlusu.

UKIPO Telif Hakkı Eğitimi ve Farkındalığı, UKIPO ‘IP deneyimli iş gücü’ kaynak danışma grubu üyesi. Eski akademik denetmen, Kalite Kontrol Kurumu

IP yaratıcıları, yöneticileri, danışmanları, öğrenci avukatlar ve avukatlar arasında IP öğrenimini artırmaya kendini adamış, EPO, OHIM, WIPO, the EC, GWIIN, ve TEQUIP ile uluslararası boyutta çalışmıştır. Büyük Britanya müşterileri şunları kapsar: Markalar Müzesi, Londra; Birleşik Patent Vekilleri Kurumu; Londra Sanat Üniversitesi; Epigeum Ltd @ Imperial College, Aston, Leicester ve Reading üniversiteleri.

Birleşik Krallık Ulusal Öğrenci Birliği ile yapılan öğrencilerin IP’ye karşı olan tutumu hakkında yaptığı araştırma 2012 yılında yayınlanmıştır. Şu an IPAN/NUS üniversitesi ile IP politikaları, kavrama ve uygulaması üzerine araştırma yapmaktadır. AB üyesi ülkelerin ulusal müfredatlarındaki IP Eğitimi ile ilgili bir OHIM araştırma projesi hakkındaki raporun IP uzman koordinatörü (yayınlanma tarihi sonbahar dönemi 2015). Şu anda Birleşik Krallık IPO adına Tasarım İhlali araştırmasını gerçekleştiren araştırma ekibinin üyesi.

Güncel akademik görevleri şunları içermektedir: City Üniversitesi CASS İşletme Fakültesi’nde IP Yönetimi, Bournemouth Üniversitesi’nde akredite Patent/ Marka Vakfı Çalışmaları, Imperial College’da yıllık MSc Uygulaması, UL, Glasgow Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Lisansüstü Gözetmenliği.

Kayıt Sayfası :

Science for All Talks continue with “Intellectual Property and Entrepreneurship”

“Science For All Talks” will host Professor Emerita Ruth Soetendorp on 1 December 2015. The series has been running as part of the Turkey- UK Year of Science and Innovation. In the talk on Intellectual Property and Entrepreneurship, Professor Soetendorp will discuss the importance of protecting intellectual property for entrepreneurs and investors. Intellectual property rights are important to protect the technology, brand name, design and creativity behind the concept.

Do not forget to visit our website and register for one of the limited number of places. Simultaneous translation will be provided during the talk.