Fikret Yüksel Foundation Robotics Competition Regional

26 yıldır Amerika’da devam eden FIRST® Robotics Competition etkinliği, 2015’ten beri Türkiye’de de sezon dışı olarak organize edilmiştir. 2018’de dördüncüsü düzenlenen etkinlikte Türkiye’nin farklı bölgelerindeki lise öğrencilerinden oluşan 54 takım yarıştı. 2019 Mart ayında ise Türkiye’de ikinci uluslararası FIRST® Robotics Competition Regional İstanbul’da düzenlenecek!

Etkinlik, öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgilerini artırmak üzere Türkiye’de Fikret Yüksel Vakfı tarafından düzenleniyor. Etkinliğin amacı; lise çağındaki gençlerin takım ruhunu, yardımlaşmayı ve sonuç yerine sürece odaklanarak, birlikte kazanmayı benimsemesidir. Öğrencilerden, belirlenen oyun ve kurallar dahilinde robotlarını yapmaları, aynı zamanda kendi iş planlarını oluşturup kaynak bularak sürdürülebilir bir takım oluşturması bekleniyor.

Etkinliğin tamamı sponsorlar ve gönüllülerle yürütülüyor. Gönüller, işin her anında ve alanında yer alıyor. Yapılması gereken her şeyi büyük bir özen ve özveriyle yapıyorlar. “Artan gönüllüler ve sponsorlarla 2015 yılında 8 takımla başladığımız bu yolculukta 2018 yılında takım sayısını yaklaşık 90’a çıkartarak yaklaşık 1500 öğrenciye ulaştık.’’ diyen Fikret Yüksel Vakfı Türkiye Temsilcisi Ayşe Selçok, bu etkinliğin öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgilerini artırmasının yanı sıra eğitim kurumları ile sektörler arasında kurulan ilişkileri de hızla geliştirdiğini vurguluyor.

Dünya genelinde 26 ülkeden 3660 takımın katıldığı turnuvaya Amerika, Çin, Kanada, İsrail, Meksika ve Avustralya’dan sonra, Türkiye de yedinci ülke olarak etkinliğe ev sahipliği yapacak. 1-4 Mart 2019 tarihlerinde, Ülker Spor ve Etkinlik Salonunda gerçekleşecek olan 2019 FIRST Robotics Competition İstanbul Regional’da 50 lise takımı 6 haftada yaptıkları robotlarla yer alacak.

Robot performansının yanı sıra teknik birikimleri ve topluma kazandırdıkları değerler ile incelenen takımlar bu kriterler çerçevesinde ödüllendirilecektir. Yapılacak turnuvanın sonunda, alanlarında uzman jüriler tarafından titizlikle seçilen üç ve yarışlar sırasında galip gelen üç takım olmak üzere toplam altı takım 17-20 Nisan tarihlerinde Houston’da düzenlenecek Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazanacak.
Üç gün boyunca bilimin, teknolojinin ve yaratıcılığın ön planda olacağı İstanbul Regional’a katılım ücretsiz olup, geleceğe tanıklık etmek isteyen herkesi etkinliğimize bekleriz.