Fikir Otobüsü Liseler Arası Girişimcilik ve Yenilikçi Projeler Yarışması

Liseler Arası Girişimcilik
Liseler Arası Girişimcilik

Fikir Otobüsü Liseler Arası Girişimcilik ve Yenilikçi Projeler Yarışması, Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü, TOBB Mersin Genç Girişimciler Kurulu ve Mersin Üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirilen bir yarışmadır. Yarışma, lise öğrencilerine girişimcilik bilincini erken yaşlarda kazandırmayı ve lise seviyesindeki yenilikçi iş projelerini teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Yarışma kapsamında, lise öğrencilerinden mevcut bir probleme çözüm olabilecek yenilikçi bir iş projesi veya fikri geliştirmeleri beklenmektedir.

Yarışma, gençlerin girişimcilik becerilerini geliştirmeleri ve yenilikçi iş projeleri üretmeleri için önemli bir fırsattır. Yarışma ile gençler, girişimcilik ekosistemine adım atma ve potansiyellerini gerçekleştirme şansı yakalayabilirler.

FİKİR OTOBÜSÜ LİSELER ARASI GİRİŞİMCİLİK VE YENİLİKÇİ PROJELER YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

 

YARIŞMANIN AMACI

Fikir Otobüsü Liseler Arası Girişimcilik ve Yenilikçi Projeler Yarışması, gençlere girişimcilik bilincini erken yaşlarda kazandırmayı ve lise seviyesindeki öğrencilerin yenilikçi iş fikirleri üretebilme becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

 1. HEDEF KİTLE

Hedef kitle Mersin ili 13 ilçesindeki resmi/özel ortaöğretim kurumlarında ve BİLSEM’lerde öğrenim görmekte olan öğrencileri ve danışman öğretmenleridir. Adı geçen kurumlar tarafından yapılan proje başvuruları kabul edilip, değerlendirilecektir.

PROJE EKİBİ

Fikir Otobüsü Liseler Arası Girişimcilik ve Yenilikçi Projeler Yarışması’na girişimci projeleri ile başvurmak isteyen ekiplerde;

 • Bir danışman öğretmen,
 • En az iki en fazla üç olmak üzere 9, 10, 11. veya 12. sınıf öğrencisi bulunmalıdır.
 • Takımdaki öğrenciler karma olarak farklı sınıf seviyelerinden olabilir.
 • Takımdaki tüm öğrencilerin aynı okulda öğrenim görmesi zorunludur.
 • Danışman öğretmen farklı okulda görev yapabilir.
 • Danışman öğretmen birden fazla takıma danışmanlık yapabilir.

Ç. SUNULACAK PROJELERİN İÇERİĞİ

Yenilikçi bir iş projesi/fikri ile mevcut bir probleme çözüm olabilecek bütün projeler çalışma kapsamında değerlendirilecektir.

 • Sunulacak projelerde konu sınırlaması yoktur.
 • Sunulacak projelerde takımların bir prototip ortaya koymaları beklenmektedir. Prototipin tam boyutlu olma zorunluluğu yoktur (maket, çizim vb. kabul edilebilir).
 • Proje dijital bir yazılım ürünü ise (web sayfası, mobil uygulama vb.) tamamlanmış ve çalışır durumda olması beklenmektedir.
 • Sunulacak proje/fikir çalışmasının telif, isim hakkı, vb. proje ekibinin sorumluluğundadır.

 

DEĞERLENDİRME SÜRECİ

Proje/fikirler;

 • Yenilikçilik,
 • Bir probleme çözüm üretip üretmemesi,
 • Gerçekçilik,
 • Sürdürülebilirlik,
 • Proje ekibinin görev dağılımı ve özellikleri,

kriterleri göz önüne alınarak değerlendirilecektir.

Değerlendirme komisyonu / yarışma jürisi;

yöneticilerince belirlenecektir. Her kurum/kuruluştan en az bir üye jüri olarak görev alacaktır.

 

FAALİYET TAKVİMİ

Yarışma üç aşamada gerçekleşecek olup;

Aşama 1:

 1. Başvuru yapan takımların başvuru formları ve videoları yarışma komisyonu tarafından incelenerek ikinci aşamaya geçmeye hak kazanan 33 proje belirlenecektir.

 

Aşama 2:

 1. 33 proje sahibi takımlara “Fikir Otobüsü Durakları” adlı çevrim içi ve yüz yüze girişimcilik eğitimleri verilecektir.
 2. Eğitimler sonrasında 33 proje sahibi takımlar “Kanvas İş Modeli” ve sunum şablonunu doldurarak, projelerini belirlenen tarih ve saatte yarışma jürisine sunacaktır.
 3. Jüri’nin değerlendirmesi sonucu finalde yarışmaya hak kazanan 6 takım ilan edilecektir.

 

Aşama 3:

 1. Finalist takımlara TOBB Mersin Genç Girişimciler Kurulu üyeleri başta olmak üzere proje paydaşlarınca mentörlük desteği verilecektir.
 2. Büyük finalde 6 takım projelerini jüriye sunacak ve ilk 3 derece ilan edilecektir.
 3. Projeler arasından jüri tarafından uygun görüldüğü taktirde Mansiyon Derecesi de ilan edilecektir.

 

 

Faaliyet Tarih
Proje başvuru formunun doldurulması. 14 Aralık 2023 – 29 Şubat 2024
Proje başvurularının Mersin MEM ARGE birimi tarafından incelenip başvuru şartlarına uyan takım dosyalarının jüriye iletilmesi 4 Mart 2024
Birinci aşamayı geçerek yarı finale kalan 33 projenin ilan edilmesi 15 Mart 2024
Yarı finalist takımlara “Fikir Otobüsü Durakları” seminer serisi ile girişimcilik eğitimlerinin verilmesi 18 Mart – 20 Nisan 2024
Jüri tarafından 6 finalist takımın seçilip ilan edilmesi

(Yarı Final)

3 Mayıs 2024
Finalist takımlara mentörlük desteğinin sağlanması 6 Mayıs – 24 Mayıs 2024
Yarışma finalinin gerçekleştirilmesi ve derecelerin açıklanması, ödül töreni 28 Mayıs 2024
   

 

 

YARIŞMA BAŞVURULARIYLA İLGİLİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

 1. Yarışmanın birinci aşaması için takımlar, projelerine ait başvuru formunu eksizsiz doldurarak maksimum 2 dakikalık videolarını forma ekleyeceklerdir.
 2. Değerlendirme sonucunda ikinci aşamaya geçen takımlar ise Kanvas İş Modeli şablonunu doldurarak, hazırladıkları sunu ve prototipleriyle birlikte jüriye sunumlarını gerçekleştireceklerdir.
 3. Girişim fikrine ait proje daha önce herhangi bir programda herhangi bir dereceye girmemiş olması şartı ile Fikir Otobüsü Liseler Arası Girişimcilik ve Yenilikçi Projeler Yarışması’na başvuru yapabilir; girişim fikrine ait proje başka bir yarışmada derece aldığı tespit edildiği taktirde yarışmadan diskalifiye edilir.
 4. Proje fikrinde/tasarımında yenilikçi olduğunu düşünülen noktalar varsa; patent, faydalı model, endüstriyel tasarım, yazılım lisansı gibi Fikri Mülkiyet Hakları ön taramasının takımlar tarafından yapılması gerekmektedir. Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Birimi Patent Ekibi’nden destek alınabilir.
 5. Olası durumda yapılacak olan itirazlar yarışma finali sonrasında 3 gün içerisinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazılı olarak yapılmalıdır. 3 gün sonrasında yapılacak itirazlar değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

ÖDÜLLER

 

 • lik Ödülü: Dizüstü bilgisayar
 • lik Ödülü: Tablet bilgisayar

3.lik Ödülü: VR gözlük