Fentekli Öğrenci Igor DIMITROV’dan Dünya 2.liği

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi Öğrencisi İgor Dimitrov Brezilya’da liseler arası düzenlenen Uluslararası MOSTRATEC Proje Yarışması ’nda 25 Ülkenin katıldığı 13 branş içerisinde Malzeme Bilimi dalında “Dünya İkinciliği” kazandı.

Bu yıl 27.si düzenlenen Uluslararası MOSTRATEC Proje Yarışması’na 13 branşta 600’e yakın genç mucit katılmıştır. Yarışmada matematik, fizik, kimya, yer bilimleri, çevre bilimleri, malzeme bilimleri ve bilgisayar gibi Bilim ve Teknolojinin önemli dallarında bir birinden ilginç projeler yer aldı.

Yarışmaya Bahçeşehir Kolejleri’nden katılan İgor Dimitrov geliştirdikleri “Elastiksel Özellikleri Manyetizma ile Kontrol Edilebilen Akıllı Nanokompozit Materyalin Fiziksel Modeli” projesiyle Malzeme Bilimleri dalında Dünya 2.liği kazandı.

İgor Dimitrov, bu projeyi hazırlama fikrini izledikleri bir filmdeki kahramanın pelerininden esinlenerek ortaya çıktığını söyledi. İgor; “Proje fikri bir Batman filmi izlerken ortaya çıktı. Batman’in o meşhur pelerinini herkes bilir, normal şartlarda bir kumaş gibi yumuşak ve esnek olan bu ilginç materyal, Batman’in yüksek bir yerden atlaması sonucunda aniden açılıp, gerginleşerek sert bir kanada dönüşür ve Batman’in havada zarif bir şekilde süzülmesini sağlar. Bu olguyu gördükten sonra kendime, acaba gerçekten de böyle bir materyal üretilebilir mi sorusunu sordum. Bu soruyu arkadaşım Ulaş Dinç ve hocalarımla paylaştım. Yaptığımız uzun tartışmalar ve araştırmalar sonucunda, böyle bir materyalin manyetik nano-parçacıklar kullanılarak üretilebileceğini keşfettik. Bu düşünce doğrultusunda şekillendirdiğimiz projenin ismini de, “Elastiksel Özellikleri Manyetizma ile Kontrol Edilebilen Akıllı Nanokompozit Materyalin Fiziksel Modeli” koyduk. Proje süresince hocalarımızdan ve okulumuzdan büyük destek aldık” dedi.

Brezilya’da Türkiye’yi ve Bahçeşehir Kolejlerini başarıyla temsil eden İgor “yarışma süresince projemiz çok ilgi çekti. Ödül almasaydım bile kazandığım tecrübe ve deneyim benim için fazlasıyla yeterliydi. Ne mutlu ki projemiz Dünya 2.liği alarak hem ülkemi ve okulum Bahçeşehir Kolejleri’ni uluslararası arenada temsil etme şansını buldu. Ayrıca ülkemin bayrağını 1500’e yakın kişinin önünde sergilemek gerçekten gurur verici ve güzel bir duyguydu” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin