Fen ve teknoloji öğretmen adaylarına yönelik bilgisayar destekli kavram karikatürü hazırlama kursu

Bu etkinliğe, Eğitim Fakültelerinin Fen Bilgisi Öğretmenliği Lisans Programının 3. veya 4. sınıfına devam eden 30 öğrenci davet edilecektir.

Proje Adı: Fen ve teknoloji öğretmen adaylarına yönelik bilgisayar destekli kavram karikatürü hazırlama kursu

Konu: Fen ve teknoloji öğretmen adaylarına yönelik alternatif bilgisayar uygulamalarını kullanarak kavram karikatürü hazırlama ve kullanma becerisi kazandırma

Amaç
Etkinliğin temel amacı; eğitim fakültelerinin fen bilgisi öğretmenliği 3. veya 4. sınıfına devam eden öğretmen adaylarına bilgisayar ortamında kavram karikatürü oluşturmada kullanabilecekleri uygulamaları tanıtmak, bu uygulamaları kullanarak kavram karikatürü geliştirmelerini sağlamak ve bu alandaki farkındalıklarını artırmaktır. Ayrıca düzenlenecek bu programa katılan öğretmen adaylarının mesleki ve akademik becerilerinin geliştirilmesi, alan bilgilerini teknoloji ile desteklemeleri ve meslek hayatlarında bu becerileri kullanmaları için motivasyonlarının artırılması hedeflenmektedir.


Kapsam

Eğitim etkinliği ders programında ayrıntısı yer alan başlıklarda ilk olarak kavram karikatürü ve türleri hazırlanırken ve kullanılırken dikkat edilmesi gereken öğeler, kavram karikatürlerinin fen öğretiminde kullanılma amaçları, örnek kavram karikatürleri tanıtılacaktır. Bu aşamayı takip eden aşamada fen kavramlarıyla ilgili daha önceki araştırmalarda tespit edilmiş alternatif kavramlar fen alan eğitimi uzmanlarınca sunularak kavram karikatürü olarak oluşturulması hedeflenen konu başlıkları öğretmen adayları tarafından seçilecektir. Fen alan uzmanlarının rehberliğinde öğretmen adaylarının belirledikleri konu başlıkları senaryolaştırılacaktır. Ardından kavram karikatürü hazırlamak için kullanılabilecek alternatif bilgisayar uygulamalarından toondoo, powtoon, bitstrips ve glogster tanıtılarak öğretmen adaylarının senaryolarını bu ortamlar üzerinden karikatüre dönüştürmeleri sağlanacaktır. Uygulama odaklı olarak ilerleyecek çalışmalar boyunca öğretmen adayları hem fen hem de bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi alanındaki uzman öğretim üyeleri rehberliğinde çalışma ve danışma imkanı bulacaklardır. Uygulamalarda fen ve teknoloji alanından farklı uzmanların öğrencilere rehberlik etmelerinin yanı sıra konaklama mekanında, gün sonu değerlendirme toplantılarında ve serbest zaman dilimlerinde öğretmen adayları ile öğretim üyelerinin etkileşimleri üst düzeyde tutulacaktır. Ayrıca öğretmen adaylarına tartışma ve soru sorma imkanı sunulacak, alanında uzman öğretim üyelerinin tecrübelerinden yararlanmaları sağlanacaktır.

İletişim Bilgilerimiz
E-Posta Adresi: ztatli@ktu.edu.tr
Adres: Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü F Blok Kat:3 Akçaabat/Trabzon
Telefon: 0 (462) 377 71 21

Başvuru yapabilmek için Gmail hesabınızın açık olması gerekmekte.
Başvuru Sayfası : http://www.ktu.edu.tr/kavramkarikaturu-onbasvuru

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.