Fen Projesi – YAĞLAR BİZİ NE KADAR ISITIR

PROJENİN ADI: YAĞLAR BİZİ NE KADAR ISITIR

Projenin Amacı: Çeşitli yağ türlerinin ısıyı tutma kapasitesini tespit edebilmek ve ısıyı iyi tutan yağdan mont üretmek

Projenin girişi: Bu konuyla ilgili çalışmalara baktığımız zaman genellikle hayvanların derilerinin altında biriktirdiği yağın vücut ısısını sabitlemek için kullandığı ile ilgili bilgiler okuduk. Bu bilgiler ışığında acaba bildiğimiz tüm yağlar ısıyı aynı şekilde mi muhafaza ediyor sorusu aklımıza takıldı. İnternette yağların ısıyı tutma kapasitesi ile ilgili bilgiler araştırdık ama istediğimiz cevapları bulamadık bizde deney yapmaya karar verdik. Yaptığımız deneyin sonucundan elde ettiğimiz bilgi ile de bizleri kışın soğuktan daha çok koruyacak bir mont tasarladık.

Çalışmadaki hedeflerimiz: 1- Yağların ısıyı tutma kapasitesini öğrenebilmek. 2- Sıvı yağlarla katı yağlar arasında ısıyı tutma kapasitesi bakımından fark olup olmadığını gözlemlemek. 3- Elde ettiğimiz sonuçları kullanarak kış montu elde etmek.

Yöntem:

Yapılan faaliyetler: Öncelikle internetten yağların özellikleriyle ilgili araştırma yaptık. Deneyimizde kullanacağımız tereyağı, iç yağ, mısır yağı, ayçiçek yağı, fındık yağı ve zeytinyağını temin ettik. Yağlarımızın sıcaklığını ölçmek için 7 adet termometre bulduk.

Deneyin yapılışı: Sıvı ve katı yağları bir çay bardağı ölçüsünde alarak aynı hacimdeki 6 adet çay bardağına boşalttık. Tüm bardaklara termometremizi yerleştirdik ve bir tanede ortamın sıcaklığını belirlemek için boş bardağa bir termometre koyduk. Hazırladığımız düzenekteki tüm yağları 60 santigrat dereceye kadar cezvede ısıtıp bardaklara geriye boşalttık. Sıcaklıkları 40 santigrat dereceye düşünce ölçümlerimizi dakika dakika kaydetmeye başladık. Yağların sıcaklığı oda sıcaklığı olan 22 santigrat dereceye düşünce deneyimizi sonlandırdık. Elde ettiğimiz verileri kullanarak grafikler oluşturduk. Grafiklerimizde gördüğümüze göre en uzun ısıyı tutma kapasitesi olan yağın iç yağ, en az ısıyı tutma kapasitesine sahip olanında mısır yağı olduğunu gördük. Deney sonuçlarımıza göre ısıyı tutma kapasitesi yüksek olduğunu anladığımız iç yağımızı buzdolabı poşetine boşalttık. İç yağlı poşetin içerisine elektrikli battaniye sistemindeki gibi teller yerleştirdik ve kabloları bir anahtar ile pile bağladık. Hazırladığımız düzeneği paltonun iç astarına silikonla yapıştırdık. Astarı kapatıp anahtarı dışarıda bıraktık. Böylece soğuk havalarda anahtara basınca iç yağın ısısı artıyor ve montun içinin sıcaklığı istenilen seviyeye gelince anahtarı kapatıyoruz. İçerinin ısısı daha uzun süre yüksek kalıyor. Tıpkı soğuk bölgelerde derilerinin altında yağ depolayan hayvanlar gibi.

Proje bütçesi: 20 TL

Çalışma takvimi:

4 Aralık-13 Aralık kaynak taraması

17 Aralık- 25 Aralık malzemelerin temini

27 Aralık- deneyin gerçekleştirilmesi

9 Ocak- mantonun hazırlanması

17 Ocak deney raporunun yazılması

Sonuçlar:

Tablolarımız: SİSTEM KAYDETMEDİ

Grafiklerimiz:SİSTEM KAYDETMEDİ

1- Yaptığımız deney sonucunda ısıyı en uzun süre tutan yağın iç yağ olduğunu gördük.

2- Aynı zamanda ısıyı en az tutan yağın mısır yağı olduğunu gördük.

3- Yağların ısıyı tutma kapasitesi sıralamasının iç yağ- zeytinyağı- ayçiçek yağı- tereyağ- fındık yağı- mısır yağı olduğunu gördük.

4- İç yağ kullanarak hazırladığımız montun bizi uzun süre ısıttığını gördük.

Sonuçların Değerlendirilmesi:

Soğuk bölgelerde yaşayan hayvanların vücut ısılarını sabitlemek için derilerinin altında yağ biriktirdiğini biliyorduk. Günlük hayatta kullandığımız yağların hangi oranda ısıyı tuttuklarını merak ettik. Yaptığımız deney sonucunda iç yağın ısıyı uzun süre tuttuğunu gördük. Kendimiz için tasarladığımız düzeneğin bizi daha uzun süre ısıttığını fark ettik. Bu şekilde hazırlanan paltolardan soğukta yaşayan insanlar, nöbet tutan askerlerimiz faydalanabilir. Ayrıca aynı yöntemle yatak yorgan ve battaniye üretilebilir.

Kaynakça:

http://www.denizce.com/kisuykusu.asp

http://www.biyolojiegitim.yyu.edu.tr/mk/kisu/k.htm

http://biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=7&soru_id=4569

http://www.tayyareci.com/cocuklar/zoo.htm

Küçük Hasan Ortaokulu
MİMAR SİNAN MAH.DUMLUPINAR CAD.
FİZİK – YAĞLAR BİZİ NE KADAR ISITIR
BERFİN KABALAK
DERYA GÖK ALTUN

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin