Fen Projesi – TUZLU SUYU DAMITALIM BAHÇEMIZI SULAYALIM

PROJE ADI: Tuzlu suyu damıtalım bahçemizi sulayalım

PROJE AMACI: Buharlaşmanın fazla olduğu ve su sıkıntısının yaşandığı yerlerde deniz suyundan yararlanarak bitkilerimizi sulamak ve yetiştirebilmek.

Bizim bu projeyi yapma amacımız deniz suyunu tarım için kullanabilmek. Bu proje denize yakın bölgelerin tarımı için tasarlanmıştır.

GİRİŞ: 1- Gerekli malzemeleri temin etme

2- Sorunu tespit etme ve plan yapma

3- Planlar doğrultusunda yapıma başlama

4- Tahtaların gerekli ölçülere getirilmesi ve uygun biçimde kesilip şekillendirilmesi

Güneş ışınımı yüksek olan deniz kıyılarındaki bölgelerde veya adalarda su sıkıntısının bulunması durumunda ihtiyaç duyulan tatlı suyun temin edilmesinde güneş enerjili damıtma sistemlerinden yararlanılabilir.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda; deniz suyundan tatlı su üretiminde faydalanılan geleneksel yöntemlerin maliyetlerinin yüksek olması, hava kirliliğine yol açmaları gibi olumsuz yönlerinin olduğunu gördük. Deniz suyunun içilebilir ve kullanılabilir hale getirilmesinde güneş enerjisi, bu olumsuzlukların ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. Güneş enerjisi ile tatlı su elde edilmesinde temel ilke, deniz suyunun güneş enerjisinden yararlanarak damıtılmasıdır.

Biz de bu amaçla suyu en iyi şekilde damıtabilmek için; fazla derin olmayan metal bir kabı siyaha boyayarak işe başladık. Siyah rengin ısıyı çok iyi soğurduğunu ve metallerin ısı iletkenliklerinin çok iyi olduğunu bir kez daha hatırladık. Ve damıtıcı kabımızın üzerini eğimli saydam bir örtü ile suyu sızdırmayacak şekilde örttük. Kabımızın içerisindeki tuzlu su güneş ışığı sayesinde zamanla buharlaşarak saydam örtüye çarpıyor ve yoğunlaşıyor. (Tuz kabın zemininde kalıyor.)Yoğunlaşan suyu damıtıcı metal kabımızın yanına koyduğumuz küçük depolarda topluyoruz. Bu depolara taktığımız borular yardımıyla da elde ettiğimiz saf suyu tarlamız için kullanabiliyoruz.

KULLANILAN YÖNTEM: Araştırma, deneme, gözlem, bilirkişilere danışmak gibi yöntemlere başvurarak projemizi gerçekleştirebilmek için çok çalıştık.

PROJE BÜTÇESİ: 20 TL

PROJE ÇALIŞMASININ TAKVİMİ: 2-30 aralık 2012 Malzemelerin temini, 1-15 ocak 2013 Projenin gerçekleştirilmesi, 15-25 ocak 2013 Sonuçların değerlendirilmesi ve Proje girişinin tamamlanması

SONUÇLAR, SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ: Projemizi test ettik ve sonucunda hem tuz hem de saf su elde ettik.

Gölbaşı Harmanlı Ortaokulu
HARMANLI KASABASI GÖLBAŞI ADIYAMAN
KİMYA – TUZLU SUYU DAMITALIM BAHÇEMIZI SULAYALIM
SUMRU SÖNMEZ MUSTAFA KANOĞLAN
DİLEK BAŞ

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri